Ալեն Սիմոնյանը և նրա եղբայրը «Եվրոասֆալտ» ընկերությունում որևէ մասնաբաժին չունեն. հայտարարություն 10/15/2021   15:53  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի եղբոր` Կառլեն Սիմոնյանի ղեկավարած «Եվրոասֆալտ» ընկերությունը հայտարարություն է տարածել, որով անդրադարձել է մամուլում շրջանառվող լուրերին։
««Եվրոասֆալտ» ՓԲԸ-ն պաշտոնապես հայտարարում է, որ մամուլում տեղ գտած տեղեկատվությունն առ այն, որ ԱԺ նախագահը կամ եղբայրը կապ ունեն ընկերության շահած մրցույթի հետ և այդ մրցույթում հաղթելը կարող է պարունակել կոռուպցիոն ռիսկ, ոչ մի աղերս չունեն իրականության հետ:
Ընկերությունը հիմնադրման օրվանից մասնակցել է մի քանի տասնյակ մրցույթների և բազմաթիվ անգամ չի կարողացել շահեկան գին առաջարկել: Վերջերս ընկերությունը երկու մրցույթ է շահել, որի առաջարկած գինը ի սկզբանե չի ենթադրում շահույթ:
Ընկերությունն այդ կերպ փորձում է իր տեղը գրավել արդեն գոյություն ունեցող մեծ խաղացողների շարքում:
Նշենք նաև, որ ոչ Կ. Սիմոնյանը ոչ Ա. Սիմոնյանն ընկերությունում երբևէ չեն ունեցել և չունեն որևէ մասնաբաժին: Կ. Սիմոնյանը հանդիսանում է կազմակերպության տնօրենը, և նշված մրցույթների դրական կամ բացասական արդյունքները որևէ կերպ չեն կարող և չեն արտահայտվում Կառլեն Սիմոնյանի աշխատավարձի չափի վրա:
Ընկերության սեփականատերերն են Սվետլանա Պողոսյանը՝ 50%, և Գրետա Թադևոսյանը՝ 50%:
Ինչ վերաբերում է «Եվրոասֆալտ 1» ՓԲ ընկերությանը, ապա այդ ընկերությունը ստեղծվել է հողամասի առուվաճառքի կազմակերպման համար: Սիրուշ Դավթյանը հիմնադրել է ընկերությունը՝ կանոնադրական կապիտալում ներդնելով իրենց ընտանիքին պատկանող հողամասը, որից հետո «Եվրոասֆալտ 1» ՓԲ ընկերության բոլոր բաժնետոմսերը ձեռք է բերել Գրետա Թադևոսյանը: Ներկայիս դրությամբ հողամասի տարածքում կառուցվել է ասֆալտի արտադրության գործարանը, իսկ տարածքը վարձակալել է «Եվրոասֆալտ» ՓԲ ընկերությունը: Բաժնետոմսերի առուվաճառքից հետո Սիրուշ Դավթյանը որևէ առնչություն չի ունեցել այս երկու ընկերությունների հետագա գործունեության հետ:
Հաշվի առնելով վերոգրյալը՝ կոչ ենք անում զերծ մնալ անտեղի շահարկումներից և ընկերության բարի համբավի վերաբերյալ ոտնձգություններից: Օրենքի խախտման կասկածների դեպքում կոչ ենք անում դիմել իրավապահ մարմիններին: Ընկերությունն իր հերթին պատրաստ է տրամադրել ցանկացած տեղեկատվություն»,-նշված է հայտարարության մեջ։
11:48 15/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱլեն Սիմոնյանի եղբոր ղեկավարած ընկերության սեփականատերը 65-ամյա տնային տնտեսուհի է
13:57 14/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է «Ընտրական գործընթացների եւ քաղաքական հաշվետվողականության ամրապնդում» ծրագրի գործընկեր կազմակերպությունների ներկայացուցիչներին
16:59 13/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ընդունել է ՀԲԸՄ Մոնրեալի գրասենյակի ղեկավար կազմին
18:54 12/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱլեն Սիմոնյանը շնորհավորել է Վյաչեսլավ Վոլոդինին
18:27 12/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱլեն Սիմոնյանն ընդունել է Հայաստանում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) պատվիրակության ղեկավար Թիերի Ռիբոյին
15:02 12/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱլեն Սիմոնյանը հաստատեց, որ իր եղբոր ղեկավարած ասֆալտապատող կազմակերպությունը երկու խոշոր մրցույթ է շահել
14:50 12/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱլեն Սիմոնյանն ընդունել է Հայաստանում Սիրիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպանին
14:34 12/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱլեն Սիմոնյանը զգուշացրեց, որ առանց պատվաստման կամ բացասական թեստի ԱԺ շենք չեն թողնելու

У Алена Симоняна и его брата нет никакой доли в компании “Евроасфальт” - заявление 10/15/2021   16:18  |  Экономика
Возглавляемая братом спикера парламента Армении Алена Симоняна Карленом Симоняном компания “Евроасфальт” выступила с заявлением, в котором прокомментировала муссируемую в прессе информацию.
ЗАО "Евроасфальт” официально заявляет, что появившиеся в прессе сведения о том, что председатель НС или его брат каким-то образом связаны с выигранным тендером, и победа в этом тендере может содержать какие-то коррупционные риски, не имеют ничего общего с реальностью.
В заявлении отмечается, что компания с момента основания участвовала в нескольких десятках тендерах и ей неоднократно не удавалось предложить выгодную цену. Недавно компания выиграла два тендера, предложенная цена которого изначально не предполагает прибыли.
Отмечается, что таким образом компания пытается занять свою позицию в ряду уже существующих крупных игроков.
В заявлении также указывается, что ни у К. Симоняна, ни А. Симоняна никогда не было и нет какой-либо доли в компании.
"К. Симонян является директором организации,  и положительные или отрицательные результаты указанных тендеров никак не могут и не отражаются на размере заработной платы Карлена Симоняна. Владельцем компании является Светлана Погосян(50%) и Грета Тадевосян(50%)",- говорится в заявлении.
Что касается компании “Евроасфальт 1”, то, как указывается в заявлении,  эта компания была создана для организации купли-продажи земельного участка.
"Сируш Давтян учредила компанию, вложив в уставный капитал принадлежащий ее семье земельный участок, после чего все акции ЗАО “Евроасфальт” приобрела Грета Тадевосян. В данный момент на территории участка построен завод по производству асфальта, а территория арендована компанией “Евроасфальт”. После купли-продажи акций Сируш Давтян не имеет никакого отношения к дальнейшей деятельности этих двух компаний", - отмечается в заявлении.
С учетом вышеизложенного, в компании призвали воздержаться от ненужных спекуляций и посягательств на доброе имя фирмы.
“В случае возникновения подозрений в нарушении закона призываем обращаться в правоохранительные органы. Компания в свою очередь готова предоставить любую информацию”, - говорится в заявлении.