7-10 միլիոն դոլարանոց Pegasus ծրագրով ստացված տեղեկությունը չի հանրայնացվում, հետապնդելու համար է. Արթուր Վանեցյանի բջջայինում լրտեսական ծրագիրը հայտնաբերել են սեպտեմբերին 11/25/2021   13:07  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար, ԱԱԾ նախկին տնօրեն Արթուր Վանեցյանը նախօրեին Apple ընկերությունից նամակ է ստացել, թե հարձակում է իրականացվել Pegasus ծրագրով։ Վանեցյանն այսօր լրագրողների հետ զրույցում տեղեկացրեց, դեռևս սեպտեմբերին էր պարզել, որ բջջայինում գործել է գաղտնալսող այդ ծրագիրը։
«Դեռևս սեպտեմբեր-հոկտեմբեր ամսին միջազգային որակավորում ունեցող տեղեկատվության անվտանգության մասնագետներն իրականացրել են իմ հեռախոսի զննում, որի արդյունքում հայտնաբերել են անհերքելի փաստեր, որ իմ հեռախոսի մեջ տեղադրված է տխրահռչակ Pegasus ծրագիրը, բայց քանի դեռ մենք չունեինք հաստատում Apple ընկերությունից, մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ զբաղվող ընկերություններից, չուզեցի այդ մասին բարձրաձայնել, երեկ, երբ ստացա նամակը, որոշեցի բարձրաձայնել այդ մասին և հանրայնացնել տեղեկությունները, որ մեզ հասու էր դեռ սեպտեմբերին»։
Վանեցյանը նշեց, որ Pegasus-ը վնասակար է և անթույլատրելի։ Գաղտնալսում իրականացնելը պետության մենաշնորհն է, և եթե կան համապատասխան հիմքեր, դատարանի որոշման հիման վրա, պետությունը իրավունք ունի գաղտնալսել անձին։
Ըստ նրա՝ Pegasus ծրագիրը չի հանդիսանում ՀՀ հատուկ ծառայությունների ամբողջական հսկողության ներքո գտնվող ծրագիր։ NSO Group ընկերությունը այդ ծրագիրը ոչ թե վաճառում է երկրների հատուկ ծառայություններին, այլ  որոշակի գումարի դիմաց՝ 7 -10 միլիոնի դոլարի շրջանակներում, հնարավորություն է տալիս  բաժանորդագրվել ծրագրին։
«Պատվիրատուն ասում է՝ խնդրում ենք մեր երկրում հսկողության տակ վերցրեք այս անձանց և հնարավորություն են տալիս այդ ընկերությանը՝ առանց խոչընդոտի, մուտք գործել  բջջային օպերատորների համակարգ և վարակել ցանկացած հեռախոս»։
«Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավարի փոխանցմամբ՝  տվյալներն ստացվում և պահպանվում են ոչ թե ՀՀ իրավապահ մարմիններում, այլ ընկերության կենտրոնական գրասենյակում, որից հետո դա տրամադրվում է պատվիրատուին։ NSO Group ընկերությունը հայտարարել էր, որ համագործակցում են պետությունների հետ՝ թույլատվություն ստանալով մուտք գործել երկրի բջջային օպերատորների համակարգ։
«Թույլատրողը պետության ներկայացուցիչն է՝ նա է, ում վրա պետությունը դնում է պարտականությունը՝ կլինի դատախազությունը, կլինի ԱԱԾ-ն»։
Վանեցյանը տեղեկացրեց, որ Pegasus-ը օգտագործելու համար դատական որոշում պետք չէ, ինչը հաստատում է, որ գաղտնալսումը ապօրինի է։
«Եթե նկատել եք, երբևիցե այս ծրագրով ստացված տեղեկությունները չեն հանրայնացվում, չեն օգտագործվում քրեական գործերի քննության ժամանակ, որովհետև այդ տեղեկությունները ապօրինի են ստացվում և իշխանությունը դա օգտագործում է բացառապես իրենց ոչ հաճո լրագրողներին, իրավապաշտպաններին, քաղհասարակության ներկայացուցիչներին, քաղաքական գործիչներին հետևելու և հետապնդելու համար»։
Ծրագրի շնորհիվ հեռավար հնարավոր է հասանելիություն ստանալ անձի նամակագրությանը, լուսանկարներին և տեսանյութերին, կարող է ակտիվացվել տեսախցիկը և խոսափողը առանց սեփականատիրոջ իմացության։
10:30 25/11/2021  |  ՄամուլՀայաստանի իշխանությունները մեծ գումարներ են ծախսո՞ւմ գաղտնալսումների համար. «Փաստ»
16:22 24/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԻշխանական ֆեյքերը հրահանգով հարձակվել են Արթուր Վանեցյանի վրա
16:15 24/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍApple-ը դատական հայց է ներկայացրել ընդդեմ իսրայելական NSO Group ընկերության՝ մեղադրելով iPhone-ի օգտատերերին լրտեսելու մեջ
14:44 24/11/2021  |  ՔաղաքականՍկանդալ. Հայաստանի իշխանությունները Pegasus լրտեսական ծրագրով փորձել են գաղտնալսել Արթուր Վանեցյանին

Шпионское ПО Pegasus в телефоне Ванецяна обнаружили еще в сентябре: экс-глава СНБ Армении рассказал подробности 11/25/2021   13:52  |  Лента новостей
Глава парламентской фракции "Честь имею", бывший директор Службы национальной безопасности РА Артур Ванецян накануне получил письмо от компании Apple о взломе его телефона при помощи программы Pegasus. Ванецян в беседе с журналистами в четверг сообщил, что еще в сентябре он выяснил, что в смартфоне орудовала упомянутая программа, предназначенная для прослушки.
"Еще в сентябре-октябре  специалисты по информационной безопасности, обладающие международной квалификацией, осмотрели мой телефон и в результате обнаружили неопровержимые факты установки в мой телефон печально известной программы Pegasus, но так как у нас не было подтвержденик от Apple и занимающихся защитой прав человека компаний, я не стал говорить об этом. Вчера, когда я получил письмо, решил заговорить об этом и предать огласке эту информацию, которой мы располагали еще с сентября", - пояснил он.
Ванецян отметил, что Pegasus – вредоносная и недопустимая программа.  Осуществление прослушки – монополия государства, и при наличии соответствующих оснований, на основании решения суда, государство имеет право прослушивать человека.
Ванецян сообщил, что программа  Pegasus не относится к программам, находящимся под полным контролем спецслужб РА. Компания NSO Group не продает программу спецслужбам, а за определенную сумму, в пределах от 7 до 10 миллионов долларов, предоставляет возможность подписаться на программу.
"Заказчик просит взять под надзор тех или иных лиц и данной компании предоставляют возможность беспрепятственно войти в систему сотовых операторов и заразить любой телефон", - рассказал он.
Ванецян отметил, что данные получают и хранят не в правоохранительных органах РА, а  в центральном офисе компании, после чего их выдают заказчику. Компания NSO Group заявляла, что сотрудничает с государствами, получая разрешение на доступ к системе сотовых операторов.
"Разрешение выдает представитель власти, тот, на кого государство возлагает обязанность: это может прокуратура или СНБ", - сказал он.
Ванецян сообщил, что судебного решения на использование программы Pegasus не требуется, что подтверждает то, что прослушка незаконна.
"Если вы замечали, полученные по этой программе сведения никогда не предаются огласке, не используются при расследовании уголовных дел, так как эти данные получают незаконным путем, и власти их использует исключительно для слежки за неугодными им журналистами, правозащитниками, представителями гражданского общества, политическими деятелями и их преследования", - заявил он.
С помощью программы можно получить доступ к переписке, фотографиям и видеоматериалам, задействовать видеокамеру и микрофон без ведома владельца.