Գիտական թեմատիկ հետազոտություններին հատկացվող գումարները 2,5 անգամ կավելանան. Փաշինյան 12/03/2021   15:16  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ 2022 թվականի պետական բյուջեով գիտության ֆինանսավորումը 2021-ի նկատմամբ կաճի շուրջ 85 տոկոսով։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ կառավարությունում տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որը նվիրված է եղել 2022 թվականի պետական բյուջեով նախատեսված գիտական ոլորտի ֆինանսավորման ուղղություններին: Քննարկմանը մասնակցել են շահագրգիռ գերատեսչությունների ղեկավարները, ինչպես նաև մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչներ:
«Վարչապետը նշել է, որ ՀՀ 2022 թվականի պետական բյուջեով գիտության ֆինանսավորումը 2021 թվականի նկատմամբ կաճի շուրջ 85 տոկոսով, իսկ գիտական թեմատիկ հետազոտություններին հատկացվող գումարները կավելանան 2,5 անգամ՝ կազմելով 6,7 մլրդ դրամ: «2017-2018 թվականների նկատմամբ գիտության համախառն ֆինանսավորումը կրկնապատկվում է, և սա շատ կարևոր արձանագրում է: Ուզում եմ նաև արձանագրել, որ մենք արդեն ընդունել ենք մինչև 2026 թվականը գիտության ոլորտի աշխատողների բազային աշխատավարձի աճի վերաբերյալ ծրագիր: Ըստ էության, գիտաշխատողների աշխատավարձը, որ այսօր կազմում է շուրջ 90 հազար դրամ,  մեր ընդունած որոշմամբ 2026 թվականի դրությամբ կլինի 276 հազար դրամ, որն աճ է 206 տոկոսով: Իսկ գիտական ստորաբաժանումների ղեկավարների աշխատավարձը, որն այսօր կազմում է 141 հազար դրամ, 2025-2026 թվականներին կդանա 477 հազար դրամ, աճը կազմում է շուրջ 238 տոկոս: Սա մեր քաղաքական վերաբերմունքն է գիտության ոլորտի նկատմամբ և այս քաղաքականությունն, իհարկե, շարունակվելու է», -ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետը կարևորել է ոլորտին հատկացվող ֆինանսավորման ճիշտ տեղաբաշխումը, որը կնպաստի ոչ միայն աշխատավարձերի բարձրացմանը, այլև   միջնաժամկետ հատվածում կոնկրետ արդյունքներ արձանագրելուն, ինչը հետագայում կարտահայտվի նաև տնտեսության մեջ:
ՀՀ գիտության կոմիտեի նախագահ Սարգիս Հայոցյանը ներկայացրել է 2022 թվականին գիտական և գիտատեխնիկական գործունեության ոլորտում նախատեսվող ծրագրերն ու միջոցառումները:  Մասնավորապես, նշվել է, որ դրանք ուղղված են լինելու գիտության ոլորտի ենթակառուցվածքների արդիականացմանը, գիտական կենտրոնների վերականգնմանը, մասնագիտական կարողությունների զարգացմանը, երիտասարդ գիտնականների համար արտերկրում վերապատրաստմանը, փորձի փոխանակման ծրագրերի խրախուսմանը, միջազգային մրցույթների անցկացմանը: Սարգիս Հայոցյանի խոսքով՝ քայլերն ուղղված են լինելու նաև գիտության ոլորտի պետական ֆինանսավորման արդյունավետության բարձրացմանը, իրավական դաշտի կարգավորումներին: Այս առումով, առանձնակի կարևորվել է Բարձրագույն կրթության և գիտության մասին օրենքի ընդունումը:
Գիտության պետական կոմիտեի նախագահը ներկայացրել է նաև Horison Europe ծրագրի շրջանակում առկա հնարավորությունները և գիտական կազմակերպությունների կողմից տարբեր ծրագրերի կյանքի կոչման նպատակով ռեսուրսների ներգրավման աշխատանքներին:
Խորհրդակցության ընթացքում ներկայացվել են տարբեր դիտարկումներ, տեսակետներ և առաջարկություններ՝ միտված գիտության ոլորտի շարունակական զարգացմանը:
Վարչապետ Փաշինյանն ընդգծել է կառավարության նպատակադրվածությունը՝ նպաստելու գիտության բնագավառի առաջընթացին և կարևորել մասնավոր հատվածի հետ հետևողական համագործակցությունը:
10:35 03/12/2021  |  ՄամուլԿառավարությունում «արմատական» փոփոխություններ են տեղի ունեցել. «Հրապարակ»
10:17 03/12/2021  |  ՄամուլԻշխանական գիշերային նիստը. հայտնի է՝ ինչ են քննարկել. «Ժողովուրդ»
20:17 02/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՓաշինյանական ԽԾԲ-ի Ռոմանոսյան կլանը
19:08 02/12/2021  |  ՔաղաքականՀայաստանն ու Ադրբեջանը կատարում են մեկ ուժային կենտրոնից՝ Մեծ Բրիտանիայից, տրվող հանձնարարականները. Նահապետյան
17:14 02/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետի մոտ քննարկվել են քաղաքաշինության ոլորտի խոշորամասշտաբ ներդրումային ծրագրերի առաջարկներ
12:23 02/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԴատախազությունն էլ կուսումնասիրի՝ ինչու են քովիդից մահվան թվերն ԱՆ-ում և ԱՎԾ-ում տարբեր
11:19 02/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանում «օմիկրոն» շտամը դեռ չկա, բայց չպետք է թուլացնենք մեր զգոնությունը. Փաշինյան
11:13 02/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԿառավարությունը կմերժի սեպտեմբերի 27-ը ադրբեջանական բանակի և վարձկանների կողմից Արցախի բնակչության վրա հարձակման հիշատակի օր հայտարարելու առաջարկը
09:50 02/12/2021  |  ՄամուլՆիկոլ Փաշինյան-Արայիկ Հարությունյան տանդեմը հերթական օպերացիան է մտածել. «Հրապարակ»

Финансирование науки в Армении в 2022 году увеличится примерно на 85% - Пашинян 12/03/2021   18:00  |  Лента новостей
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна состоялось совещание, посвященное направлениям финансирования научной сферы, предусмотренным государственным бюджетом на 2022 год. Об этом сообщает пресс-служба главы правительства Армении.
В обсуждении приняли участие руководители заинтересованных ведомств, а также представители частного сектора.
Премьер-министр отметил, что финансирование науки из госбюджета Армении в 2022 году увеличится примерно на 85% по сравнению с 2021 годом, а выделяемые на научные тематические исследования средства увеличатся в 2,5 раза, составив 6,7 млрд драмов.
“Валовое финансирование науки по сравнению с 2017-2018 гг. удваивается, и важно отметить это. Также хочу отметить, что мы уже приняли план повышения базовой заработной платы научных работников до 2026 года. По сути, зарплата научных работников, которая сегодня составляет около 90 тыс драмов, по принятому нами решению по состоянию на 2026 год составит 276 тысяч драмов, рост составит 206%. А заработная плата руководителей научных отделов, которая сегодня составляет 141 тыс драмов, в 2025-2026 годах составит 477 тыс драмов, рост составит около 238%. Это наше политическое отношение к сфере науки, и эта политика, конечно же, будет продолжена”, - сказал Никол Пашинян.
Премьер-министр подчеркнул важность правильного распределения выделяемого сфере финансирования, что поможет не только повысить зарплаты, но и зафиксировать конкретные результаты в среднесрочной перспективе, которые впоследствии отразятся на экономике.
Председатель Комитета по науке Армении Саргис Айоцян представил программы и мероприятия, предусмотренные в сфере научной и научно-технической деятельности на 2022 год. В частности, было отмечено, что они будут направлены на модернизацию инфраструктуры сферы науки, восстановление научных центров, развитие профессиональных навыков, переподготовку молодых ученых за рубежом, стимуляцию программ обмена опытом, проведение международных конкурсов. По словам Саркиса Айоцяна, шаги будут направлены на повышение эффективности государственного финансирования в сфере науки и регулирования правового поля. В этой связи особенно была подчеркнута важность принятия закона о высшем образовании и науке.
Председатель Комитета по науке также представил возможности, доступные в рамках программы Horison Europe, и работы по привлечению ресурсов для реализации различных программ научными организациями.
В ходе совещания были представлены различные наблюдения, взгляды и предложения, направленные на последовательное развитие области науки.
Премьер-министр Пашинян подчеркнул цель правительства - способствовать развитию сферы науки, а также подчеркнул важность последовательного сотрудничества с частным сектором.