Նոյեմբերի 26-ի Սոչիի եռակողմ հայտարարությունը մի քանի կարևոր արձանագրում է կատարում․ԱԳՆ 11/30/2021   09:06  |  Քաղաքական
նոյեմբերի 26-ի Սոչիի հայտարարությամբ ևս մեկ անգամ վերահաստատվում է հունվարի 11-ի հայտարարությամբ արձանագրված տարածաշրջանում տրանսպորտային բոլոր ուղիների ու տնտեսական կապերի ապաշրջափակման դրույթը և հերթական անգամ հերքվում են «միջանցքի» կամ միջանցքային տրամաբանության մասին տարածվող քարոզչական թեզերը: ՀՀ ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Վահան Հունանյանի պատասխանը լրատվամիջոցների հարցերին
«Նոյեմբերի 26-ի Սոչիի եռակողմ հայտարարությունը մի քանի կարևոր արձանագրում է կատարում:
Առաջին՝ Սոչիի հայտարարությունով կողմերը վերահաստատում են իրենց պարտավորությունը 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության բոլոր դրույթների հետևողական և անվերապահ իրականացման վերաբերյալ։
Սա վերաբերում է նաև Ադրբեջանի կողմից մինչ այժմ չկատարված, նոյեմբերի 9-ի հայտարարության 8-րդ կետով ամրագրված՝ ռազմագերիների,
պատանդների և այլ պահվող անձանց վերադարձին և այլ կետերով չկատարված պարտավորություններին։
Երկրորդ՝ նոյեմբերի 26-ի Սոչիի հայտարարությամբ ևս մեկ անգամ վերահաստատվում է հունվարի 11-ի հայտարարությամբ արձանագրված տարածաշրջանում տրանսպորտային բոլոր ուղիների ու տնտեսական կապերի ապաշրջափակման դրույթը և հերթական անգամ հերքվում են «միջանցքի» կամ միջանցքային տրամաբանության մասին տարածվող քարոզչական թեզերը:
Եվ երրորդ՝ ըստ հայտարարության, պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել հայ-ադրբեջանական սահմանին կայունության և անվտանգության մակարդակը բարձրացնելուն ուղղված քայլեր ձեռնարկել: Իսկ այդ ուղղությամբ առաջնային ու առավել կարևոր քայլը պետք է լինի լարվածության նվազեցմանը միտված քայլերի իրականացումը։
Համոզված ենք նաև, որ եռակողմ հայտարարությունների դրույթների լիարժեք կյանքի կոչումը կնպաստի Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատի ներքո»։

Сочинское трехстороннее заявление опровергает пропагандистские тезисы о “коридоре” — МИД Армении 11/30/2021   10:29  |  Лента новостей
Пресс-секретарь МИД РА Ваан Унанян ответил на вопросы СМИ по поводу подписанного 26 ноября в Сочи трехстороннего заявления лидеров Армении, России и Азербайджана.
Пресс-секретарь МИД Армении указал, что в подписанном в Сочи 26 ноября трехстороннем заявлении констатировано несколько важных моментов.Пашинян, Путин и Алиев подписали заявление по итогам трехсторонней встречи"Во-первых, сочинским заявлением стороны подтверждают свою приверженность последовательному и безоговорочному выполнению всех положений трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года. Речь идет о невыполненных до сих пор Азербайджаном обязательствах, предусмотренных 8-м пунктом заявления от 9 ноября, о возвращении военнопленных, заложников и других удерживаемых лиц, а также иными пунктами", - отмечает Унанян
"Во-первых, сочинским заявлением стороны подтверждают свою приверженность последовательному и неукоснительному выполнению всех положений трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года. Это касается также невыполненных до сих пор Азербайджаном обязательств о возвращении военнопленных, заложников и других удерживаемых лиц, закрепленных пунктом 8 заявления от 9 ноября, а также  иными пунктами", - отметил Ваан Унанян.
Во-вторых, как указал пресс-секретарь МИД Армении, сочинское заявление от 26 ноября вновь подтверждает положение о разблокировании всех транспортных маршрутов и экономических связей в регионе, зафиксированное в заявлении от 11 января, и в очередной опровергает тиражируемые пропагандистские тезисы о “коридоре” или коридорной логике.
"И, в-третьих, согласно заявлению, достигнута договоренность предпринимать шаги по повышению уровня стабильности и безопасности на азербайджано-армянской границе. А приоритетным и самым важным шагом в этом направлении должна стать реализация шагов, направленных на снижение напряженности", - отметил Ваан Унанян
“Мы также убеждены, что полное выполнение положений трехсторонних заявлений будет способствовать мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта под эгидой сопредседательства Минской группы ОБСЕ”, - добавил пресс-секретарь МИД Армении.