Քանաքեռում սպանված Տյուշի որդիները ձերբակալված են 11/12/2021   11:17  |  Քրեական խրոնիկոն
Քանաքեռում երեկ տեղի ունեցած աղմկահարույց սպանությունների՝ Արթուր Ղազարյանի՝ «Քանաքեռցի Տույի», ԱԺ նախկին պատգամավոր Արտուշ Սիմոնյանի՝ «Տյուշի» և ևս երկու անձի,  դեպքերի առթիվ հարուցված քրեական գործի շրջանակներում ձերբակալված է 5 անձ, այդ թվում՝ Տյուշի բոլոր չորս որդիները։ Ձերբակալվածներից մեկը 19-ամյա երիտասարդ է։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ին հայտնեցին ՀՀ քննչական կոմիտեից։
Հիշեցնենք, որ ժամը 02.40-ի սահմաններում զինված ընդհարում է տեղի ունեցել ՀՀ ԱԺ նախկին պատգամավոր Արտուշ Սիմոնյանի տանը, որի հետեւանքով 4 անձ սպանվել է, նրանց թվում՝ տանտերը։ Սպանվածների մեջ է նաև քրեական հեղինակություն համարվող Քանաքեռցի Տույը։
Մեր աղբյուրների փոխանցմամբ՝ կողմերի միջեւ առկա տարաձայնությունների քննարկման ժամանակ առաջինը կրակել է քրեական հեղինակությունը՝ Քանաքեռցի Տույը, որն այս ընտրություններում, ըստ շրջանառվող տեղեկությունների, հանդես է եկել որպես Նիկոլ Փաշինյանի թիմի անդամ՝ աշխատելով ՔՊ-ի օգտին։ Իսկ կրակոցներն արձակվել են Արայիկ Հարությունյանի կողմից պարգեւատրված զենքով։ Այնուհետեւ՝ Ա.Սիմոնյանի որդին ավտոմատով կրակոցներ է արձակել Տույի ու նրա մարդկանց ուղղությամբ։
Փոխհրաձգության արդյունքում 4 անձ սպանվել է, որոնցից երկուսը մահացել են տեղում՝ ԱԺ նախկին պատգամավորն ու քրեական հեղինակությունը, եւս երկուսը՝ հիվանդանոցում։ Հրազենային վնասվածքներով 4 անձ շարունակում է բուժօգնություն ստանալ հիվանդանոցում։ Վիրավորների թվում է նաեւ Արտուշ Սիմոնյանի՝ Տյուշի որդին։ Ոստիկանությունը հայտնել է, որ դեպքի վայրի զննությամբ հայտնաբերվել է 45 պարկուճ և գնդակ, 4 ատրճանակ, 2 ինքնաձիգ՝ փամփուշտներով։
Դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 6-րդ կետերի և 235-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով՝ շատերի կյանքի համար վտանգավոր եղանակով երկու և ավելի անձանց սպանության և ապօրինի կերպով զենք պահելու համար։
10:25 12/11/2021  |  ՄամուլՒրավապահ համակարգը «թափ տալու» գործընթաց կսկսվի. «Ժողովուրդ»
18:06 11/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍ«Քանաքեռցի Տույը» նախկին պատգամավորին իր իսկ տանն սպանել է Արայիկ Հարությունյանի պարգևատրած զենքով
16:23 11/11/2021  |  Քրեական խրոնիկոնՔյավառցի Տույի և Արտուշ Սիմոնյանի սպանության գործով չորս անձ է ձերբակալվել
12:16 11/11/2021  |  Քրեական խրոնիկոնՔանաքեռում տեղի ունեցած կրակոցների հետևանքով հրազենային վիրավորում է ստացել նաև Արտուշ Սիմոնյանի որդին
10:37 11/11/2021  |  Քրեական խրոնիկոնՉորս սպանված, չորս վիրավոր. Ոստիկանությունը նոր մանրամասներ է հրապարակել
16:37 31/10/2021  |  Քրեական խրոնիկոնԵրևանում 51-ամյա ամուսինը խեղդամահ է արել 46-ամյա կնոջը, ապա ինքնավնասել իրեն
21:00 27/10/2021  |  Միջազգային լրահոսԱդրբեջանի ազգային հերոսը մարդասպան է. նրան դատապարտել են 10 տարվա ազատազրկման

Кровавые разборки в Ереване: задержаны сыновья убитого экс-депутата Артуша Симоняна 11/12/2021   11:34  |  Криминальная хроника
В рамках уголовного дела, возбужденного по факту убийства криминального авторитета “Канакерци Туя”, бывшего депутата парламента Армении Артуша Симоняна(Тюш) и еще двух человек задержаны 5 человек, в том числе все четверо сыновей Тюша. Один из задержанных – 19-летний юноша. Об этом “ФактИнфо” сообщили в Следственном комитете Армении.
Напомним, накануне в 02:40 произошел вооруженный инцидент в доме Артуша Симоняна, в результате которого были убиты 4 человека, в том числе криминальный авторитет “Канакерци Туй” и хозяин дома.
По данным нашего источника, первым в ходе разборки, возникшей на почве разногласий между сторонами, выстрелил криминальный авторитет “Канакерци Туй”, который на текущих выборах, согласно муссируемым сведениям, выступал в качестве члена команды Никола Пашиняна и работал в пользу ГД. А выстрелы были произведены из оружия, подаренного Араиком Арутюняном. Затем сын А. Симоняна открыл огонь из автомата по “Тую”  и людям из его окружения. При перестрелке были убиты 4 человека. Двое из них скончались на месте, еще двое – в больнице.
Еще четверо с огнестрельными ранениями были доставлены в медцентр, где продолжают лечение. Среди раненых и сын Артюша Симоняна. Как ранее сообщила Полиция, при осмотре места происшествия обнаружены 45 гильз и пуль, 4 пистолета, 2 автомата с патронами. По данному факту возбуждено уголовное дело по пунктам 1 и 6 части 2 статьи 104(убийство двух или более лиц, совершенное способом, опасным для жизни многих людей) и части 1 статьи 235(незаконные приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств)УК Армении.