Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է Հունաստանի ԱԳ նախարարի հետ.ընդգծվել է ռազմագերիների շուտափույթ հայրենադարձման հարցը 12/03/2021   11:17  |  ԼՐԱՀՈՍ
Դեկտեմբերի 2-ին Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը ԵԱՀԿ ԱԳ նախարարական համաժողովի շրջանակներում հանդիպում է ունեցել Հունաստանի ԱԳ նախարար Նիկոս Դենդիասի հետ։ Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ ԱԳՆ տեղեկատվության եւ հանրային դիվանագիտության վարչությունը:
ԱԳ նախարարները գոհունակություն են հայտնել երկու երկրների միջև քաղաքական երկխոսության դինամիկայի կապակցությամբ՝ այդ առումով նշելով նաև խորհրդարանական մակարդակում շփումների ակտիվացման կարևորությունը։
Նախարար Միրզոյանն իր երախտագիտությունն է հայտնել Հունաստանի կառավարությանը՝ Հայաստանի համար դժվարին ժամանակաշրջանում ցուցաբերած աջակցության, ինչպես նաև Արցախի ժողովրդի դեմ ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով առաջացած ճգնաժամի հաղթահարմանն ուղղված հումանիտար օգնության տրամադրման համար։
Հայաստանի և Հունաստանի ԱԳ նախարարները մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանային և միջազգային փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի շուրջ։ Արարատ Միրզոյանը Նիկոս Դենդիասին է ներկայացրել ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ սանձազերծված հերթական ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրավիճակը և դրան հետևած վերջին զարգացումները։
Մտքեր են փոխանակվել նաև Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացի շուրջ: Նախարար Միրզոյանը կարևորել է ԵՄ և ԵՄ անդամ երկրների դիրքորոշումը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատի ներքո ԼՂ հակամարտության տևական և համապարփակ կարգավորման վերաբերյալ։
Ընդգծվել է նաև ռազմագերիների ու այլ պահվող անձանց շուտափույթ հայրենադարձման, միջազգային կառույցների՝ Արցախ անխոչընդոտ մուտքի ապահովման անհրաժեշտությունը։
10:29 03/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱրարատ Միրզոյանը հանդիպել է Ավստրիայի ԱԳ նախարարին.անդրադարձ է կատարվել հրատապ լուծում պահանջող հումանիտար խնդիրներին
21:43 02/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱրարատ Միրզոյանն ու Էնթոնի Բլինքենն անդրադարձել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը
17:56 02/12/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱԳ նախարար Միրզոյանը մասնակցել է ՀԱՊԿ անդամ պետությունների նախարարական աշխատանքային հանդիպմանը
13:58 25/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱրարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Իսրայելի ԱԳ նախարար Յաիր Լապիդի հետ
19:52 24/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանի և Ռուսաստանի ԱԳ նախարարները քննարկել են ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցը
22:41 21/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍ«Որտե՞ղ է թրքասեր գործակալ «օմեգա» Արոն տեսնում թուրքական դրական ազդակները»․ Համբարյան

Глава МИД Армении представил греческому коллеге последствия очередной агрессии Азербайджана 12/03/2021   17:53  |  Лента новостей
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян 2 декабря в рамках конференции глав МИД ОБСЕ провел встречу с министром иностранных дел Греции Никосом Дендиасом. Об этом сообщает пресс-служба МИД РА.
Министры иностранных дел с удовлетворением отметили динамику политического диалога между двумя странами, выделив в этой связи важность активизации контактов на парламентском уровне.
Министр Мирзоян выразил признательность правительству Греции за поддержку в трудный для Армении период, а также за оказание гуманитарной помощи для преодоления кризиса, вызванного агрессией Азербайджана против народа Арцаха.
Министры иностранных дел Армении и Греции также обменялись мнениями по  представляющим взаимный интерес вопросам региональной и международной тематики. Арарат Мирзоян представил Никосу Дендиасу ситуацию, создавшуюся в результате очередной агрессии, развязанной вооруженными силами Азербайджана против суверенной территории Республики Армения и последующие за ней последние события.
Состоялся также обмен мнениями относительно мирного урегулирования нагорно-карабахского конфликта. Министр Мирзоян отметил важность позиции ЕС и стран-членов ЕС по всеобъемлющему и длительному урегулированию нагорно-карабахского конфликта в рамках мандата сопредседательства Минской группы ОБСЕ.
Была подчеркнута необходимость возвращения военнопленных и других удерживаемых лиц, а также обеспечения беспрепятственного доступа международных организаций в Арцах.