Աշոտ Մինասյանը կկալանավորվի 12/01/2021   11:43  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Սիսական» ջոկատի հրամանատար Աշոտ Մինասյանը կկալանավորվի։ Վերաքննիչ քրեական դատարանը՝ դատավոր Տիգրան Սիմոնյանի նախագահությամբ, բավարարել է դատախազության բողոքը և կայացրել Մինասյանի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին որոշում։ Տեղեկությունը «Փաստինֆո»-ին հայտնեցին ՀՀ գլխավոր դատախազությունից։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ Աշոտ Մինասյանին կալանավորելու առաջին փորձը եղել է ուղիղ մեկ տարի առաջ՝ 2020 նոյեմբեր ամսին, երբ Փաշինյանի կողմից կապիտուլյացիոն ակտի ստորագրումից հետո տեղի ունեցան զանգվածային ձերբակալություններ: Առավել աղմկահարույց էր, այսպես կոչված, Նիկոլ Փաշինյանի սպանության նախապատրաստության, իշխանության յուրացման և ապօրինի զենք –զինամթերք պահելու վերաբերյալ քրեական գործը, որի շրջանակներում ձերբակալվել էին ազատամարտիկ Աշոտ Մինասյանը, Արթուր Վանեցյանը և մի շարք հասարակական-քաղաքական գործիչներ:
ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտի քննիչները Աշոտ Մինասյանին կալանավորելու մասին միջնորդություն էին ներկայացրել դատարան, որը 2020թ նոյեմբերի 19-ին Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Արման Հովհաննիսյանի կողմից մերժվել էր՝ հիմնավոր կասկածի բացակայության հիմքով, ինչից հետո դատախազությունը վերաքննիչ բողոք էր ներկայացրել՝ պահանջելով բեկանել դատական ակտը և կայացել Մինասյանին կալանավորելու մասին որոշում, ինչը ևս մերժվել է և առաջին ատյանի դատարանի որոշումը մնացել է անփոփոխ:
ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալը Վերաքննիչ դատարանի որոշման դեմ վճռաբեկ բողոք է ներկայացրել՝ պնդելով, թե Ա. Մինասյանն ապօրինի ձեռք է բերել մեծաքանակ զենք, ռազմամթերք, պայթուցիկ նյութեր և սարքեր, դրանք տեղափոխել և պահել իրեն պատկանող շինությունում՝ քննության տվյալ փուլում ինքնությունը դեռևս չբացահայտված անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ, հետևաբար, կարծում է, որ Մինասյանը, գտնվելով ազատության մեջ, կարող է խոչընդոտել գործի քննությանը:
Վճռաբեկ դատարանն արձանագրել է, որ ապօրինի զենք-զինամթերք պահելու դրվագով առկա է հիմնավոր կասկած, իսկ ահա Փաշինյանի սպանության ենթադրյալ նախապատրաստման և իշխանության յուրացման դրվագներով՝ ոչ։
Փաստելով հիմնավոր կասկածի բացակայությունը՝ Վճռաբեկ դատարանը մասնակի բավարարել է դատախազության բողոքը և գործն ուղարկել առաջին ատյանի դատարան՝ նոր քննության:
Առաջին ատյանի դատարանը վերջերս քննել է Մինասյանի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին միջնորդությունը և կրկին մերժել այն, բայց այս անգամ՝ կալանավորման հիմքերի բացակայության հիմքով։ Առաջին ատյանի դատարանը գտել է, որ Մինասյանը, գտնվելով ազատության մեջ, չի խոչընդոտի գործի քննությանը: Դատախազությունը վերաքննիչ բողոք է ներկայացրել՝ պահանջելով բեկանել առաջին ատյանի դատարանի որոշումը և կալանավորել Մինասյանին, ինչը փաստորեն, բավարարվել է։
13:22 07/10/2021  |  Քրեական խրոնիկոնՎճռաբեկ դատարանը մասնակի բավարարել է մեղադրյալ Աշոտ Մինասյանի նկատմամբ խափանման միջոց կալանքի կիրառման վերաբերյալ դատախազության բողոքը
16:23 31/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԵթե մարդը ասում է, որ հպարտանում է իր պարտությամբ, նա կամ անմեղսունակ է կամ՝ խելագար. «Սիսական» ջոկատի հրամանատար
16:01 31/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԻշխանությունը չնչին ինֆորմացիա է տալիս սահմանին տիրող իրավիճակի մասին. Աշոտ Մինասյան
16:33 09/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՔննություն է իրականացվում՝ «Սիսական» ջոկատի հրամանատարի հայրական տանը կատարված գողության առնչությամբ
00:24 09/03/2021  |  ՄեկնաբանությունԱյս զարհուրելի հանցագործությունը մի քանի հետևությունների է բերում. Ռուբեն Մելիքյանը՝ Աշոտ Մինասյանի տան նկատմամբ ոտնձգության մասին
22:39 08/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԿողոպտել են Աշոտ Մինասյանի հայրական տունը. Ամեն ինչ ջարդել են եւ տարել առաջին Արցախյան պատերազմի ռազմական շքանշանները
19:07 03/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱԺ լուսամուտներից ուղղված զենքերն իրենք ունակ են ուղղելու միայն իրենց ժողովրդին. Մինասյան
13:25 27/02/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԳեներալները հասկացել են, որ երկիրը գլորվում է դեպի անդունդ եւ ոտքի են կանգնել. Լեգենդար հրամանատար

Командир отряда “Сисакан” Ашот Минасян будет арестован 12/01/2021   12:36  |  Судебный репортаж
Командир отряда “Сисакан” Ашот Минасян будет взят под стражу. Апелляционный уголовный суд под председательством Тиграна Симоняна удовлетворил жалобу прокуратуры и вынес решение об избрании Минасяну меры пресечения в виде заключения под стражу. Об этом “ФактИнфо” сообщили в Генеральной прокуратуре РА.
Как уже ранее сообщило агентство, первая попытка ареста Ашота Минасяна была предпринята ровно год назад, в ноябре 2020 года, когда после подписания Пашиняном капитулянтского заявления прошли массовые задержания. Самым резонансным стало уголовное дело о так называемой подготовке убийства Никола Пашиняна, узурпации власти и незаконном хранении оружия и боеприпасов, в рамках которого были задержаны ветер войны(азатамартик) Ащот Минасян, экс-глава СНБ РА Артур Ванецян и ряд общественно-политических деятелей.
Суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Армана Ованнисяна 19 ноября 2020 года отклонил ходатайство следователей следственного департамента СНБ об аресте Ашота Минасяна ввиду отсутствия обоснованного подозрения. После этого прокуратура подала апелляцию, потребовав отменить судебный акт и вынести решение об аресте Минасяна. Жалоба также была отклонена.Решение суда первой инстанции осталось в силе.
Заместитель генерального прокурора Армении подал кассационную жалобу на решение Апелляционного суда, настаивая на том, что А. Минасян незаконно приобрел большое количество оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ, перевез их в принадлежащее ему строение и хранил их там по предварительному сговору с  лицами, личность которых следствием пока не установлена, поэтому он считает, что Минасян, находясь на свободе, может помешать расследованию дела.
Кассационный суд констатировал наличие обоснованного подозрения по эпизоду о хранении оружия и боеприпасов и его отсутствие по эпизоду о предполагаемой подготовке убийства Пашиняна и узурпации власти.
Кассационный суд частично удовлетворил  жалобу прокуратуры и направил дело в суд первой инстанции на новое рассмотрение.
Суд первой инстанции недавно рассмотрел ходатайство об избрании в отношении Минасяна меры пресечения в виде заключения под стражу и вновь отклонил его, но на сей раз – за отсутствием оснований для ареста. Суд первой инстанции посчитал, что Минасян, находясь на свободе, не препятствует расследованию. Прокуратура подала апелляционную жалобу, потребовав отменить решение суда первой инстанции и арестовать Минасяна, которая фактически была удовлетворена.