Մեր համբերությունն անսպառ չէ, և մեր սահմաններին ստեղծված իրադրության խաղաղ հանգուցալուծման բացակայության պարագայում իրավունք կվերապահենք խնդիրը լուծել ուժի կիրառմամբ.ՊՆ նախարարը՝ Զասին 08/09/2021   20:43  |  ԼՐԱՀՈՍ
Օգոստոսի 9-ին ՀՀ պաշտպանության նախարար Արշակ Կարապետյանն ընդունել է աշխատանքային այցով Հայաստանի Հանրապետություն ժամանած Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասին։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ պաշտպանության նախարարությունից:
Ողջունելով հյուրին՝ պաշտպանության նախարարը, մասնավորապես, նշել է. «Մենք Ձեր այցին սպասում էինք դեռ մայիս ամսին: Հայաստանի համար այդ պահին բավական լարված ժամանակահատված էր, բայց, ցավոք սրտի, Ձեր այցը տեղի չունեցավ: Այսօր մեր սահմաններին ձևավորվել է կայուն ծանր իրավիճակ: Մայիս ամսին ադրբեջանական զինված ուժերը, երկու ուղղությամբ, ներխուժեցին հայկական տարածք: Դա մեզ անչափ անհանգստացնում է: Մենք խաղաղության կողմնակից ենք: Մենք, որևէ պարագայում, չենք ուզում իրադրության լարում մեր սահմաններին: Միևնույն ժամանակ, մենք պատրաստ չենք համակերպվել գործողությունների հետ, որոնք կարող են հանգեցնել Հայաստանի պետական սահմանի խախտմանը: Մենք վճռականորեն պաշտպանելու ենք մեր տարածքները: Մենք, իհարկե, ձգտում ենք խաղաղ ճանապարհով լուծել այս խնդիրը՝ ի ցույց դնելով մեր խաղաղասիրությունը: Միևնույն ժանանակ, մեր համբերությունը նույնպես անսպառ չէ, և մեր սահմաններին ստեղծված իրադրության խաղաղ հանգուցալուծման բացակայության պարագայում մենք իրավունք ենք վերապահում խնդիրը լուծել ուժի կիրառմամբ»:
ՀՀ պաշտպանության նախարար Արշակ Կարապետյանն ափսոսանք է հայտնել, որ ՀԱՊԿ-ում առկա որոշումների կայացման և ճգնաժամային իրավիճակներին արձագանքման մեխանիզմները չեն համապատասխանում օպերատիվ իրադրության զարգացման ներկայիս պահանջներին:
ՀՀ պաշտպանության նախարարը Գլխավոր քարտուղարին տեղեկացրել է նաև ՀԱՊԿ-ում ՀՀ նախագահության հայեցակարգային մոտեցումների մասին՝ շեշտելով, որ հայկական կողմի առաջնահերթություններից են լինելու կազմակերպության գործունեության արդյունավետության բարձրացումն ու կատարելագործումը, ինչպես նաև ՀԱՊԿ-ի ռազմական բաղադրիչի հետագա զարգացման խնդիրները:
Ստանիսլավ Զասը շնորհավորել է ՀՀ պաշտպանության նախարարին՝ պետական բարձր պաշտոնն ստանձնելու կապակցությամբ:
Այնուհետև, ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը ՀՀ պաշտպանության նախարարին տեղեկացրել է, որ ընթացիկ տարվա սեպտեմբերի 15-ին Դուշանբեում ծրագրվում են ՀԱՊԿ արտաքին գործերի, պաշտպանության նախարարների և անվտանգության խորհրդի քարտուղարների կոմիտեի համատեղ նիստերը, իսկ սեպտեմբերի 16-ին՝ Հավաքական անվտանգության խորհրդի վեհաժողովի անցկացումը, որի ընթացքում ՀԱՊԿ նախագահությունը կփոխանցվի Հայաստանի Հանրապետությանը:
17:11 09/08/2021  |  ԼՐԱՀՈՍ5-րդ զորամիավորումում նորանշանակ կրտսեր հրամկազմի մասնակցությամբ անցկացվել են հավաքներ
12:46 09/08/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարն ԱԽ գրասենյակի ղեկավարի հետ քննարկել է հայ-ադրբեջանական սահմանին տիրող իրավիճակը
10:35 09/08/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասը ժամանել է Հայաստան
12:45 08/08/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՊայթյուն՝ Գյումրիում. տանը հայտնաբերվել է ՊՆ զինծառայողի և նրա հղի կնոջ դիերը. ՔԿ

Карапетян на встрече с генсеком ОДКБ: "Наше терпение тоже не безгранично, мы оставляем за собой право решить вопрос силовым способом" 08/10/2021   00:09  |  Лента новостей
Министр обороны Армении Аршак Карапетян 9 августа принял прибывшего с рабочим визитом в республику генерального секретаря ОДКБ Станислава Зася. Об этом сообщает пресс-служба оборонного ведомства Армении.
Приветствуя гостя, министр обороны, в частности, отметил:
"Должен сказать, что мы Вас ждали в мае месяце. Тогда для Армении был достаточно напряженный момент, но, ваш визит, к сожалению, не состоялся. Сегодня на наших границах сложилась стабильно тяжелая ситуация. В мае азербайджанские вооруженные силы вторглись на армянскую территорию, на двух участках. Это нас очень беспокоит. Армения - сторонник мира. Мы ни в коей мере не хотим никаких обострений ситуации вдоль своих границ. Однако мы не готовы соглашаться с действиями, которые приводят к нарушению нашей государственной границы Армении. Мы будем решительно защищать свои границы. Мы пытаемся, доказывая свое миролюбие, мирным способом решить этот вопрос. Вместе с тем наше терпение тоже не безгранично: мы оставляем за собой право в случае отсутствия успеха мирного разрешения сложившейся ситуации на нашей границе, еще раз говорю, мы оставляем за собой право применить силу",- заявил Карапетян.
Министр обороны Армении выразил сожаление, что механизмы принятия решений и реагирования на кризисные ситуации в ОДКБ не соответствуют современным требованиям развития оперативной обстановки.
Министр обороны Армении также проинформировал Зася о концептуальных подходах председательства Армении в ОДКБ, подчеркнув, что одними из приоритетов армянской стороны будет совершенствование и повышение эффективности  деятельности Организации, а также вопросы дальнейшего развития военной составляющей ОДКБ.
Станислав Зась поздравил министра обороны Армении со вступлением на высокую государственную должность.
Затем генсек ОДКБ проинформировал Аршака Карапетяна о том, что на 15-ое сентября в Душанбе запланированы совместные заседания комитетов ОДКБ министром иностранных дел,  министров обороны и секретарей Совета безопасности, а на 16 сентября – саммит Совета коллективной безопасности, в ходе которого председательство в ОДКБ перейдет к Армении.