Կորոնավիրուսով հիվանդ 122 հղի այս պահին հոսպիտալացված է. 53-ի մոտ առկա է թոքաբորբ 10/28/2021   11:20  |  Կորոնավիրուս
Կորոնավիրուսի համաճարակային իրավիճակը Հայաստանում ծայրահեղ լարված է։ Կառավարության նիստի մեկնարկին հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը նշեց, որ այս պահին ՀՀ-ում մոբիլիզացված է 27 բժշկական կենտրոն, որոնք սպասարկում են կորոնավիրուսով հիվանդներին։
«Այս պահին 3050 մահճակալ զբաղված է։ Ծանր վիճակում գտնվող 1088 քաղաքացի ունենք, ծայրահեղ ծանր վիճակում գտնվում է 307 քաղաքացի, թոքային օդափոխության սարքերին միացված է 152 քաղաքացի»,-նշեց նախարարը։
Անահիտ Ավանեսյանը հավելեց, որ կորոնավիրուսի դելտա շտամի դեպքում հիվանդության ծանր ընթացք է լինում, ինչպես նաև տարիքային առումով այն առողջապահական համակարգն ավելի ծանր վիճակում է դնում։ Նախարարի խոսքով այս շտամն ագրեսիվ ընթացք է ունենում նաև հղիների մոտ։
«Այս պահին ունենք 122 հղի, որոնք հոսպիտալացված են։ Նրանցից 53-ի մոտ առկա է թոքաբորբ»,-ասաց Անահիտ Ավանեսյանը։
16:36 16/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱռողջապահության նախարարը չի բացառում թեստավորման պահանջը շաբաթը մեկ դարձնելը
12:58 12/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանը Անահիտ Ավանեսյանին գործուղում է Ռուսաստան
09:52 12/10/2021  |  ՄամուլԱռողջապահության նախարարությունը նոր մեթոդներ է մշակում. «Հրապարակ»
10:17 09/10/2021  |  ՄամուլՆախկին ու գործող նախարարներ Արսեն Թորոսյանն ու Անահիտ Ավանեսյանը մատների արանքով են վերաբերվել Փաշինյանի հանձնարարականին. «Ժողովուրդ»
12:50 07/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետը դժգոհություն հայտնեց, ինչը տեղին էր. Անահիտ Ավանեսյան
11:35 07/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԿորոնավիրուսային վարակի վերահսկման համար ԱՆ-ին կտրամադրվի ևս 2մլրդ դրամ
16:56 06/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀակամարմին ունեցողն ինչո՞ւ պիտի թեստ հանձնի կամ պատվաստվի․ Արեգնազ Մանուկյանը՝ Ավանեսյանին

Глава Минздрава Армении назвала число беременных, госпитализированых с коронавирусом 10/28/2021   11:42  |  Коронавирус
Эпидемическая ситуация из-за коронавируса в Армении крайне напряженная, заявил на заседании правительства в четверг премьер-министр Армении Никол Пашинян.
Министр здравоохранения Армении Анаит Аванесян проинфомрировала, что к этому моменту в Армении мобилизованы 27 медицинских центров, которые обслуживают пациентов с COVID-19.
"На данный момент занято 3050 коек. 1088 граждан находятся в тяжелом состоянии, еще 307 – в крайне тяжелом. К аппарату искусственной вентиляции легких подключены 152 гражданина", - сообщила министр.
Аванесян добавила, что болезнь в случае дельта-штамма коронавируса протекает тяжело. По словам министра, этот штамм приводит к агрессивному течению болезни и у беременных.
"На данный момент госпитализированы 122 беременные женщины. У 53 из них выявлена пневмония", - сказала Анаит Аванесян.