Բաքվի ծանր հանցագործությունների դատարանում ևս 13 հայ զինծառայող դատապարտվել է 6-ական տարվա ազտազրկման 07/29/2021   13:36  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
Բաքվում ավարտվել է հայ զինծառայողների ևս 13 հոգանոց խումբի գործով դատավարությունը։ Նրանք դատապարտվել են 6-ական տարվա ազատազրկման։ Հայտնում են ադրբեջանական ԶԼՄ-ները։
Բաքվի ծանր հանցագործությունների դատարանի առաջ էին կանգնել՝ Եղիշ Հովհաննեսի Աստանյանը, Կարեն Արմենի Արամյանը, Տիգրան Մանիկի Ավագյանը, Գրիգոր Գևորգի Գևորգյանը, Հովսեփ Ռոբերտի Մանուկյանը, Գևորգ Սամվելի Մարտիրոսյանը, Ռոբերտ Հովիկի Գևորգյանը, Վաղարշակ Աշոտի Ավետիսյանը, Վոլոդյա Գագիկի Հակոբյանը, Անդրանիկ Սրապի Սուքիասյանը, Անդրանիկ Տիգրանի Մանուկյանը, Գրիգոր Սեյրանի Սաղաթերյանը և Էդուարդ Արմենի Կիրակոսյանը։
Բաքվի ծանր հանցագործությունների դատարանում դատավոր Ֆաիգ Գանիևի նախագահությամբ դատական նիստին փաստաբանները հանդես են եկել պաշտպանական ելույթով, իսկ մեղադրյալները՝ վերջին խոսքով։
Հայորդիներին անհիմն մեղադրում են ահաբեկչություն կատարելու մեջ։ Դատավճռի համաձայն՝ նրանցից յուրաքանչյուրը դատապարտվել է 6 տարվա ազատազրկման։ Պատիժը կրելուց հետո հայ զինծառայողները կարտաքսվեն Ադրբեջանից։

Ещё 13 армянских военнопленных незаконно приговорены в Азербайджане к 6 годам тюрьмы 07/29/2021   13:58  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
В Баку завершился судебный процесс по сфабрикованному делу в отношении еще 13 армянских военнопленных, незаконно удерживаемых в Азербайджане. Об этом сообщают азербайджанские СМИ.
Они незаконно приговорены в Азербайджане к 6 годам тюрьмы. В Баку им предъявлены фиктивные обвинения в "терроризме”.
Приговор вынесен в отношении Егиша Астаняна, Карена Арамяна, Тиграна Авагяна, Григора Геворкяна, Овсепа Манукяна, Геворка Мартиросяна, Роберта Геворкяна, Вагаршака Аветисяна, Володи Акопяна, Андраника Сукиасяна, Андраника Манукяна, Григора Сагателяна, Эдуарда Киракосяна.
Сообщается, что заседание проходило в Бакинском суде по тяжким преступлениям. Председательствовал на суде Фаик Ганиев. Отмечается, что после отбытия срока армянские военнослужащие будут депортированы из Азербайджана.