Տիգրան Ավինյանը մասնագիտական ունակություններ չունի, որ ղեկավարի ԶՊՄԿ-ն.Վահե Հակոբյան 10/20/2021 14:46 | ԼՐԱՀՈՍ
Տիգրան Ավինյանը մասնագիտական ունակություններ չունի, որ ղեկավարի կոմբինատը: Լրագրողների հետ զրույցում ասել է «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Վահե Հակոբյանն՝ անդրադառնալով մամուլի հրապարակմանը, որ առաջիկայում Տիգրան Ավինյանը կնշանակվի Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենայինի տնօրեն.
«Ես նման տեղեկություն չունեմ, ինձ թվում է՝ դա մամուլի մտահղացումն է: Տիգրան Ավինյանը, որքան գիտեմ, որևէ մասնագիտական ունակություններ չունի, որ ղեկավարի կոմբինատը: Պետք է հաշվի առնենք, որ կոմբինատում բաժնեմասի մեծ տոկոսն ունի «Գեոպրոմայնինգ» ընկերությունը, որը նշանակում է՝ տնօրեն կնշանակվի ընկերության կողմից»,-ասաց Վահե Հակոբյանը:
Արդյո՞ք հնարավոր է այս հարցով պայմանավորվածություն լինի «Գեոպրոմայնինգ»-ի և կառավարության միջև, Հակոբյանն ասաց.
«Քանի որ մենք ալոգիկ կառավարություն ունենք, ես ոչինչ չեմ բացառում, բայց տրամաբանությունը և օրենքը պահանջում է հետևյալը՝ եթե պետությունն ունի ինչ-որ տոկոս մասնաբաժին, ինքը կարող է ներկայացված լինել ընկերության խորհրդում և որպես դիտորդ, հետևի օրինակ ֆինանսական ոլորտին»:
Հարցին՝ արդյոք վտանգ սպառնո՞ւմ է իր ընտանեկան մասնաբաժնին, քանի որ Նիկոլ Փաշինյանն ավելի վաղ ասում էր, թե՝ «ժողովրդից թալանածը հետ ենք վերադարձնելու», Վահե Հակոբյանն արձագանքեց. «Այս պետության կողմից երեքուկես տարի է՝ ինձ վտանգ սպառնում է: Ցանկացած վտանգ ստանում է իր ադեկվատ պատասխանը, այդպես էլ շարունակվելու է»։

Тигран Авинян не обладает профессиональными навыками, чтобы руководить Зангезурским медно-молибденовым комбинатом – Ваге Акопян 10/20/2021   16:07  |  Лента новостей
Тигран Авинян не обладает профессиональными навыками, чтобы руководить Зангезурским медно-молибденовым комбинатом. Об этом заявил депутат парламента РА от фракции "Армения" Ваге Акопян, комментируя появившиеся в прессе публикации о возможном назначении Авиняна директором Зангезурского медно-молибденового комбината
"Я такой информацией не располагаю. Как мне кажется, это идея прессы. Тигран Авинян, насколько мне известно, не обладает какими-либо профессиональными навыками, чтобы руководить комбинатом. Надо учесть, что большей долей акций комбината владеет "ГеоПроМайнинг", а это означает, что директора назначит компания", - сказал Ваге Акопян.
В ответ вопрос относительно возможной договоренности между "ГеоПроМайнинг" и правительством по этому вопросу, Акопян заявил:
"Поскольку у нас алогичное правительство, то я ничего не исключаю, но логика и закон требуют следующее: если государство владеет какой-то долей акций, то оно может быть представлено в совете компании в качестве наблюдателя, следить, например, за финансовой сферой".
На вопрос, представляет ли это опасность для его семейной доли, поскольку Никол Пашинян говорил, что "награбленное у народа будет возвращено", депутат ответил: "Уже три с половиной года, как со стороны этого государства исходит угроза мне, и на любую угрозу следует адекватный ответ, так будет и впредь".