Տեղ համայնքի կամավորները մարտական պատրաստության են բերվել. Առավոտյան ժամը հինգից կազմ-պատրաստ սպասում ենք. Ներսես Շադունց 07/28/2021   14:34  |  ԼՐԱՀՈՍ
Կեսգիշերից հետո ադրբեջանական զինված ուժերը հերթական անգամ խախտել են հրադադարը հայ-ադրբեջանական սահմանի հյուսիս-արևելյան հատվածում՝ Գեղարքունիքում: Սյունիքում էլ մարտական հերթապահություն իրականացնողները պնդում են, որ թշնամին Սյունիքում եւս զորքեր է կուտակում։
Տեղ համայնքի ղեկավար Ներսես Շադունցը «Փաստինֆո»-ին տեղեկացրեց, որ այս գիշեր իրենց մոտ միջադեպեր չեն եղել, սակայն համայնքի կամավորականները պատրաստ սպասում են հրամանի։
«Միջադեպեր չեն եղել։ Մենք էլ ժամը հինգից համար մեկ պատրաստության վիճակում ենք։ Նորմալ է, արտառոց դեպքեր չեն գրանցվել։
Համայնքի կամավոր տղաները կազմ-պատրաստ սպասում են՝ հրահանգ, հրաման ստանալու դեպքում պատրաստ ենք ցանկացած հրաման ի կատար ածելու»,- ասաց համայնքապետը։
Հարցին՝ ադրբեջանական կողմից կուտակումներ նկատում են, նշեց, որ լուրջ շարժեր չկան։
«Լուրջ կուտակումներ չկան, բայց դե շարժեր-մարժեր կան, ռազմական փորձագետները կարող են նայել, ասել։ Բնակիչների մոտ էլ խուճապ չկա, ամեն ինչ, նորմալ է , հանգիստ է, սպասում ենք»։
Գորիսում այս պահին իրավիճակը ևս հանգիստ է, «Փաստինֆո»-ին հայտնեց փոխքաղաքապետ Իրինա Յոլյանը՝ հավելելով, որ միջադեպեր չեն գրանցվել։
«Սյունիքի մարզի այլ հատվածների մասին հստակ չեմ կարող ոչինչ ասել, բայց Գորիսի մասով կարող եմ ասել, որ այս պահի դրությամբ ամեն ինչ խաղաղ է, որևէ միջադեպեր չկան, որևէ խնդիր այս պահի դրությամբ, փառք Աստծո, չունենք»։
Հիշեցնենք, որ ՊՆ-ն ավելի վաղ հայտնել էր, որ 03:40-ի սահմաններում, ադրբեջանական ԶՈւ ստորաբաժանումները հերթական անգամ դիմել են սադրանքի և խախտել հրադադարը հայ-ադրբեջանական սահմանի հյուսիս-արևելյան հատվածում: Ընթացել են տեղային մարտեր, հայկական կողմն ունի երեք զոհ, չորս վիրավոր։
ՌԴ խաղաղապահ զորքերի հրամանատարության միջնորդությամբ ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն հյուսիս-արևելյան ուղղությամբ հայ-ադրբեջանական զորքերի շփման գծում հրադադարի ռեժիմը վերականգնելու վերաբերյալ։ Այս պահին, նշված պայմանավորվածությունը հիմնականում կատարվում է։
14:37 20/07/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանցիների հետ 6 ժամ տեւած բանակցություններից հետո Տեղ համայնքում տրակտորով ժամանակավոր սահման է գծվել. Շադունց
15:11 10/07/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՍյունեցիները Բերձորի միջանցքի իրենց բերքը փորձել են հավաքել. Ադրբեջանական կողմը թույլ չի տվել՝ պատճառաբանելով, որ իրենց տարածքն է. Շադունց
14:10 06/07/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԽնածախից ադրբեջանցիները վաղ առավոտյան անասուններ են տարել. Հովիվը որդու հետ է դաշտում եղել. Շադունց
19:40 01/07/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՍյունիքի Տեղ գյուղում, Արավուսում, Քարաշենում, Խնածախում ոռոգման ջրի լուրջ խնդիրներ կան, ոռոգման համակարգ չկա. Ներսես Շադունց
21:28 27/06/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՍյունիքի մարզում թշնամու զինվորները իջել են դիրքերից և արգելել Տեղ գյուղի բնակիչներին հավաքել հնձած խոտը
12:47 25/06/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանցիները լուրջ սարքավորումներ են տեղադրել ու Տեղ համայնքի ամենախորը տարածքները գտնվում են նրանց տեսադաշտում, ինժեներական աշխատանքներն էլ 70-80 տոկոսով ավարտել են. Տեղ համայնքի ղեկավար
09:59 13/06/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՏեղ գյուղի 2 բնակիչ հայտնվել են ադրբեջանական տարածքում․ Բանակցություններից հետո նրանք ազատ են արձակվել

Добровольцы из общины Тех приведены в боевую готовность и ждут приказа - Нерсес Шадунц 07/28/2021 16:23 | Лента новостей
Азербайджанские вооруженные силы после полуночи в очередной раз нарушили перемирие на северо-восточном участке армяно-азербайджанской границы, в Гегаркунике. Как утверждают несущие боевое дежурство в Сюнике, враг и на этом участке стягивает войска.
Как сообщил “ФактИнфо” глава общины Тех Нерсес Шадунц, инцидентов этой ночью зарегистрировано не было, однако добровольцы готовы и ждут приказа.
“Инцидентов не зафиксировано. Мы с пяти утра находимся в состоянии готовности номер один. Все в порядке, ничего из ряда вон выходящего не зафиксировано. Добровольцы из общины готовы и ждут приказа. В случае поступления такового мы готовы выполнить любой приказ”, - заявил он.
В ответ на вопрос, наблюдаются ли скопления войск с азербайджанской стороны, глава общины отметил, что серьезных передвижений нет.
“Серьезного скопления нет, но передвижения есть. Военные эксперты могут ознакомиться и ответить. Паники среди населения нет. Все в порядке, спокойно, ждем”, - сказал он.
Обстановка в Горисе в данный момент тоже спокойная, сообщила в беседе с “ФактИнфо” вице-мэр города Ирина Йолян. Она добавила, что инцидентов не зарегистрировано.
“Что происходит на других участках Сюникской области, я точно сказать не могу, но в Горисе в данный момент все спокойно, каких-либо инцидентов и проблем нет, слава Богу”, - сказала она.
Ранее Минобороны Армении сообщило, что подразделения ВС Азербайджана 28 июля около 03:40 предприняли атаку на армянские позиции, расположенные на северо-восточном участке армяно-азербайджанской границы. Шли локальные бои. У армянской стороны трое погибших, еще четверо ранены.
При посредничестве командования миротворческого контингента РФ достигнута договоренность о восстановлении режима прекращения огня на линии соприкосновения армянских и азербайджанских войск на северо-восточном направлении. В данный момент указанная договоренность в основном выполняется.