Որոտանի գյուղապետ Սուրեն Օհանջանյանին կալանավորել են՝ մեկ ցուցմունքի հիման վրա. փաստաբան 08/04/2021   16:10  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սյունիքի մարզի Որոտան վարչական շրջանի ղեկավար Սուրեն Օհանջանյանը կշարունակի մնալ կալանավորված։ Վերաքննիչ քրեական դատարանը՝ դատավոր Ռուզաննա Բարսեղյանի նախագահությամբ, մերժել է Օհանջանյանի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին դատարանի որոշման դեմ բողոքը։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հայտնեց պաշտպան Արսեն Վարդանյանը։
Հիշեցնենք, որ արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների ավարտից հետո Որոտան համայնքի ղեկավար Սուրեն Օհանջանյանը ձերբակալվել էր՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 154.2-րդ հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով՝ ընտրակաշառք տալու կասկածանքով։ Վարույթն իրականացնող մարմինը մեղադրանք է առաջադրել Օհանջանյանին և նրա նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու մասին միջնորդություն ներկայացրել դատարան, որը բավարարվել է։ Ընդ որում՝ որպես կաշառք նախաքննական մարմինը ներկայացրել է համայնքի բնակիչներին պետական բյուջեից տրված նյութական օգնությունը։
Փաստաբան Արսեն Վարդանյանը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հայտնեց, որ կալանավորման որոշման դեմ ներկայացված վերաքննիչ բողոքով վիճարկել են թե հիմնավոր կասկածի առկայությունը, թե կալանավորման հիմքերը, մասնավորապես, նշել են, որ կալանավորման հիմքերն առհասարակ բացակայում են։ Բացի այդ՝ բարձրաձայնվել է նաև Օհանջանյանի առողջական խնդիրների հարցը, նա ունի երկրորդ կարգի հաշմանդամություն, ինչպես նաև՝ երեք պատերազմների մասնակից է, բազմաթիվ մարտական գործողությունների մասնակցած անձ է, սակայն փաստաբանի փոխանցմամբ, Օհանջանյանին կալանավորել են՝ մեկ ցուցմունքի հիման վրա։ Փաստաբանը չմանրամասնեց՝ արդյոք Օհանջանյանի դեմ ցուցմունք տված անձի և Օհանջանյանի մասնակցությամբ առերես հարցաքննություն եղել է, թե ոչ, սակայն վստահեցրեց՝ Օհանջանյանն առաջադրված մեղադրանքում իրեն ընդհանրապես մեղավոր չի ճանաչում, պնդում է՝ նման բան չի եղել։
Նշենք, որ Օհանջանյանն այս պահին գտնվում է «Գորիս» քրեակատարողական հիմնարկում։ Հետաքրքրվեցինք՝ արդյոք ՔԿՀ-ում պատշաճ բուժօգնություն ցուցաբերվում է, թե ոչ, ինչին ի պատասխան փաստաբանը նշեց, որ այդ առումով որևէ խնդիր չկա, կապի մեջ են բուժաշխատողների հետ, անհրաժեշտ դեղորայքն ընդունում է, անհրաժեշտ բուժհետազոտությունները, զննությունն իրականացվում է։

Главу общину Воротан Сурена Оганджаняна арестовали на основании показания одного человека - адвокат 08/04/2021 16:45 | Лента новостей
Глава общины Воротан Сюникской области Армении Сурен Оганджанян останется под стражей. Апелляционный уголовный суд под председательством Рузанны Барсегян отклонил жалобу защиты на арест Оганджаняна. Об этом в беседе с “ФактИнфо” сообщил адвокат Арсен Варданян.
Напомним, глава общины Воротан Сурен Оганджанян был задержан после завершения внеочередных парламентских выборов по подозрению в даче взятки избирателям. Орган, осуществляющий производство, предъявил обвинение Оганджаняну и обратился в суд с ходатайством об избрании в отношении него меры пресечения в виде заключения под стражу. Суд удовлетворил ходатайство. Причем в качестве взятки орган предварительного следствия представил выделенную из госбюджета материальную помощь жителям.
Адвокат Арсен Варданян в беседе с “ФактИнфо” сообщил, что в апелляционной жалобе на арест Оганджаняна оспаривались как наличие обоснованного подозрения, так и основания ареста. В частности, защита указала на отсутствие каких-либо оснований для заключения Оганджаняна под стражу. Помимо этого, был поднят вопрос о состоянии здоровья Оганджаняна; у него инвалидность второй группы, он является участником трех войн, многочисленных боевых действиях. Однако, по словам адвоката, Оганджаняна арестовали на основании одного показания. Адвокат не стал уточнять, состоялась ли очная ставка с участием Оганджаняна и лица, давшего показания против него, однако заверил, что его подзащитный не признает себя виновным в инкриминируемом ему деянии, настаивает на том, что ничего подобного не было.
Отметим, что Оганджанян в настоящее время находится в уголовно-исполнительном учреждении “Горис”. В ответ вопрос, оказывают в УИУ надлежащую медпомощь, адвокат отметил, что с этим проблем нет, они находятся на связи с медработниками, его подзащитный принимает необходимые лекарства, проводятся медобследование и медосмотр.