Ադրբեջանի պահանջն ականապատման քարտեզների հետ կապված մերժվել է․ Տարոն Սիմոնյան 12/07/2021   23:05  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԵՊՀ դոցենտ, իրավաբանական գիտությունների թեկնածու, ԱԺ նախկին պատգամավոր Տարոն Սիմոնյանը գրում է.
«Կարճ՝ ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի  միջանյալ միջոցներ կիրառելու այսօրվա որոշումների մասին՝
Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի
Դատարանը բավարարել է Հայաստանի գրեթե բոլոր պահանջները և որոշել Ադրբեջանին պարտավորեցնել՝
ապահովել հայ ռազմագերիների իրավունքների պաշտպանությունը, անվտանգությունը,
կանխել Ադրբեջանի պաշտոնյաների և հանրային մարմինների կողմից հայերի նկատմամբ ռասայական ատելության և խտրականության հրահրումը,
. կանխել հայկական մշակութային ժառանգության նկատմամբ վանդալիզմը և պղծումը,
ձեռնպահ մնալ ցանկացած գործողությունից, որը կարող է սրել կամ երկարացնել քննվող խնդիրները կամ ավելի դժվարացնել դրանց լուծումը:
Ադրբեջանն ընդդեմ Հայաստանի
Դատարանը բավարարել է Ադրբեջանի պահանջների միայն մի փոքր հատվածը և որոշել Հայաստանին պարտավորեցնել՝
. կանխել կազմակերպությունների և այլ անձանց կողմից ադրբեջանցիների նկատմամբ ռասայական ատելության և խտրականության հրահրումը,
. ձեռնպահ մնալ ցանկացած գործողությունից, որը կարող է սրել կամ երկարացնել քննվող խնդիրները կամ ավելի դժվարացնել դրանց լուծումը:
Ադրբեջանի պահանջն ականապատման քարտեզների հետ կապված մերժվել է։
Ի տարբերություն Հայաստանի՝ Դատարանը ճանաչել է, որ Ադրբեջանի պաշտոնյաններն ու հանրային գործիչներն են հայատյացություն քարոզում, ինչը վերագրելի է հենց Ադրբեջան պետությանը։
Դե ինչ։ Համարենք սա մեր պրոֆեսիոնալ թիմի հաջողությունը և նորից լծվենք կազմակերպված ու թիրախային աշխատանքին։
Հ․Գ․  Առաջնային է դառնում նույն Դատարանում Պատանդներ վերցնելու դեմ պայքարի մասին կոնվենցիայի շրջանակներում միջազգային իրավական գործընթաց սկսելը»։
19:02 07/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄԱԿ-ն Ադրբեջանին կոչ է արել կանխել հայերի նկատմամբ էթնիկ ատելության հրահրումը
23:30 21/11/2021  |  ՄեկնաբանությունԱռասպելներից և պատրանքներից հեռանալու համար անհրաժեշտ որոշ կանոններ․ Տարոն Սիմոնյան
21:21 19/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԹբիլիսին՝ խաղաղության պահպանման համար առաջարկում է Բաքվի եւ Երեւանի միջեւ բանակցությունների իր ձեւաչափը
20:37 09/11/2021  |  ՔաղաքականԱդրբեջանի ցանկանում է, որ Հայաստանը զրո վերահսկողություն ունենա Սյունիքով ճանապարհի վրա, չիրականացվի ոչ մաքսային, ոչ անձնագրային վերահսկողություն..քաղաքագետ
21:27 11/10/2021  |  ՄեկնաբանությունԱյս պահին Հայաստանի իշխանությունն իրադրությանը հակազդելու ցանկություն և կամք չունի․ Աբրահամյան

Требование Азербайджана по картам минных полей отклонили: юрист о решении Международного суда ООН 12/08/2021   09:48  |  Лента новостей
Доцент Ереванского государственного университета кандидат наук, экс-депутат парламента Армении Тарон Симонян прокомментировал решение Международного суда ООН. Его запись приводим ниже:
“Коротко о решениях Международного суда ООН:
Армения против Азербайджана
Суд удовлетворил почти все требования Армении и постановил обязать Азербайджан:
. обеспечить защиту прав и безопасность армянских военнопленных,
.  предотвратить разжигание расовой ненависти и дискриминации в отношении армян со стороны должностных лиц и государственных учреждений,
. пресекать акты вандализма и осквернения армянского культурного наследия,
. воздержаться от любых действий, которые могут усугубить рассматриваемые проблемы,  продлить и еще более затруднить их разрешение.
Азербайджан против Армении
Суд удовлетворил лишь малую часть требований Азербайджана и постановил обязать Армению
. предотвратить разжигание расовой ненависти и дискриминации в отношении азербайджанцев со стороны организаций и иных лиц,.
. воздержаться от любых действий, которые могут усугубить рассматриваемые проблемы, продлить и еще более затруднить их разрешение.
Требование Азербайджана, связанное с картами минных полей, было отклонено.
В отличие от Армении, Суд признал, что чиновники и государственные деятели Азербайджана пропагандируют армянофобию, что относится к государству Азербайджан.
Ну что! Сочтем это успехом нашей профессиональной команды, возьмемся за организованную и целенаправленную работу”.
В качестве постскриптума Тарон Симонян добавил, что первоочередной задачей становится начало в том же Суде международно-правового процесса в рамках Конвенции о борьбе с заложниками.