Այս անգամ էլ կարող է ԱԺ փոխնախագահի պաշտոնում թուրքի լրտեսի եք առաջադրում. Աննա Մկրտչյան 08/03/2021 10:37 | ԼՐԱՀՈՍ
Իշխող ուժը ԱԺ փոխնախագահի պաշտոնում առաջադրել է մի մարդու, ում կենսագրությունը շատ ճկուն է։ Ռուբեն Ռուբինյանն իր կյանքի որոշակի ժամանակահատված անցկացրել է Թուրքիայում։ ԱԺ նիստի ժամանակ այս մասին ասաց «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Աննա Մկրտչյանը։
Պատգամավորը նկատեց՝ այդ ժամանակահատվածի վերաբերյալ որևէ մեկին տեղեկատվություն չի տրվել՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Ռուբեն Ռուբինյանը բավական երկար ժամանակ հանդիսանում է հանրային պաշտոնյա։
«Այս նույն իշխանությունը մեզ արդեն հրամցրել է մի իրավիճակ, որտեղ ՀՀ ԱԺ նախագահը կարող է լինել թուրքի լրտես, ինչը ենթադրում է, որ այդ ռիսկայնությունը կարող է պարունակել նաև այս ԱԺ-ն։ Այս անգամ էլ կարող են ԱԺ նախագահի տեղակալի պաշտոնում առաջադրել թուրքի լրտեսի»,-նշեց Աննա Մկրտչյանը։
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը գործընկերներին հորդորեց զերծ մնալ որակումներից.
«Հակառակ պարագայում մենք շարունակությունը շատ դժվար ենք պատկերացնում։ Խնդրում եմ զերծ մնալ որակումներից, առավել ևս երբ դա վերաբերում է ՀՀ բարձր պաշտոն ներկայացնող անձանց»,-նշեց ԱԺ նախագահը։
ԱԺ փոխնախագահի պաշտոնում «ՔՊ» խմբակցության կողմից առաջադրված Ռուբեն Ռուբինյանը, անդրադառնալով ընդդիմադիր գործընկերոջ դիտարկմանը, ասաց, որ 2017թ.-ին թուրք ազգայնականի կողմից Ստամբուլում սպանված հայազգի լրագրող Հրանտ Դինքի անվան հիմնադրամի ծրագրի շրջանակներում մի քանի ամիս հետազոտություն է իրականացրել Թուրքիայում.
«Ի դեպ երբեք դա չեմ թաքցրել։ Թավշյա հեղափոխությունից անմիջապես հետո, փոխնախարար նշանակվելուց 3-4 օր անց հարցազրույցում բաց ասել եմ, որ ես հեղափոխությունից առաջ այնտեղ էի»,-նշեց պատգամավորը։
Նշենք, որ խորհրդարանում այժմ քննարկվում է ԱԺ փոխնախագահների ընտրության հարցը։ ՔՊ-ն առաջադրել է Ռուբեն Ռուբինյանի և Հակոբ Արշակյանի թեկնածությունը, իսկ «Հայաստան» խմբակցությունը՝ Իշխան Սաղաթելյանի թեկնածությունը։

Мкртчян – Рубиняну: может, власти выдвигают на пост вице-спикера НС Армении турецкого шпиона 08/03/2021   12:13  |  Лента новостей
“Правящая фракция выдвинула на пост вице-спикера человека, чья биография очень "гибкая",  Рубен Рубинян провел определенный период своей жизни в Турции, и об этом не было представлено никакой информации с учетом того, что он довольно долгое время является должностным лицом, заявила депутат оппозиционной фракции "Честь имею" Анна Мкртчян.
“Та же власть уже преподнесла ситуацию, при которой председателем НС РА может быть турецкий шпион, что подразумевает, что этот риск есть и в этом НС. И на сей раз могут на пост вице-спикера НС выдвинуть турецкого шпиона”, -  отметила Анна Мкртчян.
Спикер парламента Армении Ален Симонян призвал коллег воздержаться от определений, тем более, когда это касается высокопоставленных чиновников. В противном случае, по его словам, сложно представить продолжение.
В ответ на замечание оппозиционного коллеги Рубен Рубинян заявил, что он в 2017 году несколько месяцев проводил в Турции исследование в рамках программы фонда армянского журналиста Гранта Динка, убитого турецким националистом в Стамбуле.
“Кстати, я никогда этого не скрывал и сразу же после "бархатной революции", спустя 3-4 дня после назначения на пост замминистра, я в интервью открыто заявил, что я до революции был там”, - отметил депутат.
Парламент Армении сегодня выбирает вице-спикеров НС. Правящая фракция "ГД" выдвинула кандидатуры Акопа Аршакяна и Рубена Рубиняна. А оппозиционная фракция “Армения” выдвинула на пост вице-спикера Ишхана Сагателяна.