Պարտավոր ենք գիտակցել և արժևորել միջազգայնորեն ճանաչված մեր պետականության առկայության փաստը. ՀՀ նախագահ 08/02/2021   10:35  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքով ԱԺ-ում ներկայացված քաղաքական ուժերին հնարավորություն է ընձեռվել նախ մշակել, ապա իրականացնել ապագային միտված իրական, ռազմավարական ծրագրեր։ ԱԺ 8-րդ գումարման նստաշրջանի մեկնարկին այս մասին ասաց ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը։
«ՀՀ քաղաքացիներն ակնկալում են, որ կգտնվեն առկա խնդիրների լուծումները և կդրսևորվի կամք՝ Հայաստանն ուղղորդելու դեպի զարգացում, դեպի ապագա։ Այդ ապագան պետք է կերտվի ուժեղ, հավասարակշռված և առաջադեմ պետության տեսլականի շուրջ։ Ապագան առանձին կուսակցության շահերը չեն, ապագան մենք ենք որպես մեկ ամբողջություն»,-ասաց Արմեն Սարգսյանը։
Վերջինս նշեց, որ պարտավոր ենք գիտակցել և արժևորել միջազգայնորեն ճանաչված մեր պետականության առկայության փաստը։
Նախագահն ընդգծեց, որ պետք է ամեն ինչ անել՝ պաշտպանելու և պահպանելու մեր պետականությունը։
«Ցանկալին որպես իրականություն ներկայացնելու փորձերը, դեմագոգիան և պոպուլիզմը ճանապարհ են դեպի փակուղի։ Պետք է ազնիվ, բայց ուղիղ խոսենք առկա խնդիրների մասին։ Սթափ ու սառնասրտորեն գնահատենք մեր իրական հնարավորությունները, խիզախություն ունենանք ընդունել մեր թերություններն ու սխալները և պատասխան տանք դրա համար։ Եկել է ժամանակ ունենալ պետություն, որն ամենայն պատասխանատվությամբ է կատարում իր հիմնական գործառույթները, այդ թվում սահմանների և բնակչության անվտանգության ապահովումը, ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության պաշտպանությունը, Արցախի հիմնահարցի արդար լուծումը, տնտեսության, գիտության և մշակույթի զարգացումը»,-ասաց Արմեն Սարգսյանը։

“Государство – это не интересы отдельной партии”: президент Армении выступил с речью в парламенте 08/02/2021   11:04  |  Лента новостей
Политическим силам, представленным в парламенте Армении по итогам внеочередных выборов, выпала возможность проработать, а потом реализовать реалистичную стратегическую программу, нацеленную на будущее. Об этом заявил президент Армении Армен Саркисян, выступая на первом заседании НС восьмого созыва.
“Граждане рассчитывают на то, что найдутся те, кто решит текущие проблемы и проявит волю для того, чтобы повести Армению по пути развития, в будущее. Это будущее должно строиться вокруг видения сильного, взвешенного и передового государства. Государство – это не интересы отдельной партии. Будущее – это мы как одно целое”, - заявил Армен Саркисян.
Он отметил, что мы обязаны осознавать и ценить факт наличия нашей международно признанной государственности.
Президент подчеркнул, что надо сделать все, чтобы защитить и сохранить государственность.
“Попытки выдать желаемое за действительное, демагогия и популизм – это путь в тупик. Мы должны честно, прямо говорить о существующих проблемах. Трезво и хладнокровно оценивать наши реальные возможности. Иметь смелость признавать собственные недостатки и ошибки и отвечать за них. Настало время для государства, которое со всей ответственностью выполняет свои основные функции, включая охрану границ и населения, защиту суверенитета и территориальной целостности, справедливое решение Арцахского вопроса, развитие экономики, науки и культуры”, - сказал Армен Саркисян.