«Գռզո»-ի եղբոր նկատմամբ կրկին գրավ կիրառվեց, այս անգամ 55 մլն դրամի չափով 12/02/2021   13:17  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Գռզո» մականունով հայտնի իշխանական պատգամավոր-գործարար Խաչատուր Սուքիասյանի եղբայրը՝ Ռոբերտ Սուքիասյանը երկրորդ անգամ գրավ կիրառվեց ու 55 մլն դրամի չափով գրավի դիմաց կրկին ազատ արձակվեց։
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Կարեն Ֆարխոյանի նախագահությամբ, Սուքիասյանի խափանման միջոցի հարցը քննության առարկա է դարձրել պաշտպանի դիմումի հիման վրա։ Տեղեկությունը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հաստատել են դատարանից։
Նշենք, որ նախաքննության ընթացքում Ռոբերտ Սուքիասյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց էր կիրառվել կալանավորումը, որը Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Վաչե Մարգարյանի կողմից փոփոխվել էր և կիրառվել գրավ՝ 50 մլն դրամի չափով։ Դատախազությունը բողոքարկել էր Սուքիասյանին գրավի դիմաց ազատ արձակելու մասին որոշումը, սակայն, մինչ բողոքի քննությունը, քրեական գործով նախաքննությունն ավարտվել էր և գործն ուղարկվել է դատարան։ Գործը՝ դատաքննության նախապատրաստելիս դատավոր Կարեն Ֆարխոյանը, ում վարույթում այժմ գտնվում է քրեական գործը, քննել է Սուքիասյանի խափանման միջոցի հարցը և վերջինիս նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց գրավը թողել անփոփոխ։
Դատավոր Կարեն Ֆարխոյանի որոշումից հետո Վերաքննիչ քրեական դատարանը քննել է դեռևս նախաքննության ընթացքում Սուքիասյանին գրավի դիմաց ազատ արձակելու որոշման դեմ դատախազության բողոքը և բավարարել այն՝ կայացնելով Սուքիասյանին կալանավորելու որոշում, Սուքիասյանը կալանավորվել է։ Փաստաբանը դիմում է ներկայացրել առաջին ատյանի դատարան՝ Սուքիասյանի խափանման միջոցի փոփոխման հարցի քննարկման նպատակով նիստ հրավիրելու վերաբերյալ։ Արդյունքում՝ դատարանը քննել է Սուքիասյանի խափանման միջոցի հարցը և որոշել նրա նկատմամբ նորից որպես խափանման միջոց կիրառել գրավը՝ 55 մլն դրամի չափով։
Դատական հաջորդ նիստը կկայանա 2022թ հունվարի 19-ին, ժամը՝ 15.30-ին։
Հիշեցնենք, որ Գռզոյի եղբոր մասնակցությամբ զինված միջադեպը տեղի է ունեցել հուլիսի 18-ին՝ մի կնոջ ավտոմեքենան կայանելու հարցի շուրջ առաջացած տարաձայնության պատճառով։ Կինը ամուսնուն բողոքել էր, թե իրեն վիրավորել են եւ նա ընկերների հետ,որոնց թվում եղել է նաեւ Գռզոյի եղբայրը, պարզաբանումների է կանչել կնոջ կողմից մատնանշված երիտասարդներին։ Արդյունքում հնչել էին կրակոցներ, որի հետեւանքով կան նաեւ տուժածներ։ ՔԿ պաշտոնական հաղորդագրության համաձայն՝ հրազենը կիրառել է Գռզոյի եղբայրը, որին մեղադրանք է առաջադրվել զենքի գործադրմամբ խուլիգանություն կատարելու մեջ, իսկ «BROWNING» տեսակի հրազենը, որը գտնվել է վերջինիս մոտ, եղել է օրինական հիմքով։ Ընդ որում, նշված զենքը եղել է պարգևատրված՝ Արցախի նախագահի կողմից, իսկ թե ինչ ծառայությունների համար է Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը զենքով պարգևատրել Գռզոյի եղբորը՝ պարզ չէ, սակայն հայտնի է, որ այն օգտագործվել է Երևանի կենտրոնում՝ վիճաբանության ժամանակ։
Նախաքննական մարմինը մեղադրանք է առաջադրել Ռոբերտ Սուքիասյանին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 258-րդ հոդվածի 4-րդ մասի հատկանիշներով՝ զենքի գործադրմամբ խուլիգանություն կատարելու համար։ Սուքիասյանից բացի քրեական գործով մեղադրյալի կարգավիճակում է ևս երեք անձ.Արման Ապինյանը, որը ևս մեղադրվում է զենքի գործադրմամբ խուլիգանություն կատարելու մեջ, Սարգիս Աբգարյանը, որը մեղադրվում է մի խումբ անձանց կողմից խուլիգանություն կատարելու մեջ և Վարազդատ Գասպարյանը, որը մեղադրվում է խուլիգանություն կատարելու մեջ։
Նկատենք, որ սույն քրեական գործով տուժողի կարգավիճակում են ԱՄՆ քաղաքացիներ և գործի նկատմամբ Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատունն առանձնահատուկ ուշադրություն է դարձնում, թերևս հենց դա էր պատճառը, որ նախաքննության ընթացքում Ռոբերտ Սուքիասյանի եղբորը կալանավորելու որոշում էր կայացվել՝ ամերիկացիներին ցույց տալու, թե իբր օբյեկտիվ քննություն են իրականացնում, սակայն գործնականում իշխանական օլիգարխ-պատգամավորի եղբայրն իր կալանավորման ժամկետն անցկացրել է քաղաքացիական հիվանդանոցում։
Այժմ քրեական գործով անցնող բոլոր մեղադրյալները գտնվում են ազատության մեջ. զենքի գործադրմամբ խուլիգանություն կատարելու մեջ մեղադրվողների նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել գրավը, մյուս երկուսի նկատմամբ՝ չհեռանալու մասին ստորագրությունը։
17:28 24/11/2021  |  Դատական ռեպորտաժներԳռզոյի եղբոր գործով առաջին դատական նիստը հետաձգվեց
14:27 24/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԽաչատուր Սուքիասյանը կարո՞ղ է ապացուցել, որ Սերժ Սարգսյանը Բադեն-Բադենում կազինո է գնացել. պատասխան չտրվեց
10:21 20/11/2021  |  ՄամուլԻնչու են բերման ենթարկել Սուքիասյանների խնամուն. «Հրապարակ»
11:28 10/11/2021  |  Քրեական խրոնիկոն«Գռզո»-ի եղբոր գործը կքննի Կարեն Ֆարխոյանը
21:32 09/11/2021  |  Մեկնաբանություն«Ինչպե՞ս կխոսի Գռզոն, եթե թուրքը սպանի նրա որդուն»․ Համբարյան
14:03 09/11/2021  |  ՄեկնաբանությունԻ՞նչն էր ձեզ խանգարում Խաղաղության դարաշրջան բացել մինչև 2020թ․ սեպտեմբի 26-ը, տղե՞րքն էին խանգարում խաղաղությանը. Սևակ Հակոբյան
21:43 08/11/2021  |  Դատական ռեպորտաժներ«Գռզո»-ի եղբորը գրավի դիմաց ազատ արձակելու որոշման դեմ դատախազությունը բողոք է ներկայացրել
17:07 08/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍ«Գռզո»-ի եղբոր վերաբերյալ քրեական գործն ուղարկվել է դատարան. Դատախազությունը հաստատել է մեղադրական եզրակացությունը
16:25 02/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԴատախազությունը համաձայն չէ «Գռզո»-ի եղբորը գրավի դիմաց ազատ արձակելու որոշման հետ, վերաքննիչ բողոք կներկայացվի

Брата "Грзо" вновь освободили под залог 12/02/2021   13:53  |  Лента новостей
Роберта Сукиасяна, брата депутата парламента Армении от правящей фракции Хачатура Сукиасяна, известного по прозвищу “Грзо”, вновь освободили под залог в размере 55 мл.н драмов. Мера пресечения в виде залога применяется в отношении него во второй раз.
Суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Карена Фархояна рассмотрел вопрос о мере пресечения в отношении Сукиасяна на основании обращения адвоката. Информацию “ФактИнфо” подтвердили в суде.
Отметим, что в ходе предварительного следствия в отношении Роберта Сукиасяна была избрана мера пресечения в виде заключения под стражу, которую впоследствии судья Ваче Маргарян заменил на залог в размере 50 млн. драмов. Прокуратура обжаловала решение об освобождении Сукиасяна под залог, однако до рассмотрения жалобы предварительное следствие по делу было завершено, дело было направлено в суд.  При подготовке к судебному разбирательству судья Карен Фархоян,  в ведении которого находится уголовное дело, рассмотрел вопрос о мере пресечения в отношении Сукиасяна и оставил решение о применении залога без изменений.
После решения судьи Карена Фархояна Апелляционный уголовный суд еще в ходе предварительного следствия рассмотрел жалобу прокуратуры на решение об освобождении Сукиасяна под залог и удовлетворил его, постановив арестовать Сукиасяна. Адвокат подал в суд заявление о созыве заседания с целью рассмотрения вопроса о замене меры пресечения Сукиасяну. В итоге суд рассмотрел упомянутый вопрос и постановил вновь применить в отношении него меру пресечения в виде залога в размере 55 млн драмов.
Следующее судебное заседание состоится 19 января 2022 года. Слушания начнутся в 15:30.
Напомним,  вооруженный инцидент с участием брата "Грзо" произошел 18 июля из-за возникших по поводу парковки автомобиля одной женщины разногласий. Женщина пожаловалась мужу, что ее оскорбили, и он вместе с друзьями, среди которых был и брат Грзо,  вызвал для выяснения отношений молодых людей, на которых указала женщина. В итоге раздались выстрелы, пострадали люди. Согласно сообщению СК, огнестрельное оружие применил брат Грзо. Ему предъявлено обвинение в хулиганстве с применением оружия. А "BROWNING”, который был при нем,  принадлежал ему на законных основаниях.
Причем, это наградное оружие, которое ему подарил президент Арцаха. За какие заслуги президент Арцаха Араик Арутюнян наградил брата "Грзо" оружием не ясно, однако известно, что им воспользовались во время разборки в центре Еревана.
Следственный орган предъявил Роберту Сукиасяну обвинение по части 4 статьи 258(хулиганство, совершенное с применением оружия) УК РА.
Помимо Сукиасяна, обвиняемыми по уголовному делу проходят еще трое лиц:  Арман Апинян, который обвиняется в хулиганстве с применением оружия, Саркисян Абгарян, которому вменяют совершение хулиганства группой лиц, и Вараздан Гаспарян, которому инкриминируют хулиганство.
В настоящее время все фигуранты дела находятся на свободе. Обвиняемые в хулиганстве с применением оружия отпущены под залог, а с остальных двоих взята подписка о невыезде.
Орган, осуществляющий производство, объявил о завершении предварительного следствия по делу и изменил описание предъявленного брату "Грзо" обвинения, указав, что якобы последний оказался на месте инцидента случайно, но при этом не переквалифицировал статью о хулиганстве с применением оружия. Перед завершением расследования следственный орган прекратил уголовное преследование одного из обвиняемых.