Հայաստանը դիմել է Ռուսաստանին՝ որպեսզի առաջին հերթին վերականգնվի ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը. Աղաջանյանը՝ ՌԴ-ից ռազմական օգնություն խնդրելու մասին 11/19/2021   11:39  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Ինքնանպատակ չէ ռազմական օգնությունը կամ Ռուսաստանի ռազմական միջամտությունը։ Կարևորագույն խնդիրն այս պահին ՀՀ սուվերեն տարածքի անձեռնմխելիության ապահովումն է»,- այս մասին խորհրդարանական ճեպազրույցների ժամանակ հայտարարեց «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Էդուարդ Աղաջանյանն՝ անդրադառնալով հարցին՝ արդյոք Հայաստանը շարունակու՞մ է ակնկալել ռազմական օգնություն Ռուսաստանից։ Աղաջանյանը նշեց, որ դեմարկացիան և դելիմիտացիան այն գործիքներից մեկն է, որ ՀՀ սուվերեն տարածքի անձեռնմխելիությունը կապահովի։
«Հայաստանը դիմել է Ռուսաստանին՝ աջակցություն ստանալու համար, որպեսզի առաջին հերթին վերականգնվի ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը և հենց այս կոնտեքստում է պետք է քննարկել ՌԴ առաջարկը՝ սկսել սահմանազատման նախապատրաստական աշխատանքները։ Այս գործընթացի արդյունքում ակնկալվում է, որ սահմանազատումն ու սահմանագծումը խնդիրը կլուծվի և ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը կվերականգնվի»։
Խմբակցության պատգամավոր Անդրանիկ Քոչարյանն էլ անդրադարձավ հարցին, թե այդ դեպքում ինչո՞ւ է ՀՀ-ն դիմել ՌԴ-ին ռազմական օգնության համար։ Քոչարյանը նշեց, որ ՌԴ-ն նույնիսկ ՀՀ-ի չդիմելու պարագայում պետք է օգնության հասներ։
«Գոյություն ունի Հայստան-Ռուսաստան ռազմաքաղաքական համաձայնագիր։ Ռուսաստանը հրադադարի ռեժիմի պահպանման այն երաշխավորն է, որի համար մենք պետք է մեր ջանքերը մեկտեղենք։ Հետևաբար Ռուսաստանն անելիք ունի և պետք է նույնիսկ չդիմելու պարագայում այդ համագործակցությունն անմիջապես իրականություն դառնար։ Չնայած տեսնում եք վերջին օրերին շահարկումներ են գնում, թե Ռուսաստանից պահանջներ ենք ներկայացնում։ Պահանջներ չեն, պարզապես ուզում ենք, որպեսզի պայմանագրի բոլոր կետերը ժամանակին իրականություն դառնան։  Մեր ինքնիշխան տարածքը ոտնձգության է ենթարկվել, տեղի է ունեցել ռազմական գործողություններ, մեր բանակը չի թողել, որ հակառակորդը տարածքային նոր ձեռքբերումներ ունենա»։
Իսկ արդյոք ՀՀ-ին բավարարու՞մ է ՌԴ-ից ստացված արձագանքը՝ սկսել սահմանազատումը, Աղաջանյանը նշեց, որ հստակ արդյունքների դեպքում հնարավոր կլինի գնահատական տալ։
11:23 19/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՍահմանազատման նախապատրաստման գործընթացը սկսվելու է զրոյական կետից. գաղտնիությունը խիստ անհրաժեշտ է. Անդրանիկ Քոչարյան
10:36 17/11/2021  |  ՄամուլԻշխող խմբակցության պատգամավորները սարսափած էին. «Իրավունք»
19:58 16/11/2021  |  ՔաղաքականՀինգերորդ շարասյուն չպետք է լինի իշխանության մեջ․ ՔՊ-ն, իրեն սպասարկող մի շարք արտախորհրդարանական խմբակներով հանդերձ, պետք է հեռացվեն իշխանությունից․ Զաքարյան
09:59 16/11/2021  |  ՄամուլՔՊ-ի թեկնածուն ինքն իրեն չի ընտրել. «Հրապարակ»
20:30 15/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԼոռու մարզպետը գողացված համարանիշով ավտոմեքենայո՞վ է քարոզարշավ անում. Yerevan.today
00:14 15/11/2021  |  Ընտրական իրավունքՍտեփանավանում հաղթել է «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը
23:20 14/11/2021  |  Ընտրական իրավունքՍյունիքի երկու համայնքում քաղաքական ապտակ են հասցրել Փաշինյանի ղեկավարած ՔՊ-ին
23:09 14/11/2021  |  Ընտրական իրավունքԻջևանում հաղթել է «Քաղաքացիական պայմանագիրը»
19:21 14/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԻմ պապն ինձ ասել է, որ Հայաստանն սկսվում է Փայտակարանից և անծայրածիր երկիր է. ՔՊ-ական թեկնածու
15:19 14/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՔՊ-ական թեկնածուները հանձնաժողովի անդամների համար հյուրասիրություն են կազմակերպում. ահազանգ

Депутаты от правящей фракции Армении прокомментировали обращение за военной помощью к России 11/19/2021   12:23  |  Лента новостей
Военная помощь или военное вмешательство России не самоцель, заявил глава постоянной комиссии НС Армении по внешним связям, депутат от правящей фракции "Гражданский договор" Эдуард Агаджанян.
Он отметил, что важнейшей задачей в данный момент является сохранение неприкосновенности суверенитета и границ Армении, и демаркация и делимитация – это один из инструментов, который обеспечить неприкосновенность суверенной территории РА.
“Армения обратилась за помощью к России, в первую очередь, для восстановления территориальной целостности РА.Именно в этом контексте следует рассматривать предложение РФ начать подготовительную работу по делимитации вопрос. В результате этого процесса ожидается, что проблема делимитации и демаркации будет решена и территориальная целостность Армении будет восстановлена”, - заявил Агаджанян.
В свою очередь депутат от правящей фракции Андраник Кочарян также прокомментировал вопрос, почему Армении обратилась за военной помощью к РФ.
“Существует армяно-российское военно-стратегическое соглашение. Россия является гарантом прекращения огня, вокруг которого мы должны консолидировать наши усилия. Следовательно, России есть, что делать, и даже в условиях отсутствия обращения это сотрудничество должно было быть реализовано. Хотя, как вы видите, последнее время идут спекуляции по поводу того, что Армения якобы выдвигает требования к России. Мы не выдвигаем требований, мы просто хотим, чтобы все пункты соглашения в соответствующее время были выполнены. Наша суверенная территория подверглась нападению, развернулись боевые действия. Наша армия не позволила противнику захватить новые территории”, - сказал Андраник Кочарян.