Քաղաքական տեռոր էր, իշխանությունն ամեն գնով փորձում էր ազդել ընտրական գործընթացի վրա. Քվեարկության արդյունքները ոգեւորել են կալանքի տակ գտնվող Առուշ Առուշանյանին 10/18/2021   13:08  |  ԼՐԱՀՈՍ
Գորիսեցին կատարեց նամուսի, թասիբի, ճշմարտության և ազնվության ընտրություն: «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց Գորիսի փոխքաղաքապետ, «Առուշանյան» դաշինքի անդամ Մենուա Հովսեփյանը՝ մեկնաբանելով Գորիսում կայացած քաղաքապետի ընտրության արդյունքները:
Հիշեցնենք, որ երեկ Գորիսի գործող քաղաքապետ Առուշ Առուշանյանի գլխավորած «Առուշանյան» դաշինքը տպավորիչ հաղթանակ տարավ Գորիսի ՏԻՄ ընտրություններում: Նրա հիմնական մրցակիցը ՔՊ-ական թեկնածու Վլադիմիր Աբունցն էր: Թեև Առուշ Առուշանյանը ողջ քարոզարշավի ժամանակ գտնվել է կալանավայրում, այնուամենայնիվ, նա գրեթե կրկնակի ձայների առավելությամբ հաղթեց իշխանության թեկնածուին:
Մենուա Հովսեփյանի խոսքով՝ կալանավայրում գտնվող Առուշ Առուշանյանը մեծ ուրախությամբ է ընդունել ընտրության արդյունքները և շնորհակալ է համաքաղաքացիներից՝ կատարած ընտրության համար.
«Գորիսեցին սատար կանգնեց կալանքի տակ գտնվող իր համայնքապետին՝ ընդունելով նրա՝ 2017թ-ից մինչ օրս արված աշխատանքը»,-ասաց Հովսեփյանը:
Նկատենք, որ Գորիսում քաղաքապետի ընտրություններն անցան բավականին լարված մթնոլորտում, մասնավորապես՝ ընտրություններին ընդառաջ մեծ թվով ոստիկանական զորքեր էին բերել Գորիս, բերման են ենթարկվել նաև «Առուշանյան» դաշինքի որոշ անդամներ:
Ըստ Հովսեփյանի՝ սրանով փորձել են վախի մթնոլորտ ստեղծել հասարակության մոտ, ինչն էլ որոշակի ազդեցություն ունեցել է ընտրական գործընթացի վրա: Փոխհամայնքապետի խոսքով՝ բնակիչները, տեսնելով մեծաթիվ ոստիկաններին, շատ դեպքերում վախենում էին փողոց դուրս գալ
«Երեկ այնքան ոստիկան կար Գորիսում, նույնիսկ պատերազմի ժամանակ այդքան զորք չկար Գորիսում: Ճիշտ է՝ գորիսեցին չի վախենում, բայց այն վախի մթնոլորտը, որ Գորիսում իրենք փորձեցին տարածել, ամեն դեպքում որոշակի ազդեցություն ունեցավ ընտրական գործընթացի վրա: Մեր շտաբի կողքը պարի դպրոց կա, երեխաները զանգում էին իրենց ծնողներին՝ ասում, որ վախենում են միայնակ տուն գնալ, որովհետև ամբողջ տարածքը ողողված էր ոստիկաններով: Լարված միջավայր էին ստեղծում»:
Երեկ՝ ընտրությունների օրով իրավապահ մարմինները մտել էին «Առուշանյան» դաշինքի շտաբ և խուզարկություն են իրականացրել: Մենուա Հովսեփյանը հայտնեց, որ մոտ 4 ժամ տևած խուզարկության արդյունքում իրավապահներն այդպես էլ ոչինչ չեն գտել ։
«Սա հերթական քաղաքական տեռորն էր, իշխանությունն ամեն գնով փորձում էր ազդել ընտրական գործընթացի վրա, բայց բնակիչներն իրենց խոսքն ասացին: Խուզարկությունը իրականացրին, որպեսզի մեր շտաբը 4 ժամ փակ պահեն:Իշխանությունը հենց այն նույն օրը, որ ոստիկաններ բերեց Գորիս, այդ պահից էր զգում էր, որ Առուշանյանը հաղթելու է: Խուզարկության արդյունքում էլ ոչինչ չեն գտել. չէին էլ կարող գտնել, պետք է բան լինի, որ գտնեն»,-ասաց նա՝ արձանագրելով, որ նույնիսկ մրցակցային անհավասար պայմաններում Առուշանյանը տպավորիչ հաղթանակ տարավ:
Փոխհամայնքապետի արձանագրմամբ՝ Գորիսում համայնքապետի ընտրություններն ուղեկցվել են բազմաթիվ ընտրախախտումներով, հատկապես՝ ուղղորդման դեպքեր են եղել ՔՊ-ի կողմից.
«Մեքենաներով մարդկանց տեղափոխում էին ընտրատեղամաս, ոստիկանները աչք էին փակում այդ ամեն ինչի վրա, բայց կոնկրետ մեր շտաբի աշխատողներին, մեր համակիրներին բռնում, տանում էին ոստիկանություն, մի քանի ժամ պահում էին ու բաց թողնում:
Ընտրության նախնական արդյունքների հրապարակումից հետո ՔՊ-ական թեկնածու Վլադիմիր Աբունցը հայտարարել էր՝ թե պատվով է պարտվել: Արձագանքելով նրան՝ Մենուա Հովսեփյանն ասաց.
«Ինքը պետք է պատասխանի՝ ի՞նչ է նշանակում պատվով պարտվել: Ինքն ասում էր՝ Գորիսը, պարտվեց այս ընտրություններով. ես կասեմ, որ Գորիսը չի պարտվել և չի պարտվելու, Գորիսը փայլուն հաղթանակ տարավ»:
00:00 18/10/2021  |  Ընտրական իրավունքԻշխանությունները Գորիսում պարտվեցին Առուշ Առուշանյանին. «ես ձեր ցավը տանեմ իմ գորիսիցիներ»,ասել է կալանքի տակ գտնվող Առուշանյանը
23:13 17/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԳորիսում 14 տեղամասերից ստացված արդյունքներով առաջատար է Առուշ Առուշանյանը
21:49 17/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱյս խուզարկության նպատակը՝ «Առուշ Առուշանյան» դաշինքը կազմալուծելն էր. փաստաբան
21:17 17/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՆախնական տվյալներով՝ ձայների առավելությամբ առաջատար է «Առուշ Առուշանյան» դաշինքը
18:42 17/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՈստիկանական հրոսակախումբն ուղարկվել է Գորիս՝ կոնկրետ «Առուշանյան» դաշինքի դեմ աշխատելու համար.Իրինա Յոլյան
16:55 17/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՈստիկանությունը բերման էր ենթարկել «Առուշ Առուշանյան» դաշինքի ավագանու թեկնածու Հարություն Սինանյանին.վերջինս արդեն ազատ է արձակվել
11:46 15/10/2021  |  ՄեկնաբանությունԱռուշ Առուշանյանը շատ շուտով լինելու է ազատության մեջ. «Առուշ Առուշանյան» դաշինք

“Политический террор, власти любой ценой пытались повлиять на процесс”: Менуа Овсепян о выборах в Горисе 10/18/2021   13:56  |  Лента новостей
Жители Гориса выбрали честь, правду и честность, заявил в беседе с “ФактИнфо” вице-мэр Гориса, член блока “Арушанян” Менуа Овсепян, комментируя результаты голосования на прошедших накануне выборах в органы местного самоуправления.
Напомним, что вчера блок, возглавляемый действующим мэром Гориса Арушом Арушаняном, одержал убедительную победу на выборах в ОМС в Горисе. Его главным соперником на выборах был кандидат от правящей партии “Гражданский договор” Владимир Абунц. Хотя Аруш Арушанян на протяжении всей агиткампании находился под арестом, тем менее он почти с двойным отрывом победил кандидата от власти.
По словам Менуа Овсепяна, находящийся в СИЗО Аруш Арушанян с большой радостью воспринял весть о результатах голосования и поблагодарил  жителей города за их выбор.
“Жители Гориса поддержали своего мэра, находящегося под арестом, признав работу, проделанную им с 2017 года ”, - сказал Овсепян.
Отметим, что выборы мэра в Горис прошли в довольно напряженной атмосфере. В частности, перед голосованием в Горис были стянуты крупные силы Полиции, приводу были подвергнуты несколько членов блока “Арушанян”.
По словам Овсепяна, такими действиями пытались посеять страх в обществе, что определенным образом сказалось на избирательном процессе.
Вчера, в день выборов, правоохранительные органы зашли в штаб блока “Арушанян” и произвели обыск. Как сообщил Менуа Овсепян, в результате обыска, длившегося около 4 часов, правоохранители так и ничего не обнаружили.
“Это очередной политический террор. Власти любой ценой пытались повлиять на избирательный процесс, но жители свое слово сказали. Они провели обыск, чтобы закрыть наш штаб на четыре часа. Власти уже в тот день, когда привезли стольких полицейских в Горис, почувствовали, что Арушанян победит. В результате обыска ничего не нашли и не могли найти, искать был нечего”, - сказал он, констатировав, что даже в неравных конкурентных условиях Арушанян одержал убедительную победу.
По словам вице-мэра, выборы главы общины в Горисе сопровождались многочисленными нарушениями со стороны ГД.
“Людей на машинах доставляли на избирательные участки. Полицейские закрывали на это глаза. Конкретно сотрудников нашего штаба, наших сторонников ловили и забирали в полицию, удерживали там несколько часов и отпускали”, - рассказал он.
После оглашения предварительных итогов выборов кандидат от ГД Владимир Абунц заявил, что проиграл с честью. Комментируя это заявление, Менуя Овсепян отметил:
“Он должен ответить, что означает проиграть с честью. Он заявил, что Горис потерпел поражение на выборах. Я же говорю, что Горис не проиграл и не проиграет. Горис одержал блистательную победу”, - заявил Овсепян.