Այս գիշեր ժամը 12-ից 1-ի սահմաններում ադրբեջանական զինված ուժերը կրակոցներ են արձակել Սյունիքի մարզի Արավուս գյուղի ուղղությամբ․ ՄԻՊ 08/15/2021   21:28  |  Մեկնաբանություն
Այսօր վաղ առավոտյան ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանին ներկայացվել են ահազանգեր այն մասին, որ այս գիշեր ժամը 12-ից 1-ի սահմաններում ադրբեջանական զինված ուժերը կրակոցներ են արձակել Սյունիքի մարզի Արավուս գյուղի ուղղությամբ:Այս մասին տեղեկացանք ՀՀ ՄԻՊ Արման Թաթոյանի ֆեյսբուքյան էջից։
«Այս տեղեկությունները Մարդու իրավունքների պաշտպանին հաստատել են գյուղի բնակիչները և պնդել, որ նշանառու կրակոցներ են արձակվել նաև ՀՀ զինված ուժերի դիրքերի վրա:
Խոսքն Արավուս գյուղի այն հատվածի մասին է, որտեղ ադրբեջանական զինված ուժերը տեղակայված են քաղաքացիական տներից մի քանի հարյուր մետր հեռու:
Նրանց անմիջապես դիմաց են տեղակայված ՀՀ զինված ուժերը, որոնք կատարում են բնակիչների կյանքն ու անվտանգությունը պաշտպանելու գործառույթ:
Ըստ Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի հավաքագրած փաստերի` ադրբեջանական կրակոցները դադարել են Տեղի համայնքային մարմինների, ՀՀ 1-ին բանակային կորպուսի և ՌԴ սահմանապահ ծառայության հրամանատարության ժամանումից հետո:
Արավուս գյուղի ուղղությամբ ադրբեջանական այս գիշերվա կրակոցները հանցավոր են, խաթարում են մարդկանց բնականոն, խաղաղ կյանքն ու անվտանգությունը:
Այս փաստերն ապացուցում են, որ ադրբեջանական զինված ուժերի ներկայությունն ինքնին ՀՀ գյուղերի անմիջական հարևանությամբ և համայնքների միջև ճանապարհներին մարդկանց կյանքի իրավունքի է խախտում է: Նրանք խախտում են նաև մարդկանց սեփականության, ազատ տեղաշարժի և մյուս կենսական իրավունքները:
Ակնհայտ է, որ մարդկանց իրավունքները հնարավոր կլինի ապահովել միայն անվտանգության գոտու պայմաններում»:

Азербайджанские ВС открыли огонь по селу Аравус в Сюникской области – омбудсмен Армении 08/16/2021   00:03  |  Комментарий
Защитнику прав человека(омбудсмену) Армении в воскресенье рано утром поступили тревожные сообщения о том, что азербайджанские вооруженные силы вели обстрел в направлении села Аравус в Сюникской области с 12:00 до  часа ночи.
Эту информацию омбудсмену Армении подтвердили жители села, заявив, что по позициям вооруженных сил РА велась стрельба прямой наводкой.
"Речь идет именно о той части села Аравус, где азербайджанские вооруженные силы расположены в нескольких сотнях метров от жилых домов. Непосредственно перед ними размещены вооруженные силы Армении, которые выполняют функцию защиты жизни и безопасности жителей", - написал омбудсмен Армении Арман Татоян на своей странице в Facebook.
Согласно собранным Аппаратом Защитника прав человека фактам, стрельба со стороны aзербайджанских военнослужащих прекратилась после прибытия органов общины Тех, командования 1-го армейского корпуса Республики Армения, Пограничной службы России.
"Открытая сегодня ночью азербайджанскими ВС стрельба в направлении села Аравус является преступной, подрывает мирный, привычный уклад жизни и безопасность людей. Эти факты доказывают, что присутствие азербайджанских вооруженных сил в непосредственной близости от сел РА, на дорогах между населенными пунктами, нарушает право людей на жизнь. Они нарушают права человека, свободу передвижения и другие жизненно важные права. Очевидно, что права людей могут быть обеспечены только в условиях зоны безопасности», - подчеркнул омбудсмен Армении Арман Татоян.