Դավիթ Գալստյանը՝ «Պատրոն Դավոն» կմնա կալանավորված 10/19/2021   10:49  |  Քրեական խրոնիկոն
Զենքի մատակարարմամբ զբաղվող գործարար Դավիթ Գալստյանը՝ «Պատրոն Դավոն» կմնա կալանավորված։ Վերաքննիչ քրեական դատարանը՝ դատավոր Մնացական Հարությունյանի նախագահությամբ, մերժել է Դավիթ Գալստյանին կալանավորելու որոշման դեմ փաստաբանների բողոքը։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հայտնեց փաստաբան Արմեն Հարությունյանը։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ զենքի մատակարարմամբ զբաղվող գործարար Դավիթ Գալստյանը՝ «Պատրոն Դավոն» կալանավորվել է սեպտեմբերի 30-ին՝ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Կարեն Ֆարխոյանի որոշմամբ։ Կալանավորման որոշման դեմ բողոք է ներկայացվել, որի շրջանակներում պաշտպանները վիճարկել են թե՛ հիմնավոր կասկածի, թե՛ կալանավորման հիմքերի առկայությունը։
Վերաքննիչ դատարանի որոշումը պաշտպանության կողմը դեռևս չի ստացել:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ ՊՆ նախկին նախարար Դավիթ Տոնոյանը և զենքի մատակարարմամբ զբաղվող գործարար Դավիթ Գալստյանը՝ Պատրոն Դավոն ձերբակալվել են ԱԱԾ-ում քննվող քրեական գործի շրջանակներում և կալանավորման միջնորդություն ներկայացրել դատարան, որոնք բավարարվել են։ Ըստ ԱԱԾ տարածած հաղորդագրության՝ Դավիթ Տոնոյանը և Դավիթ Գալստյանը որպես մեղադրյալ են ներգրավվել 2,277,323,840 ՀՀ դրամ գումար հափշտակելու և կեղծիքներ, հանրորեն վտանգավոր արարքներ կատարելու համար։ Քրեական գործի շրջանակներում ձերբակալվել, ապա կալանավորվել է նաև ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետ Ստեփան Գալստյանը: Նա մեղադրվում է նյութական ծանր հետևանքներ առաջացնող պաշտոնեական դիրքի չարաշահման և պաշտոնեական կեղծիք կատարելու մեջ:
10:15 09/10/2021  |  ՄամուլԸնտրովի քննություն զենքի գործով. «Իմ մտավախություններն իմ մեջ են». «Հրապարակ»
17:18 07/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍ«Պատրոն Դավո»-ի մեղադրանքի որոշման մեջ նշված հանգամանքները չեն համապատասխանում իրականությանը. պաշտպան
18:09 04/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍ«Պատրոն Դավո»-ին կալանավորելու որոշման դեմ վերաքննիչ բողոք կներկայացվի
10:37 02/10/2021  |  ՄամուլԻ՞նչ ընթացք ունի «միջազգային հետախուզումը». «Փաստ»
23:23 01/10/2021  |  Մեկնաբանություն«Պետությո՞ւն, թե՞ Պատրոն Դավիթ». Ավետիք Իշխանյան
23:58 30/09/2021  |  Դատական ռեպորտաժներԴավիթ Գալստյանը՝ «Պատրոն Դավո»֊ն կալանավորվեց
13:52 30/09/2021  |  ԼՐԱՀՈՍ«Պատրոն Դավոն» մեղադրանքը չի ընդունում
10:07 07/09/2021  |  ՄամուլՆոր զարգացումներ Պատրոն Դավոյի գործով. «Ժողովուրդ»
09:51 03/09/2021  |  ՄամուլՊատրոն Դավոյի քրեական գործով ԱԱԾ-ն ու դատախազությունը ներքին գործարքի են գնացել. «Ժողովուրդ»

Давид Галстян останется под стражей 10/19/2021   11:02  |  Судебный репортаж
Занимающийся поставками оружия предприниматель Давид Галстян (Патрон Даво") останется под стражей. Апелляционный уголовный суд Армении под председательством Мнацакана Арутюняна отклонил жалобу адвокатов на решение об аресте Давида Галстяна. Об этом “ФактИнфо” сообщил адвокат Армен Арутюнян.
Как уже ранее сообщало агентство, Давид Галстян был взят под стражу 30 сентября решением суда общей юрисдикции Ереване во главе с судьей Кареном Фархояном. Против решения об аресте была подана жалоба, в рамках которой адвокаты оспорили как наличие обоснованного подозрения, так и оснований для заключения под стражу.
Решение Апелляционного суда защита пока не получила.
Напомним, бывший министр обороны Армении Давид Тоноян и предприниматель Давид Галстян, занимающийся поставками оружия, были задержаны в рамках расследуемого в СНБ РА уголовного дела. Суд удовлетворил ходатайства об их  аресте. Согласно сообщению СНБ, Давид Тоноян и Давид Галстян были привлечены в качестве обвиняемых в хищении 2,277,323,840 драмов, совершении подлога и общественно опасных деяний. В рамках уголовного дела был задержан, а затем заключен под стражу заместитель начальника Генштаба ВС РА Степан Галстян. Он обвиняется в злоупотреблении должностными полномочиями, повлекшем тяжкие материальные последствия, и совершении подлога.