ԶՊՄԿ-ի նախկին տնօրեն Մհեր Պոլոսկովի նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում. Քաղաքական կոռուպցիայի համատեքստում այն «կջրվի» 10/16/2021   12:42  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով՝ Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի նախկին տնօրեն Մհեր Պոլոսկովը ՊԵԿ քննչական դեպարտամենտում քննվող քրեական գործի շրջանակներում ներգրավվել է որպես մեղադրյալ, եւ նրա նկատմամբ հետախուզում է հայտարարվել։ Ընդ որում՝ հետախուզումը հայտարարվել է միայն Հայաստանի տարածքում։
Մեր տեղեկությունները չեն հերքել ոչ դատախազությունից, ոչ ՊԵԿ-ից, ոչ էլ՝ ոստիկանությունից։
Հոկտեմբերի 5-ին «Փաստինֆո»-ն գրավոր հարցումներ էր ուղարկել ՀՀ գլխավոր դատախազություն եւ ՊԵԿ՝ պարզելու, թե երբ է քրեական գործը հարուցվել Պոլոսկովի կողմից առերեւույթ չարաշահումների վերաբերյալ, ինչ հոդվածներով են նա եւ իրավախորհրդատու Նարեկ Ամբարյանը ներգրավվել որպես մեղադրյալ, երբ է Պոլոսկովի նկատմամբ հայտարարվել հետախուզում։ Դատախազությունը խուսափել է տեղեկատվություն տրամադրել քրեական գործով իր՝ դատախազական հսկողության արդյունքների մասին եւ այն վերահասցեագրել ՊԵԿ-ին, իսկ ՊԵԿ-ն էլ չի հերքել, որ Պոլոսկովի նկատմամբ իրապես հետախուզում է հայտարարվել, սակայն նախաքննության գաղտնիությունը պատճառաբանելով մերժել են տեղեկատվության տրամադրումը։
Հոկտեմբերի 8-ին գրավոր հարցում էինք ուղարկել նաեւ ՀՀ ոստիկանություն՝ կրկին խնդրելով տեղեկատվություն տրամադրել, թե Պոլոսկովը երբվանից է գտնվում հետախուզման մեջ եւ արդյոք նրա նկատմամբ հայտարարվել է նաեւ միջազգային հետախուզում, թե միայն ներպետական։ Այս կառույցը եւս չի հերքել «Փաստինֆո»-ի տեղեկությունները, սակայն հայտնել են, թե իրենց 30 օր ժամանակ է պետք ուսումնասիրելու համար, որ պարզեն՝ նրա նկատմամբ միջազգային հետախուզում կա, թե ոչ։ Ակներեւ է, որ Տեղեկտվության ազատության մասին ՀՀ օրենքի պահանջները՝ թե դատախազությունը, թե ՊԵԿ-ը եւ թե ոստիկանությունը խախտել են՝ նպատակ ունենալով սահմանափակել նշված քրեական գործի վերաբերյալ տեղեկատվական հոսքերը, զերծ պահել թափանցիկությունից ու հրապարակայնությունից՝ հնարավորինս անարգել այն ջրելու եւ կոծկելու համար։
Սույն գործը քաղաքական կոռուպցիայի տիպիկ օրինակ է. Կառավարության ղեկավարի ընդհուպ հրապարակային հրահանգներից հետո հարուցվեց քրեական գործ, տնօրենը ենթարկվեց քրեական հետապնդման, փոխվեց սեփականատերը եւ նույն քաղաքական հովանավորչության շրջանակներում կդադարեցվի նրա նկատմամբ հետախուզումը։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի բաժնետոմսերի 60 տոկոսը ձեռք է բերել «Գեոպրոմայնինգ» ընկերությունը, որը դրանց 15% նվիրել է ՀՀ վարչապետի աշխատակազմին։ Ըստ մեր տեղեկությունների՝ գործարքի մի մաս է կազմել նաեւ քրեական գործի հետագա ընթացքը. Նոր սեփականատերը՝ ի դեմս Ռոման Տրոցենկոյին, բանակցությունների ընթացքում պահանջել է, որ նաեւ դադարեցվի քրեական հետապնդումը Պոլոսկովի նկատմամբ, ինչի շուրջ ձեռք է բերվել համաձայնություն ու հենց դա է պատճառը, որ դատախազաքննչական մարմիններն ու ոստիկանությունը փորձում են լռության մատնել գործը, քանի որ չգիտեն թե երբ՝ ինչ հրահանգ կիջեցվի քաղաքական հովանավորչություն իրականացնող անձի կողմից։
Ի դեպ, սույն գործի կոռուպցիոն դրսեւորումների մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում արձանագրել է նաեւ «Թրանսփարենսի ինթերնեշնլ» հակակոռուպցիոն կենտրոնի ծրագրերի ղեկավար Վարուժան Հոկտանյանը՝ նշելով, որ գործարքի թափանցիկության խնդիր կա, ինչը շատ նման է Ծաղկաձորի «Գոլդեն փելես»-ի պատմությանը։
«Այսինքն` ինչպես դրա դեպքում «փրկագին» վճարվեց, որ որոշ մարդկանց նկատմամբ հետագա հետապնդումները դադարեցվեն, գուցե այս դեպքում էլ է նույնը։ Բայց սա զուտ ենթադրություն է։ Տեղի է ունենում մոտավորապես նույն բանը, ինչ եղավ «Գոլդեն փելես»-ի հետ, մեկ տարբերությամբ, որ ենթադրում եմ՝ «Գեոպրոմայնինգ»-ն այդքան էլ թանկ գնով չի գնել 60 տոկոս բաժնետոմսերը»,-հավելել է Վարուժան Հոկտանյանը։
20:02 11/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԶանգեզուրի կոմբինատի գործարքը թափանցիկ ձեւով չի իրականացվել. «Թրանսփարենսի ինթերնեշնլ»
17:50 08/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԻ՞նչ փոխվեց 3 տարվա ընթացքում. օլիգարխները կորա՞ն, անհետացա՞ն. Վարուժան Հոկտանյան
18:49 11/09/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԲացասական եզրակացության դեպքում ճիշտ կլիներ՝ թեկնածությունը փոխվեր՝ անկախ անձերից. Վարուժան Հոկտանյան
20:08 28/07/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՊրիմիտիվ սպեկուլյացիա է՝ միայն նկարներով ասել, որ ինքն է այդ հանգստյան գոտու տերը. Վարուժան Հոկտանյանը՝ Հայկ Սարգսյանի վերաբերյալ լուրերի մասին
18:48 20/05/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԻնձ համար ակնհայտ է, որ սա մաքսանենգություն է. անձամբ ուզում եմ լսել իրավապահ մարմինների բացատրությունները. Հոկտանյան
19:11 18/04/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՊարգևավճարների միջոցով լավ կադրերին համակարգում պահելու փորձը հանգեցնում է արտագաղթի ուժեղացմանը. Վարուժան Հոկտանյան

Экс-директор ЗММК Мгер Полосков объявлен в розыск 10/16/2021   15:26  |  Криминальная хроника
По сведениям «ФактИнфо», бывший директор Зангезурского медно-молибденового комбината Мгер Полосков в рамках уголовного дела, расследуемого в следственном департаменте КГД, привлечен в качестве обвиняемого и объявлен в розыск. При этом розыск объявлен только на территории Армении.
Наши сведения не опровергли ни в прокуратуре, ни в КГД, ни в полиции.
5 октября «ФактИнфо» направил письменные запросы в Генеральную прокуратуру и КГД Армении, чтобы выяснить, когда было возбуждено уголовное дело относительно предполагаемых злоупотреблений Полосковым, по каким статьям он и юрисконсульт Нарек Амбарян были привлечены в качестве обвиняемых и когда Полосков был объявлен в розыск. Прокуратура уклонилась от предоставления информации о результатах своего прокурорского контроля по уголовному делу и переадресовала их в КГД, а КГД не опроверг информацию о том, что Полосков действительно объявлен в розыск, однако, сославшись на секретность следствия, отказали в предоставлении информации.
8 октября мы направили письменный запрос в полицию РА, вновь попросив предоставить информацию о том, с каких пор Полосков находится в розыске и объявлен ли он в международный розыск или только внутригосударственный. Эта структура также не опровергла информацию «ФактИнфо», однако сообщили, что им нужно 30 дней для изучения, чтобы выяснить, находится ли он в международном розыске или нет. Очевидно, что требования закона РА «О свободе информации» нарушили как прокуратура, так и КГД, в целях ограничения информационных утечек по данному уголовному делу, защиты от прозрачности и гласности, чтобы по возможности беспрепятственно замять и сокрыть его.
Данное дело является типичным примером политической коррупции: Вплоть до публичных распоряжений главы правительства было возбуждено уголовное дело, директор подвергся уголовному преследованию, был изменен собственник и, в рамках того же политического протекционизма, розыск в отношении него будет прекращен.
Как мы уже сообщали, 60% акций Зангезурского медно-молибденового комбината приобрела компания «Геопромайнинг», которая 15% из них подарила аппарату премьер-министра РА. По нашим сведениям, частью сделки составил также дальнейший ход уголовного дела։ Новый собственник в лице Романа Троценко в ходе переговоров потребовал, чтобы было прекращено также уголовное преследование в отношении Полоскова, по поводу чего было достигнуто соглашение, и именно в этом причина того, что прокурорские органы и полиция пытаются замалчивать о деле, так как не знают, когда, какое распоряжение будет дано лицом, осуществляющим политическое покровительство.
Кстати, о коррупционных проявлениях этого дела в беседе с «ФактИнфо» констатировал также руководитель программ антикоррупционного центра «Транспаренси Интернешнл» Варужан Октанян, отметив, что существует проблема прозрачности сделки, что очень похоже на историю с «Голден Палас» в Цахкадзоре.
«То есть, как в том случае был выплачен «выкуп», чтобы дальнейшие преследования некоторых людей были прекращены, возможно, и в этом случае то же самое. Но это всего лишь предположение. Происходит примерно то же самое, что и с «Голден Палас», с одной разницей, что, полагаю, «Геопромайнинг» не так дорого купил 60% акций», - добавил Варужан Октанян.