Մոտ երկու ամիս փնտրվող ավագ լեյտենանտը Բաքվից վերադառնում է հայրենիք 10/06/2021   18:39  |  ԼՐԱՀՈՍ
Օգոստոսի 22-ին վատ եղանակային պայմանների պատճառով Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո գտնվող տարածքում հայտնված ավագ լեյտենանտ Արթուր Դավիդյանը վերադարձվել է հայրենիք։ ԱԺ նիստի ընթացքում ՀՀ փոխվարչապետ Սուրեն Պապիկյանը հայտնեց, որ այս պահին Հայաստան է վերադարձվում Արթուր Դավիդյանը, որը Արցախի սահմանն անցել է 2021թ օգոստոսի 22-ին։ Պապիկյանի փոխանցմամբ՝ Դավիդյանն արդեն ՀՀ-ում է։
Հիշեցնենք, որ ռազմական գերատեսչությունը օգոստոսի 22-ին հաղորդել էր, որ 21։00-ի սահմաններում, ՀՀ ՊՆ N զորամասի զինծառայող Արթուր Բորիսի Դավիդյանը, առանց վերադաս հրամանատարության թույլտվության դուրս է եկել մշտական տեղակայման վայրից, ինչից հետո որոշ ժամանակ անց նրա հետ կապը կորել է։
Գերատեսչությունից հավելել էին, որ նախնական տեղեկություններով, ավագ լեյտենանտ Դավիդյանը, վատ տեսանելիության պայմաններում մոլորվել է տեղանքում և հայտնվել ադրբեջանական կողմում։ Անմիջապես մեկնարկել են որոնողա-փրկարարական աշխատանքներ, ռուսական կողմի միջնորդությամբ քայլեր են ձեռնարկվել զինծառայողի՝ ադրբեջանական կողմում հայտնվելը հաստատելու ուղղությամբ։
13:55 11/09/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՍամալյոտի ձայնը լսեցի՝ հասկացա, որ օդանավակայանում ենք. գերությունից վերադարձած Արամայիս Տոռոզյանը պատմում է՝ ամենաշատը դստերն է կարոտել
19:40 03/08/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԳերիների հարազատները սպասում են ԱԺ նախագահի հետ հանդիպմանը. Բաքվում դատապարտված գերիները պետք է անհապաղ վերադարձվեն
10:49 06/07/2021  |  Միջազգային լրահոսՖրանսիան ողջունում է Ադրբեջանի կողմից 15 հայ գերիների ազատումը
01:49 24/06/2021  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Գերիների հարազատները կառավարության մոտ նստացույց են սկսել. պահանջում են անհապաղ Հայաստան վերադարձնել տղաներին` առանց նախապայմանների
19:23 12/06/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄեր գերեվարված եղբայրներից 15-ը վերադառնում են.Փաշինյան
17:19 22/05/2021  |  ԼՐԱՀՈՍ160 հայ զինվոր գերության մեջ է ԻԻՀ-ո՞ւմ. ՀՀ ՊՆ-ն արձագանքում է շրջանառվող տեղեկություններին

Вице-премьер Армении сообщил о возвращении еще одного армянского пленного из Азербайджана 10/07/2021 00:01 | Лента новостей
Старший лейтенант Артур Давидян, который 22 августа оказался на подконтрольной Азербайджану территории из-за плохих погодных условий, возвращен на Родину. Об этом сообщил вице-премьер Армении Сурен Папикян в ходе правительственного часа в парламенте в среду, 6 октября.
Папикян сообщил, что Давидян уже в Армении. Сурен Папикян заявил, что власти Армении делают все, чтобы вернуть всех армянских пленных.
В августе Минобороны Армении сообщило, что 22 августа, около 21:00, старший лейтенант одной из частей МО РА Артур Борисович Давидян без разрешения вышестоящего командования покинул место постоянной дислокации. Спустя некоторое время после этого связь с ним была утеряна.
В ведомстве добавили, что, по предварительной информации, старший лейтенант Давидян заблудился на местности в условиях плохой видимости и оказался на азербайджанской стороне. Немедленно были начаты поисково-спасательные операции, при посредничестве российской стороны были предприняты шаги для подтверждения присутствия военнослужащего на азербайджанской стороне.