Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար Ժան-Իվ Լը Դրիանի հետ 11/10/2021   21:34  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նոյեմբերի 10-ին աշխատանքային այցով Փարիզում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար Ժան-Իվ Լը Դրիանի հետ։
Նախարարներ Միրզոյանը և Լը Դրիանը քննարկել են հայ-ֆրանսիական առանձնաշնորհյալ հարաբերությունների հետագա խորացմանը վերաբերող հարցեր և վերահաստատել իրենց շահագրգռվածությունն՝ առավել զարգացնելու փոխշահավետ համագործակցությունը։ Ընդգծվել է երկու երկրների միջև տնտեսական կապերի ընդլայնման կարևորությունը։
Հայաստանի ու Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարները քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը վերաբերող մի շարք հարցեր։ Արարատ Միրզոյանը շեշտել է, որ հակամարտության համապարփակ և տևական լուծումը հնարավոր է միայն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատի ներքո խաղաղ բանակցությունների միջոցով։
Անդրադարձ է կատարվել նաև 44-օրյա պատերազմի հետևանքով առաջացած հումանիտար հարցերին։ ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդգծել է հայ ռազմագերիների և այլ պահվող անձանց անվերապահ ու շուտափույթ հայրենադարձման անհրաժեշտությունը, ինչպես նաև՝ ադրբեջանական վերահսկողության տակ գտնվող Արցախի տարածքներում հայկական պատմամշակութային և կրոնական ժառանգության պահպանման կարևորությունը։
Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ Հայաստանն ու հայ ժողովուրդը բարձր են գնահատում Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ սանձազերծված ագրեսիայի օրերին և դրան հաջորդած շրջանում Ֆրանսիայի կառավարության և խորհրդարանի դիրքորոշումն ու քայլերը։
Հանդիպման ընթացքում ԱԳ նախարար Միրզոյանը նաև շնորհակալություն է հայտնել ֆրանսիական կողմին՝ կորոնավիրուսի համավարակի դեմ պայքարում ցուցաբերած օգնության համար։
16:15 09/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը կմեկնի Փարիզ
14:50 07/11/2021  |  Միջազգային լրահոսՖրանսիան դատապարտել է Իրաքի վարչապետի դեմ մահափորձը
19:28 02/11/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԼավրովը Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի հետ քննարկել է հայ-ադրբեջանական սահմանին տիրող իրավիճակը
21:12 29/10/2021  |  Միջազգային լրահոսՄակրոնն ու Բայդենը Հռոմում կքննարկեն ԵՄ-ի եւ ՆԱՏՕ-ի ռազմավարական գործընկերության հարցը
20:50 29/10/2021  |  Միջազգային լրահոսԱՄՆ-ը Ֆրանսիային համարում է իր հիմնական դաշնակիցներից մեկը․ Բայդեն

Главы МИД Армении и Франции обсудили мирное урегулирование карабахского конфликта в рамках МГ ОБСЕ 11/11/2021   10:06  |  Лента новостей
Находящийся с рабочим визитом в Париже министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян накануне встретился с главой МИД Франции Жан-Ивом Ле Дрианом. Об этом сообщает пресс-служба внешнеполитического ведомства Армении.
Мирзоян и Ле Дриан обсудили вопросы, связанные с дальнейшим углублением армяно-французских привилегированных отношений, подтвердили свою заинтересованность в дальнейшем развитии взаимовыгодного сотрудничества. Была подчеркнута важность расширения экономических связей между двумя странами.
Главы МИД Армении и Франции обсудили ряд вопросов, связанных с нагорно-карабахским конфликтом. Арарат Мирзоян подчеркнул, что всеобъемлющее и долгосрочное решение конфликта возможно только путем мирных переговоров в рамках мандата сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
Были также затронуты гуманитарные вопросы, возникшие в связи с 44-дневной войной в Арцахе. Глава МИД Армении подчеркнул необходимость безоговорочной и скорейшей репатриации армянских военнопленных и других удерживаемых лиц из Азербайджана, а также необходимость сохранения армянского исторического, культурного и религиозного наследия на территориях Арцаха, находящихся под азербайджанским контролем.
Арарат Мирзоян отметил, что Армения и армянский народ высоко оценивают позицию и шаги французского правительства и парламента в дни развязанной Азербайджаном против Арцаха агрессии и в последующий за этим период.