Պարտադիր ժամկետային 5 զինծառայող ստացել է հրազենային, բեկորային վնասվածք. ՔԿ 07/28/2021   16:55  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
ՀՀ քննչական կոմիտեն հայտարարել է, որ քրեական գործ են հարուցել հայ-ադրբեջանական սահմանագծի՝ Գեղարքունիքի  հատվածում հակառակորդի նախահարձակ գործողությունների առնչությամբ՝ նշելով, որ մարմնական վնասածք է ստացել 5 զինծառայող, զոհվել 3-ը։
Տարածված հաղորդագրության մեջ ասում է.
2021թ. հուլիսի 28-ին` ժամը 03:30-ից 03:50-ի սահմաններում, ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը խախտելու դիտավորությամբ, ՀՀ տարածքի մասն առանձնացնելու և զավթելու նպատակով, Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերի մի խումբ զինծառայողներ, ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի Վարդենիս և Գեղամասար համայնքների վարչական տարածքներում գտնվող Վերին Շորժա և Սոթք բնակավայրերի սահմանային հատվածում, բռնություն են գործադրել պահպանություն իրականացնող ՀՀ ԶՈՒ զինծառայողների նկատմամբ, որի ընթացքում երկու կամ ավելի անձանց սպանելու դիտավորությամբ, ազգային, ռասսայական կամ կրոնական ատելության կամ կրոնական մոլեռանդության շարժառիթով, հրետանային և հրաձգային միջոցներից կրակ են արձակել ՀՀ ԶՈՒ զինծառայողների ուղղությամբ, գրավել են պահպանվող հենակետերից մեկը, որի հետևանքով ՀՀ ՊՆ N զորամասի զինծառայող, ավագ լեյտենանտ Հայկ Հովհաննեսի Գևորգյանը, պարտադիր ժամկետային զինծառայողներ, շարքայիններ Դավիթ Գառնիկի Քոչարյանը  և  Կորյուն Արայիկի Հարությունյանը  ստացած հրազենային և բեկորային մարմնական վնասվածքներից մահացել են, իսկ պարտադիր ժամկետային հինգ զինծառայողներ, շարքայիններ ստացել են տարբեր աստիճանի հրազենային, բեկորային մարմնական վնասվածքներ:
Դեպքի առթիվ Սևանի կայազորի զինվորական դատախազությունում ՀՀ քրեական 300.2-րդ հոդվածով և 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 7-րդ և 13-րդ կետերով հարուցված քրեական գործն ընդունվել է ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության հինգերորդ կայազորային քննչական բաժնի վարույթ և ձեռնարկվում է նախաքննություն:

Пятеро военнослужащих получили огнестрельные и осколочные ранения – СК Армении 07/28/2021   17:48  |  Лента новостей
Военная прокуратура севанского гарнизона возбудила уголовное дело возбуждено по факту действий Азербайджана, направленных на нарушение территориальной целостности Республики Армения, а также убийства двух или более лиц, совершенном группой лиц или организованной группой по мотиву национальной, расовой или религиозной ненависти либо религиозного фанатизма.
В сообщении СК Армении говорится, что 28 июля около 03:30-03:50 группа военнослужащих ВС Азербайджана, вынашивая умысел на нарушение территориальной целостности РА, отделение и захват части территории,  применили силу в отношении военнослужащих ВС Армении, охранявших участок границы на участке Верин Шоржа и Сотк, расположенных на административных территориях общин Варденис и Гегамасар Гегаркуникской области Армении. Азербайджанские ВС  из артиллерийских орудий и стрелкового оружия открыли огонь по военнослужащим ВС РА, заняли один из постов, вследствие чего от полученных огнестрельных и осколочных ранений скончались старший лейтенант Айк Оганесович Геворкян, солдаты-срочники Давид Гарникович Кочарян и Корюн Араикович Арутюнян. Пятеро военнослужащих срочной службы получили огнестрельные и осколочные ранения разной степени тяжести.
По данному факту возбуждено уголовное дело по статье 300.2 и пунктам 1, 7 и 13 части 2 статьи 104 Уголовного кодекса Армении. Уголовное дело принято в производство пятого гарнизонного следственного отдела ГВСУ СК Армении. Ведется предварительное расследование.