«Արմավիր» ՔԿՀ-ում Ֆրանսիայի քաղաքացի 33-ամյա կալանավորը մահացել է 10/22/2021   11:35  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ ԱՆ «Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկում պահվող կալանավորված անձ, Ֆրանսիայի քաղաքացի, 1988թ. ծնված Ա. Ս.-ի ինքնազգացողությունը հոկտեմբերի 21-ին՝ ժամը 11։10-ի սահմաններում, կտրուկ վատացել է, ինչի կապակցությամբ վերջինիս է այցելել հիմնարկի բժիշկը, սակայն րոպեներ անց՝ ժամը 11։35-ի սահմաններում, արձանագրվել է Ա. Ս.-ի կենսաբանական մահը։ Այս մասին հայտնում են Քրեակատարողական ծառայությունից։
Ա. Ս.-ն կալանավորվել էր 2021թ. սեպտեմբերի 4-ին, մեղադրվում էր ՀՀ քրեական օրենսգրքի 267.1 հոդվածի 4-րդ մասի 1-ին կետով և 266 հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով նախատեսված հանցավոր արարք կատարելու համար:
ՀՀ քննչական կոմիտեի Վաղարշապատի քննչական բաժնում մահվան հանգամանքները պարզելու նպատակով նախապատրաստվում են նյութեր, նշանակվել է դատաբժշկական փորձաքննություն։
Դեպքի կապակցությամբ քրեակատարողական ծառայողների գործողություններում հնարավոր կարգապահական խախտման հատկանիշների առկայությունը պարզելու նպատակով ՀՀ ԱՆ քրեակատարողական ծառայության պետի հանձնարարությամբ իրականացվում է ուսումնասիրություն։

33-летний гражданин Франции скончался в УИУ “Армавир” в Армении 10/22/2021   12:54  |  Криминальная хроника
Заключенный скончался в уголовно-исполнительном учреждении “Армавир”, сообщили в Уголовно-исполнительной службе Министерства юстиции Армении.
Сообщается, что самочувствие заключенного А.С. 1988 г.р., который является гражданином Франции, резко ухудшилось 21-го сентября около 11:10. Его осмотрел врач учреждения, однако спустя несколько минут, в районе 11:35, была зафиксирована биологическая смерть заключенного.
А.С. был арестован 4-го сентября 2021 года, он обвинялся в совершении преступления, предусмотренного п. 1 ч. 4 ст. 267.1 и п. 2 ч. 3 ст. 266 УК Армении.
Для выяснения обстоятельств его смерти готовятся материалы, назначена судебно-медицинская экспертиза.
Для установления наличия признаков возможного дисциплинарного нарушения в действиях сотрудников УИУ в связи с инцидентом по поручению начальника Уголовно-исполнительной службы Минюста РА проводится проверка.