Գեղարքունիքում ադրբեջանցի զինծառայողները հրդեհում են ոչ միայն արոտավայրերը, այլ նաև ձմեռվա համար պաշարված խոտը. ՄԻՊ 08/31/2021   23:53  |  ԼՐԱՀՈՍ
Գեղարքունիքում ադրբեջանական զինծառայողների գցած հրդեհներն այրում են ոչ միայն արոտավայրերն ու խոտհարքները, այլ նաև խոտը, որ մարդիկ չարչարանքով հնձել, պաշարել են ձմեռվա համար։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում հայտնել է ՀՀ ՄԻՊ Արման Թաթոյանը:
«Օրինակ՝ Կութ գյուղի բնակիչներից մեկն այսօր՝ ժամը 17-ի սահմաններում ահազանգել է, որ ունի 4-5 հեկտար խոտհարք և հավաքել է մոտավորապես 500 հակ խոտ։ Հրդեհը ժամը 17-ի սահմաններում իր խոտի հակերից հեռու է եղել ընդամենը 4-5 մետր:
Ահազանգերը նաև այն մասին են նաև, որ հրդեհների օջախները մարելուց հետո ադրբեջանական զինծառայողները նորից են դիտավորյալ հրդեհներ գցում։
Այսօր Գեղարքունիքի մարզի Կութ և Սոթք գյուղերից տարբեր ժամերի ահազանգեր ենք ստացել, որ այդ գյուղերի ուղղությամբ դեռևս օգոստոսի 29-ին ադրբեջանական զինծառայողների գցած հրդեհներն ավելի են ընդարձակվել և արդեն տարածվում են դեպի գյուղերը:
Կան շատ վայրեր, որոնց մոտենալ հնարավոր չէ, քանի որ ադրբեջանական նշանառության ներքո են, իսկ մոտենալու դեպքում նրանք արձակում են կրակոցներ:
Հրդեհների մարման աշխատանքներ են իրականացնում փրկարար ծառայողները, նրանց աջակցում են բնակիչները: Բայց համապատասխան տեխնիկա հնարավոր չէ օգտագործել բոլոր տեղերում, քանի որ հրդեհը տարածված է տեխնիկայի համար դժվար հասանելի բարձրադիր վայրերում։ Իսկ եղանակային պայմանների պատճառով հրդեհներն ավելի են տարածվում: Ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ օրվա ընթացքում հաջողվել է մարել միայն Սոթքի ուղղությամբ հրդեհը:
Ադրբեջանական զինծառայողների այս արարքների հետևանքով ոչնչացվում են քաղաքացիական բնակիչների պատկանող արոտավայրերն ու խոտհարքները, մարդիկ զրկվում են ապրուստի աղբյուրից, ինչն իր հերթին նպաստելու է մարդկանց սոցիալական խնդիրների ավելացմանը:
Հաշվի առնելով նաև, որ ադրբեջանական զինված ուժերը ներխուժել ու տեղակայված են գյուղերի անմիջական հարևանությամբ՝ ՀՀ ինքնիշխան տարածքում, ապա հրդեհներն իրական վտանգ են ներկայացնում նաև գյուղերի քաղաքացիական բնակչության կյանքի, նրանց ողջ սեփականության համար:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի կողմից ադրբեջանական զինված ուժերի արարքների փաստերը, ստուգումները, վկայում են, որ դրանք դառնում են ավելի ու ավելի վտանգավոր քաղաքացիական բնակիչների համար, ունեն մարդկանց վնաս պատճառելու ուղղակի դիտավորություն, դարձել են թիրախային, իսկ իրավունքների խախտումներն կրում են զանգվածային բնույթ»,- հայտնել է Թաթոյանը:
19:54 31/08/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄԻՊ ներկայացուցիչները լսել են լրագրողների մտահոգությունները ԱԺ-ում աշխատանքի սահմանափակումների վերաբերյալ
14:24 31/08/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԽնայբանկում ներդրված դրամական ավանդների փոխհատուցման գործընթացը հասցեական չէ, բարդ է ու ձգձգումներով․ ՄԻՊ
11:09 31/08/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանի ՊՆ-ն նպատակ ունի կոծկելու իրենց հանցավոր արարքները ՀՀ բնակչության նկատմամբ. ՄԻՊ
22:52 30/08/2021  |  ԼՐԱՀՈՍ8 միլիոն դրամ վարկով գնած խոշոր եղջերավոր կենդանիների մեծ մասը Վայոց ձորում ադրբեջանական զինծառայողները հափշտակել ու չեն վերադարձել․ բնակիչներն ահազանգել են ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանին

Азербайджанские ВС умышленно поджигают сено в Гегаркунике, заготовляемое сельчанами на зиму: омбудсмен Армении опубликовал видео 09/01/2021   10:33  |  Лента новостей
Азербайджанские военнослужащие устраивают поджоги не только пастбищ в Гегаркунике, но и скошенную траву, заготовляемую сельчанами на зиму ценой больших усилий. Об этом сообщил Защитник прав человек(омбудсмен) Арман Татоян сообщил на своей странице в Facebook.
"К примеру, 31-го августа около 17:00 один из жителей села Кут сообщил, что у него есть сенокос площадью 4-5 га, и он собрал около 500 стогов сена. Огонь полыхал всего в 4-5 метрах от этих стогов", - написал он.
Как сообщил  омбудсмен, поступали также сигналы и о том, что после ликвидации очагов пожаров азербайджанские военнослужащие вновь умышленно устраивают поджоги.
Он сообщил, что во вторник из сел Кут и Сотк Гегаркуникской области Армении поступили сообщения о том, что площадь пожаров, устроенных азербайджанскими военными, еще 29 августа, увеличилась, огонь распространяется и в сторону сел.
"Есть множество мест, к которым подойти невозможно, поскольку они находятся под прицелом противника. В случае приближения они открывают стрельбу", - написал Татоян.
Он сообщил, что работу по тушению пожар проводят пожарные-спасатели, им помогают местные жители. Но невозможно везде задействовать соответствующую технику, поскольку огонь распространяется в труднодоступной для техники возвышенности. Распространению огня способствуют также погодные условия. Исследования показали, что в течение дня удалось потушить лишь пожар, полыхавший в направлении Сотка.
"Из-за действий азербайджанских военнослужащих уничтожаются пастбища и сенокосы, принадлежащие гражданскому населению, люди лишаются источника заработка, что в свою очередь ведет к увеличению социальных проблем. Учитывая и то, что азербайджанские ВС вторглись на суверенную территорию Республики Армения и разместились в непосредственной близости от сел, пожары представляют собой реальную угрозу и для жизни и собственности гражданского населения сел", - указал омбудсмен Армении.
"Факты, проверки данных о деяниях азербайджанских ВС свидетельствуют о том, что они становятся все более опасными для гражданского населения, имеют прямой умысел на то, чтобы причинить ущерб людям, сделать их мишенью, а нарушения прав граждан Армении носят массовый характер”, - сообщил Татоян.