Ադրբեջանի նախագահին պետք է հիշեցնել, որ նա միայն կրկեսի դերասան է, եւ ոչ ավելին, ոնց որ շատ է լեզվին տալիս. Բորիս Ավագյան 07/15/2021   14:58  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Բաքվի դատավարությունների ավարտի hետ պետք չէ կապել գերիների վերադարձի հարցը։ Դա բանակցային պրոցես է»,- «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասաց գերիների վերադարձի հարցով զբաղվող, գնդապետ Բորիս Ավագյանը՝ անդրադառնալով հարցին՝ արդյոք առաջիկայում սպասել գերիների նոր խմբի վերադարձին, թե պետք է սպասել, մինչև Բաքվի ծանր հանցագործությունների դատարանում կավարտվեն հայորդիների դատավարությունները։
Ավագյանը նշեց, որ երեկ՝ հայ-ադրբեջանական սահմանի Երասխի հատվածում ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից իրականացված սադրանքի հետևանքով հայկական կողմի արձակած կրակը ևս կարող է ազդել բանակցային պրոցեսի վրա։
«Ցանկացած իրադարձություն անդրադառնում է բանակցային պրոցեսի վրա, բայց կարծում եմ, որ ողջունելի է, որ հայկական բանակը բացել է կրակ ու, կարծում եմ, ցանկացած ադրբեջանական գործողությունների ժամանակ պետք է նրանց հակազդել և չվախենալ իրավիճակը սրացնել, որովհետև մնացած դեպքերում ավելի շատ կլկտիանան»։
Ավագյանն անդրադարձավ նաև երեկ Ադրբեջանի նախագահի հայտարարություններին, թե Զանգեզուրը, Սևանը և Երևանը իրենց պատմական հողերն են, որտեղ իրենք շուտով վերադառնալու են։
«Ալիևի հայտարարությունները ագրեսիվ էին և հասկանալի էր, որ նա առաջին անգամ երկար ժամանակվանից հետո տեսավ, որ հայկական բանակը պատրաստ է պատասխան կրակ բացելու։ Սա ողջունելի է, որովհետև ես կարծում եմ, որ այս գործողությունները դեռևս պետք է անեին երեք ամիս առաջ Սև լճում և ոչնչացնել ադրբեջանական այն ջոկատը, որը մեր ինքնիշխան տարածք էր մտել»։
Երեկվա սահմանային միջադեպի մասին հայտարարություն էր արել նաև ՀՀ ԱԳՆ-ն։ Անդրադառնալով Արմեն Գրիգորյանի՝ ԱԳ նախարարի առաջին տեղակալի պաշտոնի նշանակմանը, և հարցին՝ արդյոք նոր նշանակումը կանդրադառնա՞ գերիների վերադարձի հարցում բանակցային պրոցեսի վրա, Ավագյանը նշեց, որ գերիների վերադարձի հարցով զբաղվում է ԱԱԾ-ի ղեկավարությունը և ՀՀ ՊՆ գլխավոր շտաբը։
«Կարծում եմ, որ ԱԳՆ-ի դերը չնչին է այս գործընթացի մեջ։ Չեմ կարծում, որ կանդրադառնա, բայց գուցե աջակցի։ Պետք է անել հայտարարություններ, հակազդել Ադրբեջանին, որովհետև Ադրբեջանի նախագահը ոնց որ մոռացել է, որ նա իրենից ոչ մի բան չի ներկայացնում։ Պետք է Ադրբեջանի նախագահին հիշեցնել, որ նա միայն կրկեսի դերասան է, ոչ ավելին և որ մենք պատերազմել ենք Թուրքիայի, Պակիստանի, վարձկանների դեմ, դրա համար ինքը ոնց որ շատ է լեզվին տալիս արդեն»,- ասաց Ավագյանը։
16:21 28/06/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԿան քաղաքացիներ, որոնց հարազատի ԴՆԹ-ն այստեղ համընկել է, ուղարկել են ՌԴ՝ չի համընկել. Բորիս Ավագյան
13:47 28/06/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀայ փաստաբանների ներգրավվումը ռազմագերիների դատավարությանը կլինի ոչ էֆեկտիվ, պետք է միջագային փաստաբաններ ներգրավվեն. Բորիս Ավագյան
19:04 10/06/2021  |  Արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ.2021Նիկոլ Փաշինյանը գերեվարված շիրակցիների հարազատների հետ փակ հանդիպմանը ներկայացել է հարբած, հանդիպումն արդյունք չի տվել

Надо напомнить президенту Азербайджана, что он всего лишь актер цирка, не более того - Авагян 07/15/2021   15:55  |  Лента новостей
"Вопрос возвращения пленных не следует  увязывать с завершением судебных процессов в Баку. Это переговорный процесс", - заявил в беседе с "ФактИнфо" полковник Борис Авагян, занимающий вопросом возвращения пленных.
Авагян также отметил, что открытый армянской стороной огонь в ответ на предпринятую Азербайджаном провокацию на ерасхском участке армяно-азербайджанской границы  тоже может повлиять на переговорный процесс
"Любое событие влияет на переговорный процесс, но полагаю, что достойно приветствия то, что армянская сторона открыла огонь. Думаю, необходимо противодействовать любым действиям азербайджанцев, не боятся обострения ситуации, потому что во всех остальных случаях они еще сильнее обнаглеют", - заявил он.
Авагян также коснулся заявлений президента Азербайджана о том, что “Зангезур, Севан и Ереван – это их исторические земли, куда они скоро вернутся”.
"Заявления Алиева были агрессивными и понятно, что он впервые за долгое время увидел, что армянская армия готова открыть ответный огонь. Это достойно приветствия, так как я считаю, что это следовало сделать еще три месяца назад на Черном озере и уничтожить азербайджанский отряд, который вторгся на нашу суверенную территорию", -  отметил Авагян.
Вчера с заявлением относительно инцидента выступило Министерство иностранных дел Армении. Комментируя назначение Армена Григоряна на пост первого заместителя главы МИД Армении, в частности, отвечая на вопрос, скажется ли новое назначение на переговорном процессе по вопросу возвращения пленных, Авагян отметил, что вопросом занимается руководство СНБ и Генштаб ВС Армении.
"Полагаю, что роль МИД в данном процессе невелика. Я не думаю, что это как-то скажется, но может посодействовать. Надо выступать с заявлениями, противодействовать Азербайджану, так как президент Азербайджана, будто позабыл, что он из себя ничего не представляет. Надо напомнить президенту Азербайджана, что он всего лишь актер цирка, не более того и что мы воевали против Турции, Пакистана, наемников, а то что-то он много треплет языком", - сказал Авагян.