Տարոն Սահակյանին հրամայել են ազատ արձակել գերեվարված ադրբեջանցիներին ու ինքն է գերևարվել. Նրան Բաքվում խոշտանգելով սպանել են. սպան ամուսնացած էր, ուներ մեկ որդի 11/18/2021   12:08  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
Նոյեմբերի 14-16-ի ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով ծավալված մարտերին մասնակցել ու անձնուրաց կռվել է Տարոն Սահակյանը։ Նա Ջերմուկի գնդից էր` ավագ լեյտենանտ։
Տարոնը ծնունդով Տավուշի մարզից է՝ Ոսկեպարից, ապա տեղափոխվել էր Կողբ գյուղ։ Հայրը զինվորական է, Տարոնն էլ տան երկրորդ զավակն է։ Աշխատել է իրավապահ համակարգում, ապա` տեղափոխվել ՌԴ։ Վերադարձել էր հայրենիք ու մի քանի ամիս է, ինչ Ջերմուկում որպես սպա ընդունվել էր աշխատանքի։
Տարոնն ամուսնացած էր ուներ մեկ որդի ու վերջին շրջանում տեղափոխվել էր բնակվելու Ջերմուկում։
«Փաստինֆո»-ին Տարոն Սահակյանի հարազատները պատմել են` գիտեին, որ Տարոնը գերության մեջ է, բայց այսօր վաղ առավոտյան Սահակյանները տեղեկացել են, որ Տարոնին զոհված են տեղափոխել հայրենիք։ Նրա աճյունն էր երեկ Մուրադովը ինքնաթիռով տեղափոխել Երեւան: Հարզատները նրա՝ Բաքվում հայտնվելու մասին մանրամասներ չգիտեն, բայց տեղյակ են, որ գերեվարել ու սպանել են թշնամիները։ Ասում են, Տարոնը հայրենիքն ամենաթանկն էր համարում ու չէր կարող ենթարկվել թշնամու հրամաններին։
Կողբի բնակիչ Արսեն Աղաբաբյանն էլ «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում պատմել է, որ Տարոնին մեկ տարի առաջ էր տեսել ու վերջերս տեղեկացել, որ Տարոնը կրկին Հայաստանում է, ծառայում հայրենիքին։
«Ինքը կարգին տղա էր, կարգին մարդ՝ բոլորը դրա մասին գիտեին։ Շատ ակտիվ էր, մարդկային հատկանիշներով օժտված տղա էր։ Նա կռվարար՝ պաշտպանող, չհանձնվող տեսակ էր՝ զարմանալու աստիճան»։
Տարոնի աճյունը Բաքվից վերադարձնելու մասին լուրը եկավ ապացուցելու տեղեկությունները, որ Տարոնը մինչև վերջ կռվել է, ապա գերեվարվել։ Դեպքի մասին ոչ հստակ, բայց տվյալներ ունեն, որ հայկական կողմը ադրբեջանական սադրանքի ժամանակ թշնամու զինծառայողներ է գերեվարել, ապա հրաման են ստացել ազատ արձակել։ Թշնամուն գերի վերցրած Տարոնը նրանց ազատ է արձակել, ապա` ինքը գերեվարվել։
«Մեզ հասած տվյալներով, մեր կողմը ադրբեջանցիներին գերի է վերցրել։ Հրաման են տվել ադրբեջանցի գերիներին հետ տանեն ու տղաները հետ են տարել՝ իրենք են գերի ընկել։ Մեր տվյալներով Տարոնի աճյունը ահավոր խոշտանգված վիճակում է։ Չգիտեմ որ մի ոչխարի հրամանով է, որ ադրբեջանցի գերիներին հետ են ուղարկել ու այդ տղաները գերի ընկել։ Մեզ հասած տվյալներով նրան դաժան ձևով են սպանել, անգամ ծեծելով։ Տեսել եմ լուսանկարն ու մինչև հիմա ուշքի չեմ գալիս»,- ասաց Աղաբաբյանը։
Տարոնն ապրում էր Ջերմուկում, միաժամանակ պաշտպանում հայրենիքը ու իր ընտանիքը։ Բնավորության համաձայն մինչև վերջ պայքարեց։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել էինք, նոյեմբերի 17-ին, ՌԴ հարավային ռազմական օկրուգի հրամանատարի տեղակալ, գեներալ-լեյտենանտ Ռուստամ Մուրադովի միջնորդությամբ, հատուկ չվերթով Բաքվից Երևան էր տեղափոխվել նոյեմբերի 16-ի ադրբեջանական սադրանքի հետևանքով ծավալված մարտերի մասնակից ՀՀ ԶՈՒ զինծառայողի մարմին։ Պարզվել է զինծառայողի ինքնությունը. 1990թ. ծնված, ավագ լեյտենանտ Տարոն Ջիվանի Սահակյան։
10:12 18/11/2021  |  Մամուլ«Եթե քեզ չես պաշտպանում, բոլորը թքած ունեն քո վրա». «Հրապարակ»
16:02 17/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՊատերազմում զոհերի թիվը 3788 է, անհետ կորած է համարվում 243 անձ․ Նարեկ Մկրտչյան
14:19 17/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՌուստամ Մուրադովը արձակուրդից հետ է կանչվել. Երեկոյան կլինի Հայաստանում՝ բանակցելու Ադրբեջանի հետ

Тарон Саакян оказался в плену после приказа отпустить пленных азербайджанцев: его в Баку зверски пытали и убили 11/18/2021 13:23 | Азербайджанская военная агрессия-2020
В боях, развернувшихся 14-16 ноября в результате азербайджанской агрессии, участвовал и самоотверженно сражался старший лейтенант Тароян Саакян. Он был из Джермукского полка.
Тарон родом из Тавушской области Армении, из села Воскепар. Офицер затем перебрался в село Кохб. Его отец тоже военный. Тарон был в семье вторым ребенком. Он работал в правоохранительной системе, а затем переехал в РФ. После возвращения на Родину, он уже несколько месяцев, как устроился служить офицером в Джермуке.
Тарон был женат, воспитывал сына. В Джермуке обосновался недавно.
Родственники Тарона Саакяна в беседе с "ФактИнфо" рассказали, что у них была информация о нахождении Тарона в плену. Сегодня утром Саакяны узнали, что Тарона доставили на родину мертвым. Его тело вчера спецрейсом доставил из Баку в Ереван заместитель командующего войсками Южного военного округа Рустам Мурадов. О деталях, в частности о том, как он оказался в Баку, родственникам ничего не известно. Однако им известно, что он был взят в плен и убит врагами. Они рассказали, что дороже родины для Тарона ничего не было и что он не мог подчиниться приказам врага.
Житель Кохба Арсен Агабабян в беседе с "ФактИнфо" заявил, что видел Тарона год назад и узнал, что он вновь в Армении, служит родине.
"Он был славным парнем, порядочным человеком. Все об этом знают. Он был очень активен, обладал высокими нравственными качествами. Он был воином, защитником, он был из тех, кто не сдается", - рассказал он.
У них есть неточные, но сведения о том, что армянская сторона во время азербайджанской провокации захватила в плен вражеских солдат. После этого поступил приказ отпустить их.
"Согласно дошедшим до нас сведениям, армянская сторона взяла в плен азербайджанцев. Поступил приказ вернуть азербайджанских пленных, парни повезли их и сами были захвачены в плен. По нашим данным, тело Тарона было в ужасном состоянии после пыток. Не знаю, по команде какого барана вернули азербайджанских пленных, в результате чего наши парни попали в плен. По дошедшей до нас информации, его зверски убили, забили до смерти. Я видел снимки, и до сих пор не могу прийти в себя", - рассказал Агабабян.
Сегодня утром Минобороны сообщило, что 17 ноября спецрейсом из Баку в Ереван при посредничестве заместителя командующего войсками Южного военного округа РФ генерал-лейтенанта Рустама Мурадова было доставлено тело военнослужащего ВС Армении, погибшего в ходе боев, развернувшихся на восточном направлении пограничной зоны РА после провокации ВС Азербайджана 16 ноября. Установлена личность погибшего военного, тело которого было доставлено спецрейсом из Баку в Ереван, - это старший лейтенант Тарон Дживанович Саакян, 1990 года рождения.