Սյունիքի և Գեղարքունիքի բնակիչների սեփականության, սոցիալական ապահովության և մյուս օրինական իրավունքները խախտված են ադրբեջանական զինված ուժերի անօրինական ներկայության պատճառով. ՄԻՊ 07/23/2021   00:20  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանական իշխանությունները պետք է պատասխանատվության ենթարկվեն ու հատուցեն մեր բոլոր գյուղացիներին պատճառած վնասները, ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ՀՀ ՄԻՊ Արման Թաթոյանը:
Այս փաստաթղթերից մեկը Կապանի Դավիթ Բեկ գյուղի բնակչի ոչնչացած այգու վնասների հաշվարկն է, իսկ մյուսը Վարդենիսի բնակչի գյուղատնտեսական նպատակով հողամասի վարձակալության պայմանագիր է, բայց որի հնարավորությունից նա այլևս զրկված է:
Փաստաթղթերն օրինակ են, որ ապացուցում են. Սյունիքի և Գեղարքունիքի մարզերի այս բնակիչների սեփականության, սոցիալական ապահովության և մյուս օրինական իրավունքները խախտված են ադրբեջանական զինված ուժերի անօրինական ներկայության պատճառով:
Ադրբեջանական իշխանությունները պետք է պատասխանատվության ենթարկվեն ու հատուցեն մեր բոլոր գյուղացիներին պատճառած վնասները:
Պետք է հատուցեն նրա համար, որ անվտանգության լրջագույն վտանգներից բացի, խաթարել են մարդկանց բնականոն ու խաղաղ կյանքը, նրանց զրկել են ընտանիքի եկամուտը վաստակելու հնարավորությունից:
Այս փաստերը ևս մեկ անգամ ապացուցում են, որ սահմանային հարցերը չեն կարող դիտարկվել սահմանային բնակիչների իրավունքներից կտրված:
Այս հարցերում ինչ քաղաքական մեխանիզմ էլ ուզում է լինի՝ չի կարող հաջողություն ունենալ, եթե հաշվի չառնի մարդու իրավունքները:
Մենք պետք է օգտագործենք բոլոր հնարավորությունները, պետք է առանց վհատվելու ու հետևողական քայլերով հասնենք խախտված իրավունքների վերականգնման:
Անպատժելիությունն առավել ծանր խախտումների կրկնության վտանգը դարձնում է իրական:
21:21 22/07/2021  |  ՄեկնաբանությունՍյունիքի կալանավորված համայնքապետերին տեսակցելն արգելված է, անգամ ԱԺ պատգամավորներին. Ռոբերտ Հայրապետյան
19:16 22/07/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՌուսաստանը մտահոգված է հայ-ադրբեջանական սահմանին լարվածության ցանկացած դրսևորմամբ. Զախարովա
09:48 20/07/2021  |  ՄամուլՈչ միայն համայնքապետների, այլ նաև գործարարների․ «Փաստ»
18:39 18/07/2021  |  ՄեկնաբանությունԲաքվի բռնապետի «Արևելյան Զանգեզուրը» այդքան էլ սարսափելի չէ, որքան, որ կարող է թվալ առաջին հայացքից. Ոսկանյան
17:48 18/07/2021  |  ՄեկնաբանությունԻնչու՞ է Եվրամիությունը շտապում կառուցել Սիսիան-Ագարակ ճանապարհը. Համբարյան
13:44 18/07/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱկունիքում կվերակառուցվի ոռոգման ջրատարը և կոյուղու ցանցը․ ծրագիրը մոտ 20 մլն դրամ արժե

Власти Азербайджана должны возместить ущерб, причиненный жителям приграничных общин Армении – Татоян 07/23/2021 09:46 | Лента новостей
Власти Азербайджана должны быть привлечены к ответственности и возместить ущерб, причиненный всем армянским фермерам, написал Защитник прав человека(омбудсмен) Армении Арман Татоян на своей странице в Facebook.
Омбудсмен Армении опубликовал два документа, один из которых представляет собой подсчет размера ущерба, причиненного в результате уничтожения сада, принадлежащего жителю села Давид-Бек Сюникской области Армении. Другой – заключенный жителем Вардениса договор об аренде земельного участка с целью проведения сельскохозяйственных работ, однако фермер в настоящее время лишен возможности пользоваться этой землей.
Татоян отметил, что упомянутые документы – доказательства того, что права жителей Сюникской и Гегаркуникской областей на собственность, социальное обеспечение и другие права. нарушены из-за незаконного присутствия азербайджанских ВС.
"Власти Азербайджана должны быть привлечены к ответственности и возместит ущерб, причиненный всем нашим фермерам. Они должны выплатить компенсации за то, что, помимо серьезнейшей угрозы безопасности, подорвали привычный уклад и мирную жизнь людей, лишили их возможности получать доход для содержания семьи. Эти факты еще раз доказывают, что вопросы границы не могут рассматриваться в отрыве от прав жителей приграничья", - заявил омбудсмен Армении.
По словам Татоян, каким бы ни был политический механизм, он не может привести к успеху в решении этих вопросов, если не будут учитываться права человека.
"Мы должны использовать все возможности, не впадая в отчаяние и предпринимая последовательные шаги, мы должны добиться восстановления нарушенных прав. В условиях безнаказанности угроза повторения тяжких нарушений становится более реальной", - подчеркнул омбудсмен Армении.