Որևէ սահմանադիր չէր մտածում, որ կարելի է իրավունքը ծռմռել ու հարմարեցնել սեփական շահին. Հարությունյան 07/13/2021   11:52  |  ԼՐԱՀՈՍ
Երբևէ որևէ սահմանադիր չէր մտածում, որ կարելի է իրավունքը ծռմռել և հարմարեցնել սեփական շահին։ ՍԴ-ում այս մասին ասաց «Պատիվ ունեմ» դաշինքի անդամ Դավիթ Հարությունյանը։
«Որևէ սահմանադիր չէր մտածում, որ ԱԺ-ն կդադարեցնի իր լիազորությունները, որովհետև արհեստականորեն մեկ անձ, մանիպուլյացիա ենթարկելով խորհրդարանական մեծամասնությանը, հրաժարական է տալիս, մարդ չի ընտրվում։ Սահմանադրի տրամաբանությունն ամենևին շաղկապված չէր վարչապետի հրաժարականի ինստիտուտն այլ նպատակով օգտագործելու համար։ Որպես կանոն վարչապետը հրաժարական է տալիս, երբ օրինակ իր գործունեության ընթացքում երկիրը կրում է ինչ-որ վիթխարի կորուստ կամ երկրի ներսում տեղի է ունենում մի այնպիսի երևույթ, որը խոսում է այն մասին, որ այդ անձն այլևս չի կարող ղեկավարել գործադիր իշխանությունը։ Այսինքն հրաժարական տալու ինստիտուտը բառացի նույնն է նշանակում»,-նշեց Դավիթ Հարությունյանը։
11:04 13/07/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՎստահու՞մ եք ԿԸՀ-ին այն դեպքում, երբ չեք ընդունել նախորդ ընտրությունները. Զոհրաբյանը՝ Բադասյանին
10:21 13/07/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՍԴ-ն շարունակում է արտահերթ ընտրություններն անվավեր ճանաչելու դիմումների քննությունը
09:59 13/07/2021  |  ՄամուլՍԴ-ում ընտրությունների հարցի քննությունը՝ «լակմուսի թուղթ». «Փաստ»
19:28 12/07/2021  |  Արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ.2021Դավիթ Հարությունյանը հրատապ միջնորդություն ներկայացրեց
19:10 12/07/2021  |  Դատական ռեպորտաժներՔա՞ր է ընկել Օձունի գյուղապետի գլխին. Վաղարշյանը՝ դատախազին
18:06 12/07/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԻ՞նչ է իրենից ենթադրում «դրանց սաղին բռնելու եմ շինեմ» արտահայտությունը. Վարդևանյանը՝ դատախազին
16:00 12/07/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԸնտրություններին իրավապահ մարմինները գործել են օրենքի ոգուն համապատասխան. Հովհաննիսյան

Ни один учредитель Конституции не предполагал, что можно коверкать право и адаптировать под собственные интересы –Арутюнян 07/13/2021   12:50  |  Досрочные парламентские выборы-2021
Никогда ни один учредитель Конституции не думал, что можно исковеркать право и адаптировать его под собственные интересы. Об этом заявил член блока “Честь имею” Давид Арутюнян в ходе заседания КС во вторник.
“Ни один учредитель Конституции не думал, что НС прекратит свои полномочия, поскольку один человек искусственно, подвергая парламентское большинство манипуляциям, подает в отставку, и никто не избирается. Логика учредителя Конституции никоим образом не была связана с использованием отставки премьер-министра в иных целях. А премьер подает в отставку, как правило, тогда, когда при его правлении страна несет колоссальную какую-то потерю, или в стране происходят такие события, которые говорят о том, что этот человек больше не может руководить исполнительным органом. То есть, институт отставки буквально означает то же самое”, - отметил Давид Арутюнян.