Ադրբեջանցիները թիրախային կրակել են Երասխի տների ուղղությամբ. ՄԻՊ (տեսանյութ) 10/17/2021   00:57  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
Հոկտեբերի 16-ին ժամը 23-ի սահմաններում ադրբեջանական զինված ուժերը թիրախային կրակել են ՀՀ Արարատի մարզի Երասխ համայնքի վրա: Կրակահերթերը եղել են նպատակային՝ քաղաքացիական տների ուղղությամբ: Այս մասին հայտնել է ՀՀ ՄԻՊ Արման Թաթոյանը:
«Գնդակոծությունից անմիջապես հրդեհվել է Երասխ համայնքի բնակչի 3-4 հազար հակ խոտի դեզը: Հրշեջների ժամանակին գալու շնորհիվ է կրակը մեկուսացվել, որ տների ուղղությամբ չտարածվի:
Սրանք ահաբեկչական հանցավոր արարքներ են: Այս սանձարձակությունները ադրբեջանական իշխանությունների թշնամանքի ու ֆաշիզմի քաղաքականության ուղիղ արդյունքն են:
Ադրբեջանական զինծառայողների համար ակնհայտ է, որ իրենք վնաս են տալիս գյուղացիներին, ոչնչացնում են նրանց գույքը, խախտում են նրանց կյանքի ու սեփականության իրավունքը, խաթարում են խաղաղ կյանքն ու անվտանգությունը:
Այս արարքը ևս մեկ անգամ հիմնավորում է, որ պետք կատարվի է Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) 2021թ. սեպտեմբերի 27-ի թիվ 2391 (2021) բանաձևի անվտանգության ապառազմականացված գոտի ստեղծելու պահանջը», - նշել է Ա.Թաթոյանը` հրապարակելով ադրբեջանական ագրեսիայի հետեւանքով բռնկված հրդեհի տեսանյութը:
12:12 18/08/2021  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Այսօր առավոտյան կրակոցներ են հնչել Նախիջեւանի սահմանին
12:02 18/08/2021  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Հակառակորդի կրակոցներից Արցախում հրդեհ է բռնկվել. ադրբեջանցիները կրակել են նաեւ հրշեջ մեքենայի ուղղությամբ
21:58 16/08/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀրատապ. այս պահին ադրբեջանցիներն ուղիղ նշանառությամբ կրակում են Կութ եւ Նորաբակ գյուղերի ուղղությամբ. Թաթոյան
13:12 27/07/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀերթը հասել է Սեւանին ու Երեւանին. Ալիևը կիսում է ՀՀ-ն ու մի հատված էլ նվիրում Թուրքիային. Գառնիկ Դավթյան
20:31 01/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍ19-ամյա նահատակված Սարիբեկի ընտանիքը բաժան-բաժան է եղել. Մնալու տեղ չունեն
18:34 01/05/2021  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020ՍՈՒ կործանիչները կատարել են իրենց մարտական առաջադրանքները. ՊՆ-ն կադրեր է հրապարակել
19:01 08/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանաթուրքական ագրեսիայի ընթացքում Արցախի ժողովրդի իրավունքների խախտումները. Արցախի ՄԻՊ
18:30 27/03/2021  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Մատաղիսի Սուրբ Եղիշե հայկական եկեղեցու նկատմամբ վանդալիզմը փաստում է էթնիկ զտումների ու ցեղասպանության քաղաքականության մասին. ՄԻՊ

Азербайджанские ВС снова открыли прицельный огонь по домам в Ерасхе, вспыхнул пожар - Татоян (ВИДЕО) 10/17/2021   10:18  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Азербайджанские вооруженные силы накануне около 23:00 обстреляли общину Ерасх Араратской области Армении.  Об этом сообщил Защитник прав человека(Омбдусмен) Армении.
Согласно поступившим сигналам, прицельная стрельба велась в сторону жилых домов.
Омбудсмен сообщил, что в результате обстрела сразу загорелись 3–4 тысячи тюков сена жителя общины Ерасх. Благодаря своевременному прибытию пожарных огонь был локализован и не перекинулся на дома.
"Это террористические преступные акты. Эта оголтелость является прямым результатом политики вражды и фашизма азербайджанских властей", - написал Татоян на своей странице в Facebook
Татоян сообщил, что поступившие Защитнику прав человека РА сигналы были подтверждены объективными доказательствами и данными из нескольких источников в рамках работ по сбору фактов.
Он подчеркнул очевидную преднамеренность действий азербайджанских ВС, направленных на причинение вреда людям, уничтожение их имущества, нарушение их права на жизнь и собственность, а также подрыв безопасности и мирной жизни.
"Это деяние еще раз подтверждает необходимость исполнения Резолюции (2391 (2021), 27 сентября 2006г.) Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ). Это требование о создании демилитаризованной зоны безопасности", - написал омбдусмен Армении.