«Ադրբեջանն ու Ռուսաստանը ղարաբաղյան հակամարտությունը համարում են ավարտված».Ալիևը հայտարարել է, թե Բաքվի և Մոսկվայի դիրքորոշումները ԼՂ հակամարտության հարցում համընկնում են 07/23/2021   12:34  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է, թե Բաքվի և Մոսկվայի դիրքորոշումները Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հարցում համընկնում են. «Ադրբեջանն ու Ռուսաստանը Ղարաբաղյան հակամարտությունը համարում են ավարտված»,-ասել է Ալիևը:
Ալիևն ասել է, որ հուլիսի 20-ին Մոսկվա կատարած այցի ընթացքում Ռուսաստանի նախագահի հետ քննարկել է տարածաշրջանում տիրող իրավիճակը.
«Մենք քննարկեցինք հետպատերազմյան իրավիճակը տարածաշրջանում, ներառյալ՝ Զանգեզուրի միջանցքի հարցը և հետկոնֆլիկտային իրավիճակը: Մենք՝ Ռուսաստանն ու Ադրբեջանը, մոտեցումների շուրջ տարաձայնություններ չունենք: Մենք կարծում ենք, որ պատերազմն ավարտվել է, հակամարտությունը ևս ավարտված է»,-ասել է Ալիևը:
Նա նաև հայտարարել է, թե «կարևոր է կանխել «ռևանշիզմի» դրսևորումները Հայաստանում, և դրանից հետո տարածաշրջանում պետք է խաղաղություն լինի:
«Պատերազմի ռիսկերը պետք է նվազագույնի հասցվեն և վերացվեն: Ինչ վերաբերում է Զանգեզուրի միջանցքին, ես տեղեկացրի ՌԴ նախագահին, որ Հայաստանն այս հարցում կրկին անկեղծ չէ: Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի հետ ասուլիսում ես ընդգծեցի, որ տարածաշրջանում բոլոր հաղորդակցությունները պետք է բացվեն, չպետք է կիրառվի ընտրովի մոտեցում»,- ասել է Ալիևը:
Նա նաև հայտարարել է, թե Զանգեզուրի միջանցքը պետք է բացվի նոյեմբերի 10-ի եռակողմ պայմանավորվածության 9-րդ կետի համաձայն։
21:52 20/07/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱլիեւը հույս ունի, որ «հետկոնֆլիկտային շրջանը Ղարաբաղում կանցնի անցավ»
21:17 20/07/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՊուտինը շնորհակալություն է հայտնել Ալիեւին՝ Հարավային Կովկասում կարգավորման ուղղությամբ գործադրվող ջանքերի համար

Алиев утверждают, что “позиции Баку и Москвы по Карабаху совпадают” 07/23/2021   12:51  |  Лента новостей
Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что “позиции Баку и Москвы по Карабаху совпадают, Азербайджан и РФ считают карабахский конфликт завершенным”.
Алиев заявил, что в ходе визита 20 июля в Москву обсуждал ситуацию в регионе с президентом РФ Владимиром Путиным.
“Мы обсудили поствоенную ситуацию в регионе, в том числе Зангезурский коридор и постконфликтный период. У нас нет разногласия по подходам. Мы – Россия и Азербайджан считаем, что война завершилась, конфликт завершен”, — приводят слова Алиева азербайджанские СМИ.
Он также заявил, что “важно не допустить проявлений реваншизма в Армении и после этого в регионе должен быть мир”.
“Риски войны должны быть сведены к минимуму и устранены. Что касается Зангезурского коридора, то я проинформировал господина Путина о том, что Армения в этом вопросе вновь неискренна. Я на пресс-конференции с господином Шарлем Мишелем сказал, что все коммуникации в регионе должны открываться одновременно и селективный подход не должен применяться”, — сказал Алиев.
Он также заявил, что “Зангезурский коридор должен быть открыт, как и предусмотрено пунктом 9 трехстороннего соглашения от 10 ноября 2020 года”.