Մենք դրա համար էլ հավաքվել ենք, որպեսզի տեսնենք, թե ինչ է արվել, և ինչ պետք է անել. Պուտինը՝ Ալիևին 11/26/2021   16:02  |  Միջազգային լրահոս
Սոչիում ընթանում է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հանդիպումը Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հետ։ Պուտինը հայտարարել է, որ Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ռազմավարական գործընկերությունը բավական հաջող է զարգանում։
Խոսելով Լեռնային Ղարաբաղի հարցի կարգավորման մասին, ՌԴ նախագահը հայտնեց, որ նրանց շուտով կմիանա նաև ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և այդ թեմայով կզրուցեն եռակողմ ֆորմատով, սակայն հավելեց, որ ռուս խաղաղապահները դրական դեր են խաղում Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակում, կարևորեց նաև ռուս-թուրքական դիտարկման կենտրոնի դերը։
«Ցավոք, Լեռնային Ղարաբաղում մինչ օրս երբեմն խնդիրներ են առաջանում, պարբերաբար զոհեր են լինում։ Մենք դրա համար էլ հավաքվել ենք, որպեսզի տեսնենք, թե ինչ է արվել, և ինչ պետք է անել, որպեսզի նման խնդիրներ չլինեն, այլ հակառակը՝ իրավիճակը հանդարտեցնել և ստեղծել պայմաններ՝ տարածաշրջանում խաղաղության, բնակիչներին խաղաղ ապրելու, իսկ տարածաշրջանի երկրներին՝ զարգանալու համար»,- եզրափակեց Պուտինը։

Путин рассказал, для чего нужны трехсторонние переговоры с участием Пашиняна и Алиева 11/26/2021   16:20  |  Лента новостей
Президент России Владимир Путин рассказал, что трехсторонние переговоры с участием лидеров Армении и Азербайджана нужны для того, чтобы создавались условия для урегулирования в Карабахе, чтобы люди могли спокойно жить, передает РИА Новости.
На двусторонней встрече с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым Путин отметил, что предстоит обсудить ряд вопросов для решения ситуации в Карабахе.
"Здесь и миротворцы наши играют позитивную роль, работает активно российско-турецкий центр по контролю за прекращением огня. Есть, к сожалению, проблемы, инциденты. К сожалению, до сих пор не обходится без жертв. Но мы для этого и собрались. Чтобы посмотреть, что сделано и что нужно сделать всем, чтобы не только ничего подобного не возникало, а наоборот создавались условия для успокоения ситуации и развития ситуации в регионе такого качества, которое позволяло бы людям спокойно жить, а странам развиваться", - приводит слова Путина агентство.