Կքննարկվի Աղվան Հովսեփյանին գրավի դիմաց ազատ արձակելու միջնորդություն ներկայացնելու հարցը. պաշտպան 10/04/2021 13:07 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ նախկին գլխավոր դատախազ, ՔԿ նախկին նախագահ Աղվան Հովսեփյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորումը փոխելու և նրա նկատմամբ գրավ կիրառելու մասին միջնորդություն կներկայացվի՝ նոր հանգամանքի ի հայտ գալու պայմաններում։ Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում հայտնեց Աղվան Հովսեփյանի փաստաբանական խմբի անդամ Էրիկ Ալեքսանյանը։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ այսօր Վերաքննիչ քրեական դատարանը մերժեց Աղվան Հովսեփյանին կալանավորելու որոշման դեմ բողոքը։
«Փաստինֆո»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ պաշտպան Էրիկ Ալեքսանյանը լրագրողների հետ զրույցում հայտնեց, որ դատարանի որոշմանը ծանոթանալուց հետո վճռաբեկ բողոք կներկայացվի, ինչպես նաև՝ կքննարկվի նոր հանգամանքի ի հայտ գալու պայմաններում առաջին ատյանի դատարան գրավի միջնորդություն ներկայացնելու հարցը, սակայն փաստաբանը չմանրամասնեց՝ ինչ նոր հանգամանքների մասին է խոսքը։
«Հավատացեք, նման միջնորդություն ներկայացնելն ինքնանպատակ չէ, մենք գտնվում ենք բացառապես իրավաբանության դաշտում, հետևաբար, նման հանգամանք ի հայտ գալու պարագայում միջնորդություն կներկայացնենք, ի հայտ չգալու պայմաններում՝ դատարանին չենք ծանրաբեռնի և ավելորդ դատավարական մարմնաշարժումներ չենք անի։ Համապատասխան հանգամանք ունենալու պայմաններում միջնորդություն կներկայացնենք»,- նշեց Ալեքսանյանը։

Защита рассмотрит возможность подачи ходатайства об освобождении экс-генпрокурора Армении Агвана Овсепяна под залог - адвокат 10/04/2021   13:45  |  Лента новостей
Защита подаст ходатайство о замене бывшему генеральному прокурору РА, экс-председателю Следственного комитета Армении Агвану Овсепяну меры пресечения с заключения под стражу на залог в условиях вновь открывшегося обстоятельства. Об этом заявил адвокат экс-генпрокурора Армении Эрик Алексанян в беседе с журналистами в понедельник, 4 октября.
Как уже ранее сообщило “ФактИнфо”, Апелляционный суд сегодня отклонил жалобу на решение об аресте Агвана Овсепяна.
Как передает корреспондент “ФактИнфо”, адвокат Эрик Алексанян в беседе с журналистами сообщил о намерении подать кассационную жалобу после ознакомления с решением суда. Кроме того, по его словам, в условиях возникновения нового обстоятельства будет рассмотрен вопрос о подаче в суд первой инстанции ходатайства. При этом адвокат не уточнил, о каком новом обстоятельстве идет речь.
“Поверьте, что подача подобного ходатайства не является самоцелью. Мы действуем исключительно в юридической плоскости, следовательно, при возникновении подобного обстоятельства мы подадим ходатайство, в случае же отсутствия такового мы не станем обременять суд и не прибегнем к излишним процессуальным телодвижениям. При наличии соответствующего обстоятельства мы подадим ходатайство”, - отметил Алексанян.