Մայր Աթոռում տեղի ունեցած «Միջազգային կրոնական ազատություն և խաղաղություն» խորագրով համաժողովի ընդունած կոմյունիկեն 09/14/2021   16:21  |  ԼՐԱՀՈՍ
Միջազգային կրոնական ազատության և խաղաղության վերաբերյալ համաժողովը, որը գումարվել է Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում 2021 թվականի սեպտեմբերի 9-10-ը, հատուկ ուշադրություն է դարձրել կրոնի ազատության խթանմանը և հոգևոր, մշակութային և պատմական ժառանգության պահպանմանը:
Հանդիպելով Սուրբ Էջմիածնում, Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի հովանավորությամբ և Արցախի/Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության կառավարության ներկայացուցիչների ներկայությամբ, մենք՝ համաշխարհային քրիստոնեական համայնքի համաժողովի մասնակիցներս, խորապես հուզված և ոգեշնչված ենք հայ ժողովրդի պատմությամբ, ով առաջինն է ընդունել քրիստոնեական հավատքը որպես պետական կրոն, վերապրել է Օսմանյան կայսրության կողմից 20-րդ դարի սկզբին իրականացված ցեղասպանության ոճրագործությունը և Լեռնային Ղարաբաղի 2020 թվականի պատերազմի սարսափներն և պատմության այլ արհավիրքներ:
Հայ ժողովրդի շարունակական տոկունությունն ու հավատարմությունն իր հավատքին և մշակույթին արժանի է քրիստոնեական աշխարհի հիացմունքին:
Մենք վերահաստատում ենք կրոնի կամ համոզմունքների ազատության իրավունքի սկզբունքները, որոնք ամրագրված են Մարդու իրավունքների համընդհանուր հռչակագրում և մարդու իրավունքների միջազգային և տարածաշրջանային հետագա պայմանագրերում: Մենք հավատում ենք, որ այս իրավունքը պատկանում է բոլորին՝ անկախ հավատքից կամ ազգությունից, պատմությունից կամ քաղաքական հանգամանքներից:
Այս իրավունքը պատկանում է նաև հայ ռազմագերիներին, ովքեր դեռ անօրինական կերպով գտնվում են գերության մեջ, որոնց ազատ արձակման և հայրենադարձության համար մենք միջնորդում ենք և աղոթք առաքում:
Մենք միջնորդում և աղոթում ենք նաև Արցախի/ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի համար, որի ազատ և խաղաղ բնակության իրավունքը մարդկային սրբազան կյանքի մասն են կազմում:
Մենք շեշտում ենք սուրբ և պաշտամունքի վայրերի, ինչպես նաև կրոնական ժառանգության պահպանության խիստ կարևորությունը կրոնական ազատության արդյունավետ իրացման և ազգերի ու համայնքների միջև խաղաղ հարաբերությունների խթանման և պահպանման համար: Կրոնական ազատությունների իրականացման երաշխավորման համար էական նշանակություն ունի պաշտամունքի վայրերի պաշտպանությունը և դրանց ազատ հասանելիությունը:
Ավելին, սուրբ և պաշտամունքի վայրերը, ինչպես նաև կրոնական ժառանգությունները մարդկանց և հավատքի համայնքների ամենախոր ինքնություններն են: Հենց այս պատճառով, հակամարտության իրավիճակներում դրանք հաճախ դիտավորյալ թիրախավորվում են որոշակի համայնքին առավելագույն կոլեկտիվ վնասվածքներ հասցնելու համար:
Ցանկացած հարձակում ցանկացած կրոնական համայնքի վրա, լինի դա այդ համայնքի անդամների կամ այդ համայնքի հետ առնչվող վայրերի վրա, հարձակում է ընդհանրապես կրոնական ազատության վրա, և, հետևաբար, հարձակում բոլոր կրոնական համայնքների վրա: Եվ քանի որ կրոնական շինություններն ու վայրերը կրոնական ինքնության կրողներ են, պաշտամունքի վայրը վնասելը իրական բռնություն է հավատացյալների անձնական և հավաքական կրոնական ինքնության դեմ, որ վիրավորում է նրանց ինքնությունն ու հիշողությունները:
Մյուս կողմից, հոգալով սուրբ և պաշտամունքի վայրերի ֆիզիկական ամբողջականության մասին, մենք պաշտպանում ենք այն մարդկանց արժանապատվությունը, ում համար հոգեհարազատ են այդ սրբավայրերը: Եվ երբ մենք համագործակցում ենք տարբեր ազգերի, կառավարությունների և հավատքի համայնքների հետ՝ պաշտպանելու կրոնական ժառանգությունը, մենք ազդարարում ենք բժշկման և միասնության բարեփոխման ուղերձը:
Հետևաբար, մենք միանում ենք սուրբ վայրերի Համընդհանուր կանոնակարգի հաստատմանը և, մասնավորապես, հետևյալ դրույթներին.
• Սուրբ վայրերը պետք է պահպանվեն ներկա և գալիք սերունդների համար՝ արժանապատվությամբ, ամբողջականությամբ և հարգանքով իրենց անվան և դավանանքի ինքնության նկատմամբ: Դրանք պետք է պահպանվեն և՛ որպես կրոնական նշանակության վայրեր, և՛ որպես իրենց համայնքների և մարդկության պատմական, մշակութային և բնապահպանական ժառանգություն: Նրանք չպետք է պղծվեն կամ վնասվեն, ոչ էլ կրոնական համայնքները հարկադրաբար զրկվեն իրենց սուրբ վայրերից:
• … բոլոր կողմերը պետք է նպաստեն սուրբ վայրերի պահպանմանը, ընդունեն ուրիշների սուրբ վայրերի նշանակությունը որպես պաշտամունքի վայրեր և ինքնության վայրեր, հարգեն այլոց կրոնական զգացմունքները այդ վայրերի նկատմամբ և շեշտեն դրանց հոգևոր արժեքը, այլ ոչ թե որևէ ռազմավարական, տարածքային կամ ռազմական նշանակությունը: Չի կարելի մերժել մարդկային խմբի կապվածությունը սուրբ վայրին:
Մենք նաև ընդունում և հաստատում ենք ՄԱԿ-ի Գործողությունների ծրագրի համապատասխան դրույթները կրոնական վայրերի պաշտպանության համար. ՄԱԿ-ի Գործողությունների ծրագիրը կրոնական առաջնորդների և դերակատարների համար` կանխելու բռնության հրահրումը, որը կարող է հանգեցնել վայրագ հանցագործությունների. Համաշխարհային ժառանգության կոնվենցիա և Համաշխարհային ժառանգության կոնվենցիայի շրջանակներում կրոնական ունեցվածքի պաշտպանության մասին հայտարարությունը:
Ինչ վերաբերում է 2020 թվականին հակամարտությունից հետո Արցախում/Լեռնային Ղարաբաղում տիրող իրավիճակին, որն իրականացվել է Ադրբեջանի կողմից և աջակցվում է նրա դաշնակիցների կողմից, մենք խորապես տագնապած ենք ներկայումս նրա վերասկողության ներքո գտնվող տարածքներում հայկական կրոնական և մշակութային ժառանգության ոչնչացման, վնասի և պղծման բազմաթիվ հաղորդագրություններից:
Մեր մտահոգությունը սաստկանում է, երբ մենք հիմնավորված կերպով տեղեկանում ենք Ջուղայում, Նախիջևանում և Ադրբեջանի այլ վայրերում համաշխարհային ժառանգության նշանակություն ունեցող հայկական պատմական վայրերի համակարգված բնաջնջման մասին:
Այսպիսով, մենք.
- Կոչ ենք անում Ադրբեջանի կառավարությանը՝ անհապաղ և անարգել կերպով թույլատրել միջազգային փորձագետներին և դիտորդական առաքելություն իրականացնողներին մուտք գործելու Արցախի/Լեռնային Ղարաբաղի այն տարածքները, որոնք վերջերս հայտնվել են Ադրբեջանի վերահսկողության տակ, ինչպես նաև Նախիջևանի և Ադրբեջանի այլ վայրեր անկախ գնահատում իրականացնելու համար:
- ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ին կոչ ենք անում այս ոլորտներին գնահատման առաքելությունը դարձնել հրատապ գերակայություն:
- Խրախուսում ենք երկխոսության և համագործակցության նախաձեռնողական և կանոնավոր ներգրավումը, թե խոսքի և թե ներգործուն համերաշխության փորձերը, երբ թիրախում են կրոնական վայրերը և այլ կրոնների ու հավատքների հավատացյալները:
- Միջազգային հանրության բոլոր անդամների համերաշխության և միջամտության կոչ ենք ուղում` հայ ժողովրդին և համայնքներին երաշխավորելու այն նույն իրավունքները, որոնք միջազգային իրավունքի և բարոյական պատասխանատվության ուժով վերապահված են բոլորին, ներառյալ կյանքի իրավունքները, կրոնի կամ համոզմունքների ազատությունը, ինչպես նաև մշակութային արտահայտումն ու ինքնորոշումը:
- Մեր և համաշխարհային էկումենիկ ընկերակցության սերտ քրիստոնեական աջակցությունն ենք արտահայտում Հայ եկեղեցուն: Մենք կանգնած ենք Հայ Եկեղեցու, նրա ժողովրդի, նրա սպասավորության և քրիստոնեական վկայության կողքին:
- Խոստանում ենք շարունակել համատեղ աշխատանքը Սուրբ Էջմիածնում միասին այս օրերի ընթացքում բարձրացված խնդիրների և մտահոգությունների լուծմանն ուղղված գործողությունների ավելի մանրամասն ծրագրի մշակման և իրականացման ուղղությամբ:
2021 թվականի սեպտեմբերի 10
Կազմակերպիչ հանձնախումբ
20:58 09/09/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄայր Աթոռում մեկնարկեց «Միջազգային կրոնական ազատություն և խաղաղություն» խորագրով երկօրյա միջազգային համաժողովը
18:50 04/08/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱմենայն Հայոց Կաթողիկոսի հայրապետական տնօրինությամբ կատարվել են եկեղեցականների նոր նշանակումներ
18:40 23/07/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում տեղի ունեցավ գրքերի շնորհանդես
21:53 13/07/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄայր Աթոռը արձագանքել է՝ Շուշիում Փաշազադեի հայտարարություններին
18:53 29/06/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱմենայն Հայոց Կաթողիկոսը հյուրընկալեց Օդեսայի հայկական մշակութային կենտրոնի սաներին (լուսանկարներ)
10:35 28/06/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՎիրահայերի աջակցությունը Սուրբ Էջմիածին եկեղեցու վերանորոգչական աշխատանքներին
21:17 24/06/2021  |  ՔաղաքականԻսկ ինչո՞ւ է Մայր Աթոռը 2018-ից հետո սկսել հանդես գալ քաղաքական հայտարարություններով ու գնահատականներով. Արթուր Հովհաննիսյան
18:50 24/06/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱնվանի բժշկին առաջադրված մեղադրանքները մեծապես տարակուսելի են. Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածին

Коммюнике по итогам конференции "Международная религиозная свобода и мир" в Первопрестольном Святом Эчмиадзине 09/14/2021   16:59  |  Лента новостей
В Первопрестольном Святом Эчмиадзине в Армении 9-10 сентября 2021 г. состоялась конференция на тему «Международная религиозная свобода и мир», по итогам которой принято коммюнике. Об этом сообщает пресс-канцелярия Первопрестольного Святого Эчмиадзина. В коммюнике говорится:
«Конференция по международной религиозной свободе и миру, созванная в Первопрестольном Святом Эчмиадзине в Армении 9-10 сентября 2021 года, уделила особое внимание поощрению свободы вероисповедания и сохранению духовного, культурного и исторического наследия.
Собравшись в Святом Эчмиадзине под патронажем Его Святейшества Гарегина II, Верховного Патриарха и Католикоса Всех Армян, и в присутствии и свидетельствах представителей Правительства Арцаха/Нагорно-Карабахской Республики, мы, участники конференции из всемирной христианской общины, были глубоко тронуты и вдохновлены историей армянского народа, первого народа, принявшего христианскую веру в качестве государственной религии, их выживанием, несмотря на преступление геноцида, совершенное Османской империей в начале XX века, ужасы войны 2020 года в Нагорном Карабахе и другие беды в ходе истории. Неизменная стойкость армянского народа и его верность своей вере и культуре заслуживают дальнейшей оценки со стороны христианского мира.
Мы вновь подтверждаем принципы права на свободу религии или убеждений, сформулированные во Всеобщей декларации прав человека и последующих международных и региональных договорах по правам человека. Мы отстаиваем это право в равной степени для всех людей, независимо от веры или нет, независимо от национальности, истории или политических обстоятельств, в том числе и для тех армянских военнопленных, которые все еще незаконно удерживаются в плену Азербайджаном, за чье скорейшее освобождение и репатриацию мы призываем и молимся, мы молимся и для народа Арцаха/Нагорного Карабаха, чьи права на свободное и мирное проживание обязательно подразумевает священный характер человеческой жизни.
Мы подчеркиваем исключительную важность защиты святых мест, мест отправления культа и религиозного наследия для эффективного осуществления свободы вероисповедания, а также для поощрения и сохранения мирных отношений между народами и сообществами. Защита мест отправления культа и обеспечение свободного доступа к ним имеют важное значение для обеспечения свободы вероисповедания.
Более того, святые места, места отправления культа и предметы религиозного наследия отражают глубочайшую самобытность людей и религиозных сообществ. Именно по этой причине в конфликтных ситуациях они часто преднамеренно становятся мишенью для того, чтобы нанести максимальную коллективную травму конкретному сообществу. Любое нападение на любую религиозную общину, будь то на отдельных лиц, являющихся ее членами, или на места, связанные с этой общиной, является нападением на свободу вероисповедания в целом и, следовательно, нападением на все религиозные общины. А поскольку религиозные здания и объекты являются носителями религиозной идентичности, повреждение места отправления культа является актом реального насилия против личной и коллективной религиозной идентичности верующих, наносящего ущерб их самобытности и памяти.
С другой стороны, заботясь о физической целостности святых мест и мест отправления культа, мы отстаиваем человеческое достоинство тех, кто дорожит ими, и, когда мы сотрудничаем между народами, правительствами и религиозными общинами для защиты религиозного наследия, мы передаем преобразующее послание исцеления и единения.
Поэтому мы присоединяемся к одобрению Универсального кодекса поведения на святых местах и, в частности, следующих положений и условий:
• Святые места должны быть сохранены для нынешнего и будущих поколений с достоинством, целостностью и уважением к их имени и конфессиональной идентичности. Они должны быть сохранены как объекты религиозного значения, а также как историческое, культурное и экологическое наследие их общин и человечества. Они не должны быть осквернены или повреждены, а религиозные общины не могут быть насильственно лишены их святых мест; а также
•… все стороны должны способствовать сохранению святых мест, признавать значение других святых мест как мест отправления культа и самобытности, уважать отношение других к этим местам и подчеркивать их духовную ценность, а не какое-либо стратегическое, территориальное или военное значение. Привязанность группы к ее святому месту не может быть отвергнута.
Мы также признаем и подтверждаем соответствующие положения Плана действий ООН по охране религиозных мест; План действий ООН для религиозных лидеров и деятелей по предотвращению подстрекательства к насилию, которое может привести к тяжким преступлениям; Конвенция о всемирном наследии; и Заявление об охране религиозных ценностей в рамках Конвенции о всемирном наследии.
Что касается ситуации в Арцахе/Нагорном Карабахе после конфликта 2020 года, совершенного Азербайджаном и поддержанного его союзниками, мы глубоко встревожены многочисленными сообщениями об уничтожении, повреждении и осквернении армянского религиозного и культурного наследия в районах, находящихся в настоящее время под контролем Азербайджана. Наша озабоченность значительно усиливается хорошо обоснованными сообщениями о систематическом уничтожении армянских исторических объектов, имеющих значение всемирного наследия, в Джульфе, Нахичевани и других районах Азербайджана.
Поэтому мы:
- Призываем правительство Азербайджана предоставить немедленный и беспрепятственный международный доступ в районы Арцаха/Нагорного Карабаха, которые недавно перешли под контроль Азербайджана, а также к соответствующим объектам в Нахичевани и в других районах Азербайджана с целью проведения независимых миссий по оценке и мониторингу.
- Настоятельно призываем ЮНЕСКО сделать миссию по оценке в этих областях неотложным приоритетом.
- Поощряем активное и регулярное участие в диалоге и сотрудничестве, а также выражать активную солидарность, когда религиозные объекты и верующие из других религий и вероисповеданий становятся мишенью.
- Призываем к солидарности и действиям со стороны всех членов международного сообщества, чтобы гарантировать армянскому народу и общинам те же права, на которые все имеют право в соответствии с международным правом и моральной ответственности, включая права на жизнь, свободу религии или убеждений, на культурное самовыражение и самоопределение.
- Выражаем нашу глубокую христианскую солидарность и солидарность глобального экуменического братства с Армянской Церковью и людьми в их жизни, служении и свидетельстве миру.
- Обязуемся продолжать совместную работу по разработке и реализации более подробного плана действий для решения вопросов и проблем, поднятых в эти дни вместе в Святом Эчмиадзине.