Ադրբեջանական զինված ուժերի հարձակումից Արցախում վիրավորում է ստացել 6 զինծառայող, որոնցից երկուսի վիճակը ծանր է. Թաթոյան 10/14/2021   23:22  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Ադրբեջանական զինված ուժերի հարձակումից Արցախում վիրավորում է ստացել 6 զինծառայող, որոնցից երկուսի վիճակը ծանր է: Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ՀՀ ՄԻՊ Արման Թաթոյանը:
«Ադրբեջանական զինված ուժերի հարձակումից Արցախում վիրավորում է ստացել 6 զինծառայող, որոնցից երկուսի վիճակը ծանր է:
Խոսքը Արցախի Նոր Շեն համայնքի մասին է, որի անմիջական հարևանությամբ են տեղակայված ադրբեջանական զինված ուժերի դիրքերը: Արցախի Հարավ և մի քանի այլ քաղաքացիական բնակավայրի ուղղությամբ ևս կրակոցներ են արձակվել:
Քիչ առաջ խոսեցի Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանի հետ, ով այս պահին այցելել է զինվորական հոսպիտալ, քննարկեցինք մանրամասները:
Սա ադրբեջանական իշխանությունների ցեղասպան, ֆաշիստական քաղաքականության ուղիղ արդյունքն է:
Ադրբեջանական զինված ուժերի ներկայությունը հայկական քաղաքացիական բնակավայրերի հարևանությամբ լրջագույն սպառնալիք է մարդկանց անվտանգության ու խաղաղ համար, նրանց կյանքի իրավունքի ոտնահարում է:
Հաշվի առնելով, որ Արցախի պաշտպանության բանակի դիրքերը Նոր Շեն ու մյուս համայնքների անմիջական հարևանությամբ պաշտպանում են քաղաքացիական բնակիչների կյանքն ու անվտանգությունը, ակնհայտ է, որ վիրավորում ստացած բոլոր զինվորների առողջությանը վնաս պատճառելու համար ադրբեջանական զինված ուժերն ուղիղ պատասխանատվություն են կրում իրենց հանցավոր արարքների համար»,- գրել է Թաթոյանը:
22:24 14/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՈստիկանների երեկվա արարքները կոպտորեն խախտել են միջադեպին ներկա երեխաների իրավունքները. ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան
11:50 14/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՍղնախի գերեզմանատան վրայով թշնամին ճանապարհ է սարքել․ Ամեն օր ողբերգության միջով ենք անցնում
22:16 13/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄԻՊ-ը դիմել է Սահմանադրական դատարան անորոշ ձևակերպումներով լի ծանր վիրավորանքի քրեականացումը վիճարկելու հարցով
21:21 12/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄԻԵԴ-ում երրորդ կողմ, ՀԿ-ների հետ հատուկ դիրքորոշումներ ԵԽ Նախարարների կոմիտե․ ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը հանդիպել է Միջազգային պաշտպանության կենտրոնի պատվիրակությանը
13:23 11/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի ու արցախցու կյանքի անվտանգության համար պահանջել ԵԱՀԿ-ից և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներից միջազգային ուժերի ներկայություն՝ ցեղասպանությունը կասեցնելու համար
22:22 10/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀոգեկան առողջության ոլորտի բազմաթիվ խնդիրներ շարունակում են մնալ չլուծված. ՄԻՊ

6 военнослужащих ранены в результате нападения азербайджанских ВС в Арцахе, двое из них в критическом состоянии – Татоян 10/14/2021   23:37  |  Актуальная тема
Шесть военнослужащих ранены в результате нападения Азербайджанских вооруженных сил в Арцахе, двое из них в критическом состоянии. Об этом сообщил Защитник прав человека Армении Арман Татоян на своей странице в Facebook.
Речь идет об общине Нор Шен Арцаха, в непосредственной близости от которой расположены позиции вооруженных сил Азербайджана.
«Обстрелы велись также в направлении Арав и еще нескольких других населенных пунктов Арцаха. Только что говорил с Защитником прав человека Арцаха Гегамом Степаняном, который сейчас находится в военном госпитале, обсудили детали.
Это прямое следствие политики геноцида и фашизма властей Азербайджана», - написал омбудсмен Армении.
Он подчеркнул, что нахождение азербайджанских вооруженных сил в близости армянских населенных пунктов является серьезной угрозой безопасности и миру людей, нарушением их права на жизнь.
«Учитывая, что позиции Армии обороны Арцаха в непосредственной близости от Нор Шена и других общин,  защищают жизнь и безопасность мирных жителей, очевидно, что вооруженные силы Азербайджана несут прямую ответственность за свои преступные деяния, нанесшие вред здоровью всех раненых военнослужащих», - написал Арман Татоян.