Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի հոգևոր առաջնորդները կոչ են արել ազատ արձակել որպես ռազմագերի պահվող անձանց 10/13/2021   16:46  |  ԼՐԱՀՈՍ
Դանիլովի վանքում տեղի է ունեցել Գարեգին Երկրորդ Ամենայն հայոց կաթողիկոսի, Համայն Ռուսիո Կիրիլ Ա պատրիարքի և Ադրբեջանի հոգևոր առաջնորդ Ալլահշուքյուր Փաշազադեի եռակողմ հանդիպումը: Տեղեկությունը հայտնում է «Ռիա Նովոստի»-ն։
«Մենք հավաքվել ենք այստեղ ՝ քննարկելու Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խնդիրը: Հուսով եմ, որ դուք և ես կգտնենք այն ճիշտ բառերը, որոնք առավել անհրաժեշտ են մեր ժողովուրդներին: Ես հավատում եմ, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի հոգևոր առաջնորդների հեղինակությունը կարող է բարենպաստ ազդեցություն ունենալ մարդկանց մտքերի վրա: Եվ ես հավատում եմ, որ այսօրվա հանդիպման փաստը և ձեր միջև երկխոսությունն օրինակ կդառնան բոլորի համար»,- ասել է Համայն Ռուսիո Կիրիլ Ա պատրիարքը։
Հանդիպման ավարտին Հայաստանի, Ադրբեջանի եւ Ռուսաստանի հոգևոր առաջնորդները կոչ են արել ազատ արձակել որպես ռազմագերիներ պահվող քաղաքացիական անձանց, դիմել են կողմերին՝ կանխելու եկեղեցիների և մզկիթների հանդեպ վանդալիզմի դրսևորումները, թույլ չտալ տարածաշրջանում զենքի կիրառումը, որը վտանգ է ներկայացնում տարածաշրջանում խաղաղ բնակչության համար։
«Կոչ ենք անում հստակեցնել անհայտ կորածների ճակատագիրը, նպաստել ռազմագերիների ազատ արձակման գործընթացին և թույլ չտալ խաղաղ քաղաքացիների կյանքին սպառնացող զենքի չարտոնված կիրառում», - ասված է հոգեւոր առաջնորդների ամփոփիչ հայտարարության մեջ։
Համայն Ռուսիո Կիրիլ Ա պատրիարքը հայտնել է նաև, որ հակամարտության գոտում կան տաճարներ ու մզկիթներ, որոնք կարևոր է պահել պատշաճ կերպով։
«Կովկասը միշտ հայտնի է եղել ժողովուրդների, լեզուների եւ մշակույթների հսկայական բազմազանությամբ։ Ադրբեջանցի և հայ ժողովուրդների համար այլ ապագա գոյություն չունի, բացի համատեղ գոյակցությունից։ Այսօր հատկապես կարևոր է, որ վերականգնվի վստահությունը միմյանց նկատմամբ, մարդիկ կրկին սովորեն հարևանին ընկալել հարգանքով և օգնության հասնելու պատրաստակամությամբ»։
15:54 12/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄեր երկրի համար դժվարին ժամանակներ են. Աստծո, մեր հավատքի, բարեկամ երկրների աջակցության շնորհիվ այս փորձությունը կարող ենք հաղթահարել. Գարեգին Բ
17:21 11/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանի, Ռուսաստանի, Ադրբեջանի հոգևոր առաջնորդների հանդիպման օրակարգում տարածաշրջանային մարտահրավերներն են
13:29 11/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱմենայն Հայոց Կաթողիկոսը կմեկնի Մոսկվա
15:39 08/10/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱմենայն Հայոց Կաթողիկոսն իր պատգամը փոխանցեց Սանտ Էջիդիո համայնքի կողմից կազմակերպաված միջեկեղեցական աղոթքին
13:30 27/09/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀոգեհանգստյան արարողություն 44-օրյա պատերազմում զոհված քաջորդիների համար
11:36 27/09/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՊատերազմը փորձություն էր, որի պատճառած ավերները և մարտահրավերները չեն կարող վճռվել ներհասարակական լարվածության ու պառակտվածության պայմաններում. Գարեգին Բ
09:41 21/09/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԹանկ գնով ձեռք բերված անկախությունը համազգային միասնականությամբ պիտի պաշտպանենք ու պահպանենք՝ հաղթահարելով ներքին ու արտաքին մարտահրավերները այս սրբազան առաքելության ճանապարհին. Գարեգին Բ
12:22 20/09/2021  |  ՄեկնաբանությունԱնկախության տոնի առիթով Հանրապետական մաղթանք կկատարվի
18:18 03/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀայության հետ առնչված ամեն ինչ ոչնչացնելու Ադրբեջանի մոլուցքը դրսևորվում է նաև մարդկային կյանքի հանդեպ դատապարտելի վերաբերմունքով. Գարեգին Բ

Духовные лидеры Армении, России и Азербайджана призвали способствовать процессу освобождения военнопленных 10/13/2021   17:07  |  Лента новостей
По итогам состоявшейся 13 октября 2021 года трехсторонней встречи духовных лидеров Азербайджана, Армении и России Святейший Патриарх Московский и всея Руси Кирилл выступил с заявлением. Об этом сообщает Пресс-служба Патриарха Московского и всея Руси. В заявлении говорится:
“Только что мы завершили трехстороннюю встречу духовных лидеров России, Азербайджана и Армении, которая продолжает более чем 30-летнюю традицию миротворческих переговоров при посредничестве предстоятелей Русской Православной Церкви.
Я благодарю досточтимых Патриарха-Католикоса всех армян Гарегина II и Председателя Управления мусульман Кавказа Шейх-уль-ислама Аллахшукюра Пашазаде за их готовность встретиться и обсудить лицом к лицу столь сложные проблемы, волнующие жителей и религиозные общины двух братских для нас народов.
Мы убеждены, что наши религии обладают уникальным миротворческим потенциалом, особенно в такой тонкой и чувствительной сфере, как межэтнические отношения. Сколь бы сложными ни были на данном этапе армяно-азербайджанские отношения, мы считаем, что именно вера в Бога и любовь могут помочь уврачеванию ран, нанесенных многолетним трагическим противостоянием. Это очень трудный путь, он требует духовной мудрости и прозорливости.
Кавказ всегда славился огромным многообразием народов, языков и культур. Для азербайджанского и армянского народов не существует иного будущего, кроме совместного проживания. Сегодня особенно важно восстановить доверие людей друг к другу, вновь научиться воспринимать соседа с уважением и готовностью к взаимопомощи.
Залог такого обращения — уважение к религиозным святыням, историческим памятникам и кладбищам, уважение к религиозным чувствам людей иной веры, бережное сохранение памяти об усопших. Религиозные лидеры призваны использовать свой авторитет, чтобы созидать и поддерживать атмосферу добрососедства между религиями и народами.
Призываем прояснить судьбу без вести пропавших, способствовать процессу освобождения военнопленных и недопущению несанкционированного применения оружия, несущего угрозу жизни мирных граждан.
Необходимо в будущем всеми силами стремиться избегать языка ненависти, воздерживаться от призывов к военным действиям в зоне конфликта. Призываем молодежь не поддаваться духу агрессии и радикализма, искать прежде всего мира.
Религиозные лидеры готовы содействовать примирению народов Азербайджана и Армении ради блага и процветания нынешнего и будущих поколений.
Русская Православная Церковь со своей стороны молится о примирении двух близких ей народов и готова и впредь всемерно содействовать тому, чтобы на Южном Кавказе воцарился прочный и справедливый мир”.