Ադրբեջանի հետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ այլ հարցերով հատուկ կապն ապահովողը եղել է Հրաչյա Թաշչյանը 11/26/2021   14:01  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԱԱԾ նախկին պետ Արթուր Վանեցյանը նախօրեին հայտարարեց, որ իրենից բացի եղել է ևս մեկ պաշտոնյա, որ Ադրբեջանի հետ ապահովել է հատուկ կապը՝ Փաշինյանի հանձնարարությամբ։ Այսօր արդեն մամուլում տեղեկություններ կան այդ ով լինելու մասին։
Ըստ լրագրող Թաթուլ Հակոբյանի, երկրորդ պաշտոնյան Հրաչյա Թաշչյանն է, որը WhatsUp կապով շփվում էր Իլհամ Ալիևի ամենահավատարիմ մարդկանցից մեկի՝ Հիքմեթ Հաջիևի հետ:
Թաշչյանը Հայաստանի ԱԳՆ-ում զբաղեցրել է բազմաթիվ կարևոր դիրքեր, եղել է ՆԱՏՕ-ի բաժնի վարիչ, ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպանության դեսպանորդ, 2009-2011 թթ՝ ՀՀ կառավարության աշխատակազմի արտաքին կապերի վարչության պետ:
Արտակարգ դեսպանորդ և լիազոր նախարարի դիվանագիտական աստիճան ունեցող Թաշչյանը 2018-2020 թթ. եղել է վարչապետ Փաշինյանի օգնականը, 2020թ. հուլիսի 8-ին նշանակվել է վարչապետի աշխատակազմի արտաքին կապերի վարչության պետ:
Հիշեցնենք, որ նախօրեին Արթուր Վանեցյանը հայտնել էր, որ ինքը ադրբեջանցի պաշտոնակցի հետ խոսել է բացառապես անվտանգային թեմաների շուրջ, սակայն ինչ- որ մի փուլում՝ 2019 թվականի սկզբին, իրեն Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ այլ հարցերով Ադրբեջանի հետ կապ կպահի նաև մեկ այլ անձ։ Ա.Վանեցյանի նշել էր, որ նա առ այսօր շարունակում է պաշտոնավարել։
13:39 26/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանն աշխատանքային այցով ժամանել է Սոչի
10:50 26/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանը մեկնել է ՌԴ. Սոչիում կկայանա Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների եռակողմ հանդիպումը
10:17 26/11/2021  |  ՄամուլՀԱԿ-ը խուսափեց հստակ պատասխանից. «Իրավունք»
09:56 26/11/2021  |  ՄամուլԱյսօր տեղի կունենա եռակողմ հանդիպումը. ինչ է սպասվում. «Ժողովուրդ»
23:08 25/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Անհողը ստու՞մ է. Ադրբեջանը գրավել է Հայաստանի 97 քառակուսի կիլոմետր տարածքը․ Համբարյան
19:45 25/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍApple-ից նախազգուշական նամակներ են ստացել նաեւ Արթուր Վանեցյանի ընտանիքի անդամները. 3 հեռախոսի մեջ հայտնաբերվել է Pegasus-ի առկայությունը. Փորձագետ
17:14 25/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՓակ հարցումների տվյալներով՝ 50 տոկոսը փոշմանել է, որ ձայն է տվել Փաշինյանին. Վանեցյան
16:09 25/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԳլուխդ պատո՛վ ես տվել, դու ո՞վ ես, որ Սյունիքից զորքը հետ քաշելու հրաման տաս. Վանեցյանը՝ Փաշինյանին

Стало известно имя второго переговорщика Никола Пашиняна с Азербайджаном 11/26/2021   14:25  |  Лента новостей
Бывший директор Служба национальной безопасности(СНБ) Артур Ванецян накануне заявил, что помимо него был еще один чиновник, который обеспечивал оперативную связь с Азербайджаном по поручению Пашиняна.
По имеющейся у журналиста Татула Акопяна информации, вторым должностным лицом является Грачья Тащян. Он через WhatsUp общался с одним из самых верных Ильхаму Алиеву людей - Хикметом Гаджиевым.
Тащян занимал ряд руководящих должностей в Министерстве иностранных дел, в том числе заведующего отделом НАТО, посланника посольства Республики Армения в США,  а с 2009 по 2011 гг. -  пост начальника Управления внешних связей аппарата правительства РА.
Тащян, имеющий дипломатический ранг чрезвычайного посланника и полномочного министра, являлся помощником премьер-министра Пашиняна в 2018-2020 годах, а 8 июля 2020 года был назначен начальником департамента внешних связей аппарата премьер- министра.
Напомним, накануне Артур Ванецян заявил, что вел переговоры с азербайджанским коллегой исключительно на темы безопасности, однако на каком-то этапе, в начале 2019 года, Пашинян заявил ему, что по другим вопросам связь с Азербайджаном будет поддерживать еще один человек. Ванецян отметил, что этот человек - действующий и ныне чиновник.