«Գազպրոմ Արմենիա»-ն և ԶՊՄԿ-ն խոշոր հարկատուների շարքում առաջատար են 10/20/2021   16:49  |  ԼՐԱՀՈՍ
Այն գլխավորում են «Գազպրոմ Արմենիա»-ն, «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ»-ը, ՀՀ պաշտպանության նախարարության աշխատակազմը, «Գրանտ Տոբակո»-ն, «Գեոպրոմայնինգ գոլդ»-ը։
Խոշոր հարկատուների առաջին տասնյակում են նաև «ՄՏՍ Հայաստան»-ը, «Թեղուտ»-ը, «Սիփիէս Օիլ»-ը և «Ֆլեշ»-ը։
Նախորդ տարվա՝ 2020-ի համեմատ խոշոր հարկատուների ցանկն էական փոփոխությունների չի ենթարկվել։ Նախորդ տարի, սակայն, հարկատուների ցանկը գլխավորում էր «Գրանդ Տոբակո»-ն, իսկ այս տարի ցանկում 4-րդ խոշոր հարկ վճարողն է։ Նախորդ տարվա համեմատ իր դիրքերը բարելավել է «Հարավկովկասյան երկաթուղի»-ն, որը 2020-ի ցուցակում 40-րդ խոշոր հարկ վճարողն էր, իսկ այս տարի՝ 22-րդ։

“Газпром Армения” и ЗММК лидируют в списке крупных налогоплательщиков 10/20/2021 17:14 | Экономика
Комитет государственных доходов Армении опубликовал список крупных налогоплательщиков текущего года.
Список возглавляют “Газпром Армения”, Зангезурский медно-молибденовый комбинат, аппарат министерства обороны РА, компании “Грант Тобако” и “ГеоПроМайнинг”.
В первой десятке крупных налогоплательщиков оказались также “МТС Армения”, “Техут”, “Сипиэс Оил” и “Флеш”.
По сравнению с данными за предыдущий год, список крупных налогоплательщиков, не претерпел существенных изменений. В прошлом году, однако, список возглавляла компания “Гранд Тобако”, а в этом году оказалась на четвертой строчке. По сравнению с прошлым годом, свои позиции улучшила “Южно-Кавказская железная дорога”, которая в 2020 года занимала 40-ую строчку в списке крупных налогоплательщиков. В это году компания в списке 22-ая.