Իշխան Զաքարյանի նկատմամբ քրեական գործ է հարուցվել. Իշխանությունները բռնաճնշումներով պարտադրում են «ճամբարափոխ» լինել 11/05/2021 14:04 | ԼՐԱՀՈՍ
«Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով՝ Վերահսկիչ պալատի նախկին նախագահ, ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Իշխան Զաքարյանի վերաբերյալ ԱԱԾ-ում քրեական գործ է հարուցվել՝ պաշտոնեական դիրքի չարաշահման հատկանիշներով։ Խոսքը գնում է հողերի օտարման գործընթացի մասին. ըստ նախաքննական մարմնի՝ կազմակերպված աճուրդները կրել են ձեւական բնույթ՝ հօգուտ Իշխան Զաքարյանի։
Իշխանությունները հատուկ բանագնացի միջոցով հասկացրել են, որ կամ պետք է դուրս գա ընդդիմադիր՝ «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունից, որի ցուցակով ընտրվել էր պատգամավոր, կամ էլ նրան կնստեցնեն։
Ընդ որում՝ հարցը դրվել է այնպես, որ նա չպետք է մանդատը վայր դնի ու այս ամիսներին պատգամավորական գործունեությամբ աչքի չընկած Իշխան Զաքարյանը պետք է մնա որպես լրացուցիչ «կոճակ սեղմող»՝ իշխանությունների համար քաղաքական նշանակություն ունեցող հարցերի քվեարկության համար։
Քրեական գործի հարուցման վերաբերյալ տեղեկությունը «Փաստինֆո»-ն փորձեց ճշտել նաեւ պաշտոնական աղբյուրներից, սակայն առաջարկեցին դիմել գրավոր հարցմամբ եւ պատասխանը կներկայացնենք այն ստանալուց հետո։
Նշենք, որ մեր ոչ պաշտոնական տեղեկություններով՝ գործը հարուցվել է խախտումներով, քանզի այդ ընթացքում Ի.Զաքարյանն արդեն ունեցել է անձեռնմխելիության կարգավիճակ, իսկ քրեական հետապնդում հարուցելու համար անհրաժեշտ է անձեռնմխելիության հաղթահարում, որն այս դեպքում չի ապահովվել։ Սակայն Ի.Զաքարյանը մտադրվել է ոչ թե պայքարել բռնաճնշումների դեմ, այլ «հավաքագրվել» ազգադավ իշխանությունների կողմից։ Չունի նաեւ այնքան պատիվ, որ պարզապես հայտարարի մանդատը վայր դնելու մասին։
Գրեթե նույն մեխանիզմն է, ինչը գործեց նախկին բհկական պատգամավոր Սերգեյ Բագրատյանի պարագայում, որին եւս իշխանությունները «վերբովկա» արեցին՝ քննվող քրեական գործերի միջոցով։

В отношении Ишхана Закаряна возбудили уголовное дело: власти заставляют его сменить “лагерь” 11/05/2021   16:24  |  Лента новостей
По сведениям “ФактИнфо”, в Службе национальной безопасности(СНБ) РА возбуждено уголовное дело в отношении бывшего председателя Контрольной палаты, депутата парламента Армении по признакам злоупотребления должностным положением. Речь идет о процессе отчуждения земельных участков. По данным следствия, организованные торги носили формальный характер в пользу Ишхана Закаряна.
У Закаряна по данному уголовному делу еще нет процессуального статуса, однако власти через специального посланника дали понять, что он должен либо выйти из состава оппозиционной парламентской фракции блока “Честь имею”, по списку которого он был избран депутатом, либо ему предъявят обвинение.
Причем вопрос был поставлен так, что он не должен отказываться от мандата, а остаться в качестве дополнительного "кнопкодава" для голосования по вопросам, имеющим для правящей силы политическое значение.
Информацию об уголовном деле "ФактИнфо" попыталось уточнить и у официальных источников, однако агентству предложили обратиться с письменным запросом. Ответ на него агентство представит сразу после его получения.
Отметим, что по имеющимся у агентства неофициальным сведениям, дело заведено с нарушениями, так как И. Закарян уже обладал неприкосновенностью, а возбуждение уголовного дела представляет собой уголовное преследование, а для этого также нужно преодолеть неприкосновенность, чего в данном случае не было обеспечено.
Однако И. Закарян намерен не бороться с репрессиями, а быть "завербованным" властью. У него и столько чести нет, чтобы просто заявить о сложении мандата.
Почти тот же механизм, который был задействован в отношении депутата от ППА Сергея Багратяна, которого власти также "завербовали" посредством расследуемых уголовных дел.