Իրանական բեռնատարներից վճարների գանձումը դեմ է եռակողմ համաձայնությանը.Հայաստանում Իրանի դեսպան 10/25/2021   16:03  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանում ԻԻՀ դեսպան Աբբաս Բադախշան Զոհուրին հայտարարել է, որ ըստ Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի եռակողմ հրադադարի համաձայնագրի՝ տարանցիկ ճանապարհը պետք է ունենար իր նախկին կարգավիճակը մինչև նոր ճանապարհի ավարտը: Նա նշել է. «Ցավոք, մենք տեսանք, որ ադրբեջանական կողմն իրանական բեռնատարներից վճար էր գանձում»: Այս մասին ասել է դեսպանը Tasnim լրատվական գործակալությանը տված հարցազրույցում, հայտնում է Pars Today-ը։
Աբբաս Բադախշան Զոհուրին, նշելով, որ Իրանի անկախության օրվանից Իրան-Հայաստան հարաբերությունները լավ են և ամենաբարձր մակարդակի վրա, և չնայած տարբեր կառավարությունների վերելքներին ու վայրէջքներին, դրանք միշտ դրական են եղել, հավելել է. «Մենք Հայաստանի հետ ունենք մի քանի հազար տարվա երկար պատմություն, և հայ հայրենակիցների առկայության շնորհիվ այդ հարաբերություններն ավելի ամուր են։ Այնուամենայնիվ, երկու երկրների միջև լավ քաղաքական հարաբերություններին զուգահեռ, մենք տնտեսական հարթությունում չենք ունեցել ցանկալի արդյունքներ, ինչպես պետք է ունենայինք»:
Հարավ-հյուսիս տարանցիկ ճանապարհին մասին նա նշել է, որ իրենք ունեն Հնդկական օվկիանոսի ճանապարհը դեպի Չաբահար և Պարսից ծոց, այնուհետև երկաթուղային ճանապարհ դեպի Ջոլֆա-Հայաստան-Վրաստան և Սև ծով, որը անվտանգ և շատ հարմար երթուղի է առևտրի համար, և այս ճանապարհին գտնվող երկրները կարող են օգտվել դրա առավելություններից:
«Տրանսպորտային երթուղու մի մասը կապված է Սիսիանի ճանապարհի հետ, որը 60 կմ երկարություն ունի և գտնվում է Հայաստանի հարավում՝ Սյունիքի մարզում: Ձեռնարկվող միջոցառումների արդյունքում, այս ճանապարհը կարճացնում է նախորդ ճանապարհը: ՀՀ կառավարությունը վերականգում է այս ճանապարհը և Իրանն, ամենայն հավանականությամբ, կմասնակցի կառուցման աշխատանքներին: Հաշվի առնելով, որ ճանապարհաշինության, թունելների և կամուրջների կառուցման ոլորտում Իրանի հնարավորությունները տեսանելի չեն հարակից շատ երկրներում, այս առնչությամբ Իրանի մասնակցության շուրջ բանակցությունները շարունակվում են»,-ասել է դեսպանը։
Բադախշան Զոհուրին հարավ-հյուսիս տարանցիկ ճանապարհի խնդիրների մասին ասել է, որ այս ճանապարհի մի մասը գտնվում է Գորիսի տարածաշրջանում՝ 21 կմ երկարությամբ, որի երկու հատվածը նախկին խորհրդային քարտեզների համաձայն գտնվում են Ադրբեջանի տարածքում:
«Ըստ Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բանակցությունների, այս ճանապարհը պետք է գործեր նախկին կարգավիճակով, մինչև նոր ճանապարհի ավարտը: Սակայն ցավոք, որոշ ժամանակ առաջ ադրբեջանական կողմը ճանապարհը սկզբում փակեց երկու օրով, իսկ այն բացելուց հետո, իրանի բեռնատարներից վճարներ են գանձվում»,-ասել է դեսպանը։
19:05 24/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԻԻՀ-ում ՀՀ դեսպան Արտաշես Թումանյանն իր տիկնոջ՝ Անահիտ Շահվերդյանի հետ այցելեց Սպահան
11:55 24/10/2021  |  Միջազգային լրահոսԻրանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարները հեռախոսազրույց են ունեցել. Ամիր Աբդոլլահիանը կոչ է արել հեշտացնել իրանական բեռնատարերի անցումը
21:15 23/10/2021  |  Միջազգային լրահոսԻրանի ԱԳ նախարարը շնորհակալություն է հայտնել ադրբեջանցի գործընկերոջը՝ իրանցի վարորդներին ազատ արձակելու համար
15:29 22/10/2021  |  ՄեկնաբանությունԻրանի դեմ Ալիևի անզիջում հռետորաբանության «ոգեշնչման աղբյուրը» մեծ եղբայրն է՝ Էրդողանը. արաբագետ
14:11 22/10/2021  |  Միջազգային լրահոսԻրանի քաղաքականությունը հիմնված է հարևանների անկախության, ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության վրա. Իրանի ԱԳՆ-ն՝ Չավուշողլուին
20:15 21/10/2021  |  Միջազգային լրահոսՌուսաստանի ԱԳՆ-ն Բաքվի եւ Թեհրանի միջեւ լարվածության թուլացման կոչ է արել
10:34 21/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանն ազատ է արձակել Գորիս-Կապան ճանապարհին ձերբակալված իրանցի երկու վարորդներին
13:09 20/10/2021  |  Միջազգային լրահոսԻրանն իրեն իրավունք է վերապահում՝ ինքնապաշտպանվելու և վճռական պատասխան տալու Իսրայելի կողմից եկող ցանկացած սպառնալիքի. ՄԱԿ-ում Իրանի մշտական ներկայացուցիչ

Взимание пошлин с иранских грузовиков противоречит трехстороннему заявлению - посол Ирана в Армении 10/25/2021   17:34  |  Лента новостей
Чрезвычайный и Полномочный посол Исламской Республики Иран в Армении Аббас Бадахшан Зохури в интервью информационному агентству Tasnim заявил, что в соответствии с трехсторонним заявлением России, Армении и Азербайджана о прекращении огня, транзитная дорога должна была сохранить свой прежний статус до завершения строительства новой дороги. Слова дипломата приводит Pars Today.
"Согласно трехстороннему заявлению Армении, РФ и Азербайджана о прекращении огня, предполагается, что эта дорога сохранит прежний статус до завершения строительства новой дороги. Но, к сожалению, мы увидели, что некоторое время назад дорога была закрыта азербайджанской стороной на два дня в первый раз, а затем, после ее открытия, с водителей иранских грузовиков взимается плата за проезд", – сказал посол.
Аббас Бадахшан Зохури, отметив, что отношения между Ираном и Арменией были хорошими и на самом высоком уровне с момента обретения РА независимости, указал при этом, что несмотря на взлеты и падения различных правительств, армяно-иранские отношения были всегда развивались в положительном ключе. «Наша с Арменией история насчитывает несколько тысяч лет. Благодаря нашим армянским соотечественникам эти отношения еще более крепнут. Тем не менее параллельно с хорошими политическими отношениями между двумя странами мы не достигли желаемых результатов в экономической плоскости, как следовало бы», – отметил посол Ирана.
Что касается строительства транзитной дороги Юг-Север, дипломат указа, что у них есть маршрут из Индийского океана в порт Чабахар и Персидский залив, а затем железнодорожный маршрут Джульфа-Армения-Грузия и к Черному морю. Это очень безопасный и удобный маршрут для торговли, и страны, расположенные на этом маршруте, могут эффективно воспользоваться его преимуществами.
"Часть маршрута связана с Сисианской дорогой протяженностью 60 км, которая находится на юге Армении, в Сюникской области. В результате предпринимаемых мероприятий эта дорога укоротит прежний путь. Правительство Армении восстанавливает эту дорогу, и Иран, по всей вероятности, примет участие в ее строительстве. Учитывая, что возможности Ирана в сфере дорожного строительства, строительства туннелей и мостов не видны во многих соседних странах, переговоры об участии Ирана в этих работах продолжаются", – заявил посол.