Պետք է ոչ թե հայտարարություններով լեգիտիմացնել նրանց ներկայությունն ու արարքները, այլ աշխատանքներ տանել նրանց հեռացնելու ուղղությամբ․ ՄԻՊ֊ը՝ Գրիգորյանին 11/11/2021   00:09  |  ԼՐԱՀՈՍ
Իրականում, ադրբեջանական զինված ծառայողների, իրավապահ մարմինների ներկայութունն ու առավել ևս նրանց արարքները ՀՀ ճանապարհներին անօրինական են (զուրկ են իրավական հիմքերից) ի սկզբանե:
Պետք է ոչ թե հայտարարություններով լեգիտիմացնել նրանց ներկայությունն ու արարքները, այլ աշխատանքներ տանել նրանց հեռացնելու ուղղությամբ։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ՀՀ ՄԻՊ Արման Թաթոյանը։
«Հրապարակային անակնկալով հանդես եկած պաշտոնատար անձը, որպես ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար, պարտավոր է պարզաբանել, թե [առնվազն]՝
1. ինչպե՞ս է պատկերացնում Գորիս-Կապան ճանապարհին ադրբեջանական սահմանային ու մաքսային վերահսկողության պայմաններում մարդկանց և ապրանքների ազատ ու անվտանգ տեղաշարժը.
2. արդյոք գիտակցում է, որ այս գործառույթները ենթադրում են ՀՀ բնակիչների իրավունքների սահմանափակումներ ադրբեջանական իրավապահ մարմինների կողմից. մարդկանց ենթարկել տուգանքների, հարուցել քրեական գործեր, բերման ենթարկել ու ձերբակալել, ենթարկել խուզարկությունների և այլն.
3. ինչպե՞ս են Գորիս-Կապան ճանապարհով երթևեկող ՀՀ [հարակից գյուղերի] բնակիչները կամ օտարերկացիները պաշտպանելու իրենց իրավունքները (օրինակ՝ ու՞մ և ի՞նչ ընթացակարգերով են դիմելու) և ինչպե՞ս է պատկերացնում ադրբեջանական օրենսդրության կիրառումը նրանց նկատմամբ.
4. ինչպե՞ս է ապահովվելու իրավունքների խախտումներ թույլ տվող ադրբեջանական սահմանային ու մաքսային մարմինների պատասխանատվությունն ու պատիժը:
Հ.Գ. Իրականում, ադրբեջանական զինված ծառայողների, իրավապահ մարմինների ներկայութունն ու առավել ևս նրանց արարքները ՀՀ ճանապարհներին անօրինական են (զուրկ են իրավական հիմքերից) ի սկզբանե:
Պետք է ոչ թե հայտարարություններով լեգիտիմացնել նրանց ներկայությունն ու արարքները, այլ աշխատանքներ տանել նրանց հեռացնելու ուղղությամբ»,֊գրել է ՄԻՊ֊ը։
16:18 10/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի քանի բնակիչ է ադրբեջանական գերության մեջ. Արցախի ՄԻՊ-ը տվյալներ է ներկայացրել
23:10 04/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱրման Թաթոյանը ԵԽԽՎ համազեկուցողներին է ներկայացրել անվտանգության ապառազմականացված գոտի ստեղծելու հրատապ անհրաժեշտությունը

Татоян напомнил об обязанности Григоряна разъяснить ряд вопросов по азербайджанским КПП на трассе Горис-Капан 11/11/2021   09:50  |  Лента новостей
Омбудсмен Армении Арман Татоян отреагировал на объявление секретаря Совбеза Армении Армена Григоряна о том, что на трассе Горис- Капан азербайджанцы разместят с сегодняшнего дня КПП.Азербайджан с сегодняшнего дня разместит на дороге Горис-Капан таможенные посты - ГригорянЧиновник, который выступил с публичным заявлением, как секретарь Совета безопасности Армении, обязан разъяснить как минимум:
1. Как представляет себе свободное и безопасное передвижение людей и товаров по трассе Горис-Капан в условиях азербайджанского пограничного и таможенного контроля?
2. Он осознает, что эти функции предполагают ограничение прав граждан Республики Армения со стороны правоохранительных органов Азербайджана: назначение штрафов, возбуждение против людей уголовных дел, задержание и арест, обыски и т. д.
3. Как жители [прилегающих сел] РА или иностранцы, путешествующие по дороге Горис-Капан, будут защищать свои права (например, к кому и по какой процедуре они будут обращаться). Как он представляет себе применение законодательства Азербайджана в отношении них?
“В действительности, присутствие азербайджанских вооруженных сил, правоохранительных органов и  тем более их деяния на дорогах Армении изначально незаконны (лишение всякой правовой основы). Надо не легитимизировать их присутствие и деяния своими заявлениями, а работать над их выводом”, - добавил Татоян в качестве постскриптума.