Արարատ Միրզոյանն ընդունել է Կովկասում և Կենտրոնական Ասիայում ՆԱՏՕ-ի Գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Խավիեր Կոլոմինա Պիրիսին 10/21/2021   17:23  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հոկտեմբերի 21-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է Կովկասում և Կենտրոնական Ասիայում ՆԱՏՕ-ի Գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Խավիեր Կոլոմինա Պիրիսին: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ ԱԳՆ տեղեկատվության եւ հանրային դիվանագիտության վարչությունը:
Զրուցակիցները գոհունակություն են հայտնել Հայաստանի ու ՆԱՏՕ-ի միջև առկա քաղաքական երկխոսության մակարդակի կապակցությամբ: ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը կարևորել է Անհատական գործընկերության գործողությունների ծրագրի իրականացումը՝ որպես ՀՀ-ՆԱՏՕ համագործակցության զարգացման արդյունավետ գործիք։ Խավիեր Կոլոմինա Պիրիսը նշել է, որ Հայաստանը համարվում է Հյուսիսատլանտյան դաշինքի վստահելի գործընկերը:
Անդրադարձ է կատարվել հայկական խաղաղապահ ստորաբաժանումների շարունակական ներգրավվածությանը միջազգային խաղաղապահ առաքելություներին: Խավիեր Կոլոմինա Պիրիսը շնորհակալություն է հայտնել ՆԱՏՕ-ի խաղաղապահ գործողություններում Հայաստանի մասնակցության համար:
Նախարար Միրզոյանը կարևորել է նաև ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի «Կանայք, խաղաղություն և անվտանգություն» 1325 բանաձևի դրույթների իրականացումը և այդ առնչությամբ Հայաստանի կառավարության կողմից Ազգային գործողությունների ծրագրի իրագործումը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են միջազգային և տարածաշրջանային անվտանգությանը վերաբերող հարցեր: Նախարար Միրզոյանը զրուցակցի ուշադրությունը հրավիրել է Ադրբեջանի կողմից՝ Թուրքիայի մասնակցությամբ Արցախի դեմ սանձազերծված ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրավիճակին: Այս համատեքստում նա շեշտել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատի ներքո Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության տևական և համապարփակ կարգավորման անհրաժեշտությունը։
Կողմերը նաև արձանագրել են վեճերի կարգավորման նպատակով ուժի չկիրառման սկզբունքի պահպանման կարևորությունը:
16:22 20/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ ԱԳ նախարարի հանդիպումը ՀՀ-ում Միացյալ Թագավորության դեսպանի հետ
18:56 14/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանի, Ռուսաստանի ու Ադրբեջանի ԱԳ նախարարները քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանն առնչվող խնդիրներ
12:01 14/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄեկնարկել է ԱՊՀ մասնակից-պետությունների ԱԳ նախարարների խորհրդի նիստը նեղ ձևաչափով
10:55 14/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱրարատ Միրզոյանը Մինսկում կմասնակցի ԱՊՀ արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի նիստին

Армения считается надежным партнером Североатлантического альянса – спецпредставитель генсека НАТО 10/21/2021   17:36  |  Лента новостей
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян принял специального представителя генсека НАТО на Кавказе и в Центральной Азии Хавьера Коломина Пириса. Об этом сообщает пресс-служба внешнеполитического ведомства Армении.
Собеседники выразили удовлетворение уровнем политического диалога между Арменией и НАТО.  Арарат Мирзоян придал важность реализации Плана действий индивидуального партнерства как эффективного инструмента для развития сотрудничества между Арменией и НАТО. Пирис отметил, что Армения считается надежным партнером Североатлантического альянса.
Собеседники коснулись непрерывного участия армянских миротворческих подразделений в международных миротворческих миссиях. Пирис поблагодарил Армению за участие в миротворческих операциях НАТО.
Министр Мирзоян также отметил важность реализации положений резолюции 1325 Совета Безопасности ООН “Женщины, мир и безопасность” и реализации программы национальных действий правительства Армении в связи этой программой.
В ходе встречи обсуждались вопросы, касающиеся международной и региональной безопасности. Мирзоян обратил внимание собеседника на ситуацию, создавшуюся в результате агрессии, развязанной Азербайджаном с участием Турции против Арцаха. В этом контексте он подчеркнул необходимость долгосрочного и всеобъемлющего урегулирования нагорно-карабахского конфликта в рамках мандата сопредседательства Минской группы ОБСЕ.