Ավստրալիայի խորհրդարանում կքննարկվի Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը 11/29/2021   13:22  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ավստրալիայի խորհրդարանի Ներկայացուցիչների պալատում նոյեմբերի 29-ին կքննարկվի մի բանաձև, որը կոչ է անում երկրի կառավարությանը՝ ճանաչել Օսմանյան կայսրությունում իրականացված հայերի, ասորիների ու հույների ցեղասպանությունները: Այս մասին տեղեկացնում է Հայ դատի Ավստրալիայի հանձնախումբը:
Բանաձևի հեղինակը պատգամավոր Թրենթ Զիմերմանն է, որը Ավստրալիայի կառավարությանը հորդորում է հավատարիմ մնալ 1948 թվականի Ցեղասպանության հանցագործության կանխարգելման և դատապարտման մասին կոնվենցիային՝ ճանաչելով «Օսմանյան կայսրության կողմից 1915-1923 թվականների ընթացքում հայերի, հույների և մյուս քրիստոնյա փոքրամասնությունների դեմ իրականացված ցեղասպանությունը»:
Եթե ելույթ ունեցողների մեծ մասը կողմ հանդես գա բանաձևին, ապա Ներկայացուցիչների պալատը կոչ կանի կառավարությանը կյանքի կոչել ժողովրդի կամքն ու ճանաչել հայերի, ասորիների ու հույների ցեղասպանությունները:
13:04 20/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍ«Սինոփսիս»-ի նախագահ Չի-Ֆուն Չանը հարգանքի տուրք է մատուցել Հայոց ցեղասպանության նահատակների հիշատակին
15:41 15/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՈւկրաինայի Գերագույն ռադայի պատգամավորներն այցելել են Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր

В парламенте Австралии рассмотрят вопрос признания Геноцида армян 11/29/2021   13:41  |  Лента новостей
Палата представителей Федерального парламента Австралии 29 ноября рассмотрит резолюцию, призывающую правительство признать Геноцид армян, ассирийцев и греков в Османской империи. Об этом сообщил Армянский национальный комитет Австралии.
Резолюция, автором которой является депутат Трент Зиммерман, призывает правительство Австралии оставаться приверженным Конвенции о предупреждении преступления геноцида и наказании за него 1948 г. и признать Геноцид армян, греков и других христианских меньшинств, осуществленный в Османской империи в 1915-1923 гг.
Если большинство выступающих выскажется за принятие резолюции, то Палата представителей обратится к правительству с призывом претворить в жизнь волю народа и признать Геноцид армян, ассирийцев и греков.