Արմեն Չարչյանի պնդմամբ՝ իր նկատմամբ ԲԴԽ նախագահի ցուցումով քաղաքական հետապնդում է իրականացվում. Թագուհի Թովմասյան 09/09/2021   12:53  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԱԺ մարդու իրավունքների և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի ղեկավար Թագուհի Թովմասյանն այսօր այցելել է հիվանդանոցում գտնվող «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Չարչյանին:
Թագուհի Թովմասյանը հայտնեց, որ Արմեն Չարչյանի առողջական վիճակը ծանր է.
«Պրն Չարչյանը տեղափոխվել է էնդոկրինոլոգիական բաժանմունք՝ մոտ 20 բարձրության շաքարային դիաբետի տվյալներով, ինչը խիստ մտահոգիչ է, որովհետև նորմայով պետք է այն լիներ 6: Նրան Վարդաշեն ՔԿ տեղափոխել են ինֆարկտային վիճակից 9 օր անց, ինչը ևս անթույլատրելի է, քանի որ պրն Չարչյանը մոտ 20 օր գոնե իր բուժումը պետք է ստանար, սա շատ մտահոգիչ իրավիճակ է»,-ասաց Թագուհի Թովմասյանը:
Պատգամավորը նաև հայտնեց, որ ԱՆ նախարարությունից որևէ մեկը չի տեսակցել Արմեն Չարչյանին.
«Ես կարծում էի, որ հաշվի առնելով Արմեն Չարչյանի առանցքային դերը բժշկական ասպարեզում, կարելի էր գոնե մարդկային ժեստ անել և տեսակցել նրան, բայց դա տեղի չի ունեցել»,-ասաց Թովմասյանը:
Պատգամավորը նաև հայտնեց, որ հանդիպման ընթացքում Արմեն Չարչյանը պնդել է, որ իր նկատմամբ քաղաքական հետապնդում է իրականացվում՝ անձամբ ԲԴԽ նախագահի կողմից.
«Արմեն Չարչյանն ասաց, որ իր նկատմամբ քաղաքական հետապնդում և խոշտանգում է իրականացվում, որը տեղի է ունենում ԲԴԽ նախագահ Գագիկ Ջհանգարյանի ցուցումով: Նա տեղեկություն ուներ, որ մինչև իր վերաբերյալ վճռի կայացումը, Գագիկ Ջհանգիրյանը հանդիպել է դատավոր Լուսինե Աբգարյանի հետ: Արմեն Չարչյանը շարունակում է պնդել, որ իր նկատմամբ իրականացվող քաղաքական հետապնդումը կոնկրետ ուղղորդում ունի: Այս ամենը, ինչպես նաև Արմեն Չարչյանի ֆիզիկական վիճակը, ինձ հիմք են տալիս պնդելու և  հայտարարելու, որ Արմեն Չարչյանը անհապաղ պետք է ազատ արձակվի և նրա խափանման միջոցի հարցը պետք է լուծվի, քանի որ կարող են տեղի ունենալ ամենաանցանկալի հետևանքները»,-ասաց Թագուհի Թովմասյանը:

Армен Чарчян утверждает, что в отношении него по указке главы ВСС осуществляется политическое преследование - депутат 09/09/2021   13:26  |  Лента новостей
Глава постоянной комиссии НС по защите прав человека и общественным вопросам Тагуи Товмасян сегодня навестила в больнице депутата от фракции “Армения” Армена Чарчяна.
Товмасян сообщила, что состояние Чарчяна тяжелое.
“Г-на Чарчяна перевели в отделение эндокринологии с сахарным диабетом, уровень глюкозы в крови составлял почти 20 ммоль/л. Это крайне тревожно, потому что в норме он не должен превышать 6 ммоль/л. Его доставили в УИУ “Вардашен” спустя 9 дней после перенесенного инфаркта, что также недопустимо, так как г-н Чарчян хотя бы 20 дней должен был пробыть на лечении в стационаре. Это крайне тревожная стиуация”, - сказал Тагуи Товмасян.
Депутат также сообщила, что никто из Минздрава не проведал Армена Чарчяна.
“Я полагаю, что с учетом ключевой роли Армена Чарчяна в медицинской сфере, можно было сделать человеческий жест и навестить его, но это не произошло”, - заявила Товмасян.
Депутат также проинформировала, что в ходе встречи Армен Чарчян утверждал, что политическое преследование в отношении него осуществляется лично председателем Высшего судебного совета.
“Армен Чарчян заявил о пытках и политическом преследовании в отношении него, которое имеет место по указке председателя главы СС Гагика Джангиряна. У него есть сведения, что до вынесения решения относительно него Гагик Джангирян встретился с судьей Лусине Абгарян. Армен Чарчян продолжает настаивать на том, что политическое преследование в отношении него осуществляется по конкретной указке. Все это, равно как и физическое состояние Армена Чарчяна, дает мне основание утверждать, что Армен Чарчян должен быть немедленно освобожден, вопрос о мере пресечения должен быть срочно разрешен во избежание самых нежелательных последствий”, - сказала Татуи Товмасян.