Հայաստանի և Վրաստանի պաշտպանության նախարարները քննարկել են համագործակցության ծրագրերը 11/02/2021   17:53  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նոյեմբերի 2-ին երկօրյա պաշտոնական այցով Հայաստան է ժամանել Վրաստանի պաշտպանության նախարար Ջուանշեր Բուրչուլաձեի գլխավորած պատվիրակությունը: Այս մասին հայտնում են ՀՀ ՊՆ Տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից։
ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում Վրաստանի պաշտպանության նախարարի դիմավորման պաշտոնական արարողությունից հետո կայացել է երկու երկրների պաշտպանական գերատեսչությունների ղեկավարների առանձնազրույցը, որին հաջորդել է հանդիպումն ընդլայնված՝ պատվիրակությունների կազմով:
ՀՀ պաշտպանության նախարարը, ողջունելով հյուրին, ներկայացրել է իրավիճակը հայ-ադրբեջանական սահմանին։ Քննարկման ընթացքում երկուստեք կարևորվել է տարածաշրջանում լիարժեք խաղաղության հաստատման և կայուն զարգացման անհրաժեշտությունը:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև միջազգային և տարածաշրջանային անվտանգային հիմնախնդիրների, ինչպես նաև պաշտպանական ոլորտում երկու երկրների համագործակցությանն առնչվող մի շարք հարցերի:
Այցի շրջանակում Վրաստանի պաշտպանության նախարար Ջուանշեր Բուրչուլաձեի գլխավորած պատվիրակությունն այցելելու է նաև Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր` հարգանքի տուրք մատուցելու Հայոց ցեղասպանության սրբադասված նահատակների հիշատակին:

Министры обороны Армении и Грузии обсудили вопросы региональной безопасности и двустороннее сотрудничество 11/02/2021   18:15  |  Лента новостей
Делегация во главе с министром обороны Грузии Джуаншером Бурчуладзе прибыла с двухдневным визитом в Армению. Об этом сообщает пресс-служба обороннного ведомства Армении.
В административном комплексе Минобороны РА состоялась беседа тет-а-тет глав оборонных ведомства двух стран, за которой последовала встреча в расширенном составе с участием делегаций. Переговорам предшествовала торжественная церемония встречи грузинского министра.
Министр обороны Армении представил грузинскому коллеге ситуацию на армяно-азербайджанской границе. В ходе обсуждения отмечена необходимость установления прочного мира и стабильного развития в регионе.
В ходе встречи собеседники затронули также проблемы международной и региональной безопасности, а также ряд вопросов сотрудничества двух стран в оборонной сфере.
В рамках визита в Армению министр обороны Грузии посетит также мемориальный комплекс  Геноцида армян, чтобы воздать дань уважения памяти святых мучеников.