ԲԴԽ֊ն միաձայն մերժեց Սերգեյ Մարաբյանին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու միջնորդությունը 10/25/2021   15:03  |  Դատական ռեպորտաժներ
Վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Սերգեյ Մարաբյանը կարգապահական պատասխանատվության չի ենթարկվի։
«Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ՝ ԲԴԽ֊ն միաձայն մերժեց դատավորին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու վերաբերյալ ՀՀ արդարադատության նախարարության միջնորդությունը։
Նշենք, որ միջնորդության քննությանը ԲԴԽ երկու անդամներ՝ Չիչոյանը և Քոչարյանը չեն մասնակցել։
Հիշեցնենք, որ Վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Սերգեյ Մարաբյանի նկատմամբ կարգապահական վարույթ է հարուցվել ՀՀ արդարադատության նախկին նախարար Ռուստամ Բադասյանի կողմից՝ ՀՀ գլխավոր դատախազի հաղորդման հիման վրա՝ ԱԺ նախկին նախագահ Արարատ Միրզոյանին ծեծի ենթարկելու գործով մեղադրյալներից մեկի՝ Ժիրիկ Սիրեկանյանի խափանման միջոցը փոխելու համար։ Մասնավորապես, ինչպես արդեն տեղեկացրել էինք, առաջին ատյանի դատարանը, քննելով Սիրեկանյանի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին քննիչի միջնորդությունը, որոշել է բավարարել այն, ինչը պաշտպանության կողմը վիճարկել է։
Վերաքննիչ քրեական դատարանը՝ դատավոր Սերգեյ Մարաբյանի նախագահությամբ, բավարարել էր փաստաբանի բողոքը՝ բեկանելով Սիրեկանյանին կալանավորելու մասին առաջին ատյանի դատարանի որոշումը՝ հիմքում դնելով մեղադրյալի այլուրեքությունը՝ դեպքի վայրում չգտնվելու հանգամանքը փաստող տվյալները։ Այսինքն՝ վերծանումներ են եղել, որոնք հաստատել են, որ դեպքի ժամին մեղադրյալը գտնվել է այլ տեղանքում։ Վերաքննիչ քրեական դատարանի որոշման դեմ էլ վճռաբեկ բողոք էր ներկայացրել արդեն դատախազությունը, որի արդյունքում այն բեկանվել էր։ Վճռաբեկ դատարանի սույն որոշումից հետո դատավորի նկատմամբ վարույթ է հարուցվել։
12:30 22/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԵս այստեղ պայքարում եմ իմ անկախության համար, չեմ լինելու պատմուճանով դատախազ, ես գտնվելու եմ իմ բարձունքում. Դատավոր Սերգեյ Մարաբյան
15:50 21/10/2021  |  Դատական ռեպորտաժներԴատախազությունը փորձում է նախարարության միջոցով կասկածի տակ դնել դատարանների անկախությունը․ Մարաբյան
15:18 21/10/2021  |  Դատական ռեպորտաժներԴատավոր Սերգեյ Մարաբյանին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու գործով վարույթը կասեցնելու և ՍԴ դիմելու մասին միջնորդությունը մերժվեց
16:29 18/10/2021  |  Դատական ռեպորտաժներԴատավոր Սերգեյ Մարաբյանը միջնորդեց կասեցնել իրեն կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու գործով վարույթը և դիմել ՍԴ
15:55 18/10/2021  |  Դատական ռեպորտաժներԲԴԽ-ն հետաձգեց դատավոր Սերգեյ Մարաբյանին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու գործը կարճելու միջնորդության լուծումը
13:06 24/07/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՎերաքննիչ քրեական դատարանի դատավորի բնակարանից գողացել են ոսկյա զարդեր

ВСС Армении отклонил ходатайство о привлечении судьи Сергея Марабяна к дисциплинарной ответственности 10/25/2021   15:22  |  Лента новостей
Высший судебный совет Армении отклонил ходатайство министерства юстиции о привлечении судьи Апелляционного уголовного суда РА Сергея Марабяна к дисциплинарной ответственности, передает корреспондент “ФактИнфо”.
Отметим, в рассмотрении ходатайства не принимали участия двое членов ВСС – Чичоян и Кочарян.
Напомним, дисциплинарное производство в отношении судьи Апелляционного уголовного суда Сергея Марабяна было возбуждено на основании обращения экс-министра юстиции Рустама Бадасяна генеральному прокурору РА из-за изменения меры пресечения Жирику Сиреканяну, который проходит обвиняемым по делу об избиении бывшего спикера парламента Армении Арарат Мирзояна.
В частности, как уже сообщило агентство, суд первой инстанции, рассмотрев ходатайство следователя об аресте Сиреканяна, решил удовлетворить его. Защита обжаловала решение. Апелляционный уголовный суд во главе с судьей Сергеем Марабяном удовлетворил жалобу адвоката и отменил решение суда первой инстанции об аресте Сиреканяна, взяв за основание алиби обвиняемого, данные, подтверждающие его отсутствие на месте инцидента.
Были расшифровки, подтверждающие, что во время инцидента обвиняемый находился в другом месте. Решение Апелляционного уголовного суда в кассационном порядке обжаловала Прокуратура, в результате чего постановление было отменено. После решения Кассационного суда  в отношении судьи было возбуждено производство.