Ալեն Սիմոնյանի եղբոր ղեկավարած ընկերության սեփականատերը 65-ամյա տնային տնտեսուհի է 10/15/2021 11:48 | ԼՐԱՀՈՍ
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի եղբոր՝ Կառլեն Սիմոնյանի ղեկավարած «Եվրոասֆալտ 1» ընկերության միակ բաժնետերն Արագածոտնի մարզի Ուշի համայնքում բնակվող 65-ամյա Սիրուշ Դավթյանն է։
«Ազատություն» ռադիոկայանն այցելել է կնոջ տուն և պարզել, որ վերջինս միայնակ է ապրում, տնային տնտեսուհի է և որևէ կապ չունի Կառլեն Սիմոնյանի ղեկավարած ընկերության հետ, չնայած փաստաթղթերով հենց այդ կինն է համարվում սեփականատեր։
Հատկանշական է, որ «Եվրոասֆալտ» և «Եվրոասֆալտ 1» ընկերությունները, որտեղ տնօրեն է Կառլեն Սիմոնյանը, հիմնվել են 2018-ի հեղափոխությունից հետո։ Առաջին ընկերությունը 2018-ի մարտի 18-ին է ստեղծվել՝ 50 հազար դրամ կապիտալով, իսկ երկրորդ ընկերությունը հիմնվել է 2021-ի փետրվարին՝ 140 մլն դրամ կապիտալով։
Նորաստեղծ «Եվրոասֆալտ» ընկերությունը պետությունից ասֆալտապատման երկու խոշոր պատվեր է ստացել։ Առաջինը պատվերը ստացել է ՏԿԵ նախարարությունից այս տարվա հունիսի 17-ին՝ 368 մլն-ի չափով, իսկ երկրորդ պատվերը կազմել է 287 մլն դրամ՝ Ապարանի ներհամայնքային ճանապարհների ասֆալտապատման համար։
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն այս ամբողջ պատմության մեջ մեկ խնդիր է տեսնում՝ այդ մասին հրապարակումներ անող լրատվամիջոցներին։
ՀՀ փոխվարչապետ Սուրեն Պապիկյանը նույնպես այստեղ որևէ կառուպցիոն ռիսկ չի նկատել։ Նշվում է, որ Ալեն Սիմոնյանի եղբոր ղեկավարած ընկերությունն ամենաէժան գինն էր առաջարկել։ «Եվրոասֆալտը» 400 մլն դամի հասնող մրցույթում 50 հազար դրամով ավելի էժան գին է ասել, քան մրցակից ընկերությունները, ինչի շնորհիվ էլ հաղթել է մրցույթում։
Հետաքննող լրագրող Վահե Սարուխանյանը, սակայն, կոռուպցիոն ռիսկի մեծ հավանականություն է տեսնում այստեղ։
Նշենք, որ «Ազատություն» ռադիոկայանին չէր հաջողվել կապ հաստատել Կառլեն Սիմոնյանի հետ՝ այս հարցերի վերաբերյալ պարզաբանումներ ստանալու նպատակով։

Владельцем возглавляемой братом Алена Симоняна компании оказалась 65-летняя домохозяйка 10/15/2021   12:23  |  Лента новостей
Единственным акционером компании “Евроасфальт 1”, возглавляемой Карленом Симоняном, братом спикера парламента Армении Алена Симоняна, является 65-летняя Сируш Давтян, проживающая в общине Уши Арагацотнской области Армении.
Корреспонденты радиостанции “Азатутюн” побывали в доме женщины и выяснили, что она  домохозяйка,  живет одна и никак не связана с возглавляемой Карленом Симоняном компанией, несмотря на то, что по документам именно эта женщина является акционером.
Примечательно, что компании “Евроасфальт” и “Евроасфальт 1”, директором которых является Карлен Симонян, были учреждены после революции 2018 года. Первая компания была создана 18 марта 2018 года с уставным капиталом в 50 тыс. драмов, а вторая фирма с уставным капиталом в 140 миллионов драмов была основана в феврале 2021 года.
Новоиспеченная компания “Евроасфальт” получила два крупных заказа от государства. Первый заказ на сумму 368 млн. драмов она получила от министерства территориального и инфраструктур 17 июня текущего года, а второй заказ на асфальтирование внутриобщинных дорог Апарана составил 287 млн. драмов.
Спикер НС Ален Симонян во всей этой истории увидел лишь одну проблему – СМИ, которые выступают с публикациями на эту тему.
Вице-премьер Армении Сурен Папикян также не заметил тут какого-либо коррупционного риска. Отмечается, что возглавляемая братом Алена Симоняна компания предложила самую низкую цену. “Евроасфальт” в тендере на сумму, достигающую 400 млн. драмов,  предложил цену на 50 тыс. драмов  ниже той, которую предлагали конкурирующие компании. Благодаря этому она и победила.
Журналист-расследователь Ваге Саруханян, однако, видит тут вероятность коррупционного риска.
Отметим, что радиостанции “Азатутюн” не удалось связаться с Карленом Симоняном для получения разъяснений по этим вопросам.