Մեր ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ իրավական հիմքով անկլավի հարց գոյություն չունի. Արմեն Գրիգորյան 12/02/2021   15:53  |  ԼՐԱՀՈՍ
Պետք է պարզել՝ անկլավներ կա՞ն, թե՞ ոչ։ «Ազատություն» ռադիոկայանի եթերում այս մասին ասաց Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն՝ անդրադառնալով հարցին արդյոք Հայաստանը պատրա՞ստ է անկլավների փոփոխության հարց քննարկել, թե ոչ։
«Մեր բոլոր ուսումնասիրությունները ցույց են տալիս, որ իրավական հիմքով անկլավի հարց գոյություն չունի։ Շարունակում ենք քննարկել, ուսումնասիրել այս հարցը, բայց այս պահին մեր ձեռքի տակ գտնվող ամբողջ ինֆորմացիոն փաթեթներով որևէ իրավական հիմք չկա անկլավների հարցով։ Հնարավոր է՝ համայնքի ղեկավարն ինչ-որ որոշում է կայացրել, բայց դա իրավական հիմք չունի»,-նշեց Արմեն Գրիգորյանը։
Նրա խոսքով՝ իրավական հիմք ունեն այն փաստաթղթերը, որոնք գոյություն են ունեցել 20-ականներից մինչև 70-ականները։
Հարցին՝ հնարավոր սահմանագծումից հետո այդ տարածքներում ամեն ինչ նույնն է՞ մնալու, ԱԽ քարտուղարն ասաց.
«Ընդհանուր առմամբ այո։ Կա նաև Արծվաշենի հարցը և հնարավորություն կա քննարկումներ ծավալել։ 20-ականներից մինչև 70-ականների ժամանակահատվածում ձևավորված բոլոր քարտեզները ոչ 100 տոկոսով, բայց շատ մոտ են իրար։ Մենք հստակ պատկերացնում ենք մեր սահմանը»,-ասաց Արմեն Գրիգորյանը։

Наши исследования показывают, что в правовом плане вопроса анклавов не существует - секретарь Совбеза Армении 12/02/2021   16:23  |  Лента новостей
Надо понять, есть анклавы или нет, заявил секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян в интервью радиостанции “Азатутюн”, отвечая на вопрос, готова ли Армения обсуждать вопрос обмена анклавами или нет.
“Все наши исследования показывают, что в плане правовых оснований вопроса анклавов не существует. Мы продолжаем обсуждать, изучать этот вопрос, но по всем имеющимся у нас под рукой на  данный момент информационным пакетам каких-либо правовых оснований в вопросе анклавов нет. Возможно, глава общины принял какое-то решение, но оно лишено правового основания”, - отметил Армен Григорян
По его словам,  правовым основанием обладают те документы, которые существовали с 20-ых до 70-ых годов.
В ответ На вопрос, останется ли все по-прежнему на этих территориях после возможной демаркации, Григорян заявил:”В целом, да”.
“Есть также вопрос Арцвашена, и есть возможность вести обсуждения. Все карты с 20-х по 70-е годы не на 100%, но очень близки друг другу. Мы четко представляем нашу границу”, -добавил Армен Григорян.